Panorāma

“Expo 2015” lietā vērtēs plaša amatpersonu loka atbildību

Panorāma

Latvija un Somija par sankcijām Krievijai

Oficiāli sāks apspriest īpašumu atdošanu ebrejiem

Pielaidīgāka NA attieksme ebreju īpašumu jautājumā ļauj cerēt uz rezultatīvu risinājumu

Nacionālā apvienība (NA) kļuvusi pielaidīgāka jautājumā par holokausta rezultātā zaudēto īpašumu atdošanu ebreju kopienai. Līdz šim nostāja bija strikti noraidoša, taču trešdien apvienības Saeimas frakcijā pieņemts lēmums, ka atsevišķos gadījumos pretimnākšana ebreju organizācijai iespējama. Jau ceturtdien parlamentā plānots balsojums par ar šo jautājumu saistītu likumprojektu atvēršanu, un NA mīkstinātā pozīcija, kā arī citu partiju jau iepriekš paustais atbalsts ļauj domāt, ka šoreiz diskusijas varētu beigties ar rezultātu.

Ceturtdien Saeimā notiks balsojumus par likumprojektu nodošanu izskatīšanai komisijās par piecu īpašumu atdošanu Latvijas ebreju kopienai.  Tās ir bijušās sinagogas vai sabiedriskās celtnes - trīs Rīgā, viena Jūrmalā un viena Kandavā. Jau iepriekš atbalstu tam pauda „Vienotība”, Zaļo un Zemnieku savienība, kā arī „Saskaņa”. 

Arī ceturtdienas vakarā Saeimas deputāts Atis Lejiņš LTV raidījumā „Sastrēgumstunda” apliecināja, ka „Vienotība" balsos par likumprojektu paketi. Arī Zaļo un Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) frakcija sola vienbalsīgu atbalstu, jo sarakstā esošie īpašumi, pēc ZZS pārstāvja Ingmāra Līdakas teiktā, valstij nav nepieciešami, tāpēc nav šķēršļu tos atdot. 

Pozitīvu balsojumu sola arī opozīcijā esošā „Saskaņa”, kuras pārstāvis Ņikita Ņikiforovs atzina – tas ir vairāk emocionāls, nekā juridisks balsojums.

Savukārt Gunārs Kūtris (“No sirds Latvijai”) pastāstīja, ka frakcija balsojumos atturēsies, jo nevar balsot pret ētisku apsvērumu dēļ un nevar balsot par juridisku argumentu dēļ.

Latvijas Reģionu apvienības pārstāvis Juris Viļums sacīja, ka katrs īpašums jāskata atsevišķi, un viņš vēlētos redzēt arī to, kā šie īpašumi tiks izmantoti nākotnē. Frakcija varētu atbalstīt sakrālo un reliģisko īpašumu atdošanu.

Iepriekš Nacionālā apvienība stingri iebilda iebilda likumprojektam, taču nu situācija mainījusies.

Nacionālā apvienība maina pozīciju

Vēl dienas sākumā raidījumā „Rīta Panorāma” tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (NA) sacīja, ka, visdrīzāk, atturēsies šī lēmuma pieņemšanā, jo tā būtu zināma netaisnība pret citiem cilvēkiem, kuriem īpašumi nav atdoti.

Taču pēcpusdienā viņa partijas biedrs, apvienības Saeimas frakcijas vadītājs Gaidis Bērziņš sacīja, ka frakcijā nolemts - atsevišķos gadījumos īpašumu atdošana ir iespējama.   

„Es sadzirdēju, piemēram, no kolēģiem, ka šis likumprojekts, kas saistīts ar sinagogas atgriešanu Kandavā, varētu būt tāds, kuru, iespējams, varētu atbalstīt šajā gadījumā. Tur tiešām netiek prasītas kompensācijas no valsts. Tur tā situācija ir tāda, ka šis objekts ir, ja tā varētu teikt, avārijas stāvoklī un prasa uzlabojumus,” skaidro Bērziņš.

Nacionālās apvienības frakcijā būs brīvais balsojums un šī politiskā spēka pārstāvji vērtēs katru likumprojektu (īpašumu) atsevišķi, LTV raidījumā „Sastrēgumstunda” sacīja Bērziņš.

Frakcijas vadītājs gan raidījumā apliecināja, ka pats neatbalstīs nevienu likumprojektu, jo, viņaprāt, denacionalizācijas process ir beidzies.

Aktualizēs diskusija arī par citu organizāciju īpašumiem

Frakcijas lēmums tika pieņemts pēc tam, kad Gaidis Bērziņš bija ticies ar Izraēlas valsts diplomātiskās misijas pārstāvi. Taču puses apgalvo, ka par īpašumu atdošanu neesot runājušas.

„Tā ir lieta, kas jāatrisina starp Latvijas valdību un kopienu. Taču mēs ceram, ka būs taisnīgs risinājums šai problēmai,” norāda Izraēlas Valsts diplomātiskās misijas Rīgā vadītājas vietnieks Tzivi Mirkins.

Paredzams, ka līdz ar īpašumu atdošanu ebreju kopienai varētu aktualizēties arī diskusijas par citu organizāciju īpašumiem.

Gaidis Bērziņš atgādināja, ka savulaik Saeima šādi jau atdevusi vienu īpašumu Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībai. Individuāli izvērtējot katru gadījumu, Nacionālā apvienība varētu atbalstīt arī līdzīgus citus gadījumus. Izskanējušas ziņas, ka šāda interese no citām organizācijām arī sagaidāma. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti