Sporta studija

Studijas viesis: Vācijas vicečempions hokejā Edgars Lūsiņš

Sporta studija

Naivais jautājums: Vai pietiks laika gaidīt Latvijas NHL spēlētājus Ostravā?

Riteņbraucējs Toms Skujiņš ceļā uz savām 3. olimpiskajām spēlēm

Rūdīts daudzās ellēs. Riteņbraucēju Skujiņu vēl viens velnišķīgs pārbaudījums nebaida

Pasaules riteņbraukšanā ir milzum daudzas elles – elles kalns, ziemeļu elle, svētdienas elle. Var jau saprast, jo vajadzīga velnišķīga izturība, lai izturētu 200 vai pat 300 kilometru garas distances. Toms Skujiņš šogad jau karjerā sesto reizi startēs "Tour de France" velobraucienā un nebaidās, ka pasaules prestižākā tūre ir tieši pirms olimpiskajām spēlēm.

Toma ķermenis karjerā ir norūdījies, un pēc "Tour de France" pievarēšanas latvietim dukas pietiks arī Parīzes olimpisko spēļu pārbaudījumam 273 kilometru grupas braucienā.

"Liela nozīme būs arī pirmajām divām stundām, kas varbūt nav tajos pēdējos apļos, kur ir lielie kalni," olimpisko trasi raksturoja Skujiņš. "Mēs tur īstenībā esam braukuši tuvumā. Tie nav baigie kalni, ir tādi pauguriņi mazi. Mēs esam "Tour de France" laikā braukuši tur cauri, bet plāns ir maija beigās aizbraukt apskatīties vēlreiz dzīvajā. Tādā secībā, kādi tie ir, izbraukt trasi."

Līdzīgi kā citos sporta veidos, arī šosejas riteņbraukšanā olimpiskajā trasē ir jānotiek arī kādām testa sacensībām. Skujiņam gan ne reizi vēl nav izdevies to izmantot.

Olimpiskajā sezonā Skujiņš ir visu laiku labākajā formā – nepilnus 33 gadus vecais carnikavietis pasaules riteņbraucēju rangā pēc sezonas pavasara daļas beigām ir 28. vietā.

Tādus augstumus Toms sasniedzis pirmo reizi, un augšupejošās līknes iemesli nav tālu jāmeklē. Pirms diviem gadiem kļuvis par tēvu, Skujiņš ir pierādījums vecum vecajai patiesībai – ja ģimenē viss ir kārtībā, tad arī pārējās lietas pašas par sevi sakārtojas.

"Man noteikti dzīvē nedaudz plašāk pavērās perspektīvas, kļūstot par tēvu. Vairākas lietas, lēmumi īstenībā kļuva vieglāki," pastāstīja Skujiņš. "Tas ir iemesls, kāpēc labāk ripo, bet beigu beigās jāatzīst, ka liela ietekme, kādēļ man tik labi ripo, lai gan es nesen esmu kļuvis par tēvu, ir sieva. Jo viņa uzņemas tās mājas lietas, kad es esmu projām."

Debija olimpiskajās spēlēs Skujiņam bija pirms astoņiem gadiem Riodežaneiro, izcīnot 59. vietu. Tobrīd 25 gadus vecais debitants ar riteņbraukšanu nenodarbojās pat 10 gadu, bet par īpašu talantu velosportā Toms sevi nesauc ne tagad, ne toreiz, kad pirmajā gadā pasaules tūrē sacentās ar rūdītiem profesionāļiem. 

Apzināta tiekšanās sasniegt kāroto mērķi var būt noteicošāka par fiziskajiem parametriem, jaudas testiem un fizioloģiskajām dotībām.

"Gan Tokija, gan olimpiāde pēc tam ir tās, kur es varēšu cīnīties par desmitnieku reāli. Labākajā gadījumā varbūt pat par medaļu," savas perspektīvas vēl Rio iezīmēja Skujiņš. 

Viena lieta ir sasniegt maksimālos rādītājus testos, bet sacensībās daudz ko nosaka aprēķinos ne tik vienkārši iekļaujami faktori. 

"Sporta zinātne, lai gan tā ir zinātne, ir tikai minēšana. Ir pietiekoši daudz braucēju arī mūsu komandā, kam ir talants, kam ir tie labie rādītāji, bet viņi nevar salikt visu pārējo. Jo jauda ir viens, bet to pārlikt uz sacensībām ir kaut kas cits," paskaidroja Skujiņš. "Tur ir daudz citu puzles gabaliņu. Tā ir arī spēja trenēties, spēt ceļot, sadzīvot ar citiem riteņbraucējiem. Tas nav tikai uzkāpt uz velotrenažiera un nobraukt noteiktu jaudu. Manuprāt, labāk riteņbraukšanu salīdzināt ar pokeru, jo te ir gan veiksme, gan taktika un arī blefs."

Taktiku un blefu izspēlēt vieglāk, ja ir komanda, diemžēl Latvijai ir tikai viena kvota 90 riteņbraucēju sastāvā startam Parīzē.

Iekšējā konkurencē par olimpisko starta vietu Skujiņš ir krietni atrāvies no Emīla Liepiņa un Krista Neilanda. Toms savus trumpjus ne vienu reizi vien ir izspēlējis, pateicoties saskarsmes spējām iejusties teju jebkurā kompānijā.

"Es cerēju, ka kādā brīdī varbūt grupa nomierināsies. Jau sarunāju tad divus cilvēkus, kuri varbūt brauks ar mani kopā, nelielu aliansi uztaisīt," Tokijas olimpiskajās spēlēs teica Skujiņš. "Diemžēl nebija tā, ka tie būtu tikai iztērēti lieki spēki. Tad atlika cerēt, ka pēdējā kalnā uzbrauksim pietiekoši tuvu [līderiem]."

Arī pirms starta Parīzē iespējas meklēt sabiedrotos būs, tomēr Skujiņš atgādina, ka katram ir savi individuālie mērķi. 

"Pirms sacensībām var noteikti sākt par to diskutēt. Varbūt šogad būs kaut kas vairāk, par ko diskutēt, meklēt kādu palīdzību pirms starta, jo tur būs 90 braucēji," pastāstīja Skujiņš. "Grūti būs visiem izlēkāt līdzi, ne vienmēr tu vari par to tik brīvi runāt. Cilvēkiem tomēr katram ir savi mērķi. Kaut kādu palīdzēšanu viens otram vari sarunāt, bet beigu beigās katrs jau grib izcīnīt augstāko vietu, ko spēj."

Tokijas spēlēs 22. vieta, pēdējā pasaules čempionātā 8. vieta un 2024. gada sezonas lieliskais sākums vairo pārliecību, ka Parīzē var piepildīties vēl Riodežaneiro Toma teiktais par olimpiskajām izredzēm.

"Tas būs labs brīnums, ja es vinnēšu, bet brīnumi notiek. Šad un tad," teica Skujiņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti