Dienas ziņas

Pārbauda ugunsdzēsības hidrantu stāvokli un pieejamību

Dienas ziņas

Tramps slimnīcā, inficējušies vairāki viņa sabiedrotie

Pašizolācijā 1200 prāmja pasažieri

Pēc Somijas iekļaušanas «dzeltenajā sarakstā» pašizolācijā – 1200 «Tallink» prāmja pasažieri

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 8 mēnešiem.

Jau trešo dienu pašizolācijā atrodas tie 1200 Latvijas iedzīvotāji, kuri nedēļas nogalē ar prāmi “Romantika” devās no Rīgas uz Helsinkiem. 42 minūtes pēc tā atiešanas Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) arī Somiju iekļāva to valstu sarakstā, pēc kuru apmeklējuma sevi jāizolē. Braucēji atzīst – ja būtu to zinājuši laikus, uz kuģa nekāptu.  

Prāmis devās ceļā pulksten 16.00, bet 16.42 SPKC paziņoja jaunākos datus un Somiju arī iekļāva to valstu sarakstā, no kuras atgriežoties jāievēro pašizolācija.  

Viens no šī reisa pasažieriem Dzintars, kurš šobrīd ir pašizolācijā, atzīst – ziņām par saslimstības rādītājiem Somijā pirms brauciena sekoja. Bet vēl pirms nedēļas SPKC publiskotajos datos saslimušo skaits bija 10 uz 100 000 iedzīvotāju 14 dienu laikā.

“Mēs sekojām līdzi, nebijām gaidījuši, ka tas skaitlis divkāršosies! Tajā dienā vēl nekā jauna nebija, kad bijām atklātā jūrā, uzzinājām. Reāli neviens no mūsu ģimenes nebūtu braucis, ja zinātu, ka ir kaut kas tāds!” atzina Dzintars.

Pēc nokāpšanas Rīgā visi iesniedza aizpildītas apliecinājuma lapas, ziņojot par adresi, kurā atradīsies. Atrodoties pašizolācijā, darba nespējas lapa nepienākas, un 10 dienas ikvienam, bet pedagogiem un mediķiem – 14 dienas – nebūs nekādu ienākumu.

“Es esmu palicis bez iztikas līdzekļiem, tomēr ir jāmaksā par dzīvokli, jāpaēd. Un mammai vēl trakāk, viņa ir pedagogs, 14 dienas, viņai pusmēnesis bez algas,” stāstīja Dzintars.

To nezināja arī pārvadātājs. Uzņēmumā “Tallink” atzīst, zinot par Somijas iekļaušanu sarakstā, noteikti tiktu brīdināti visi ceļotāji. Reisu neatceltu, bet uz tā pārsvarā bija vietējie braucēji.

“Protams, mēs informētu savus pasažierus, ka šāda situācija ir radusies, un tad meklētu risinājumus, kā pārcelt vai atcelt ceļojumus. Bija pasažieri, kas to paredzēja, bet tādu nebija daudz,” atzina uzņēmuma “Tallink” sabiedrisko attiecību projektu vadītāja Esēnija Zīriņa.

Līdz pavasarim prāmju satiksme ar Helsinkiem ir apturēta.

“Lēmumu pieņem katrs pasažieris atsevišķi un uzņemas pats riskus, ka valsts var tikt iekļauta sarakstā, no uzņēmējdarbības viedokļa nekas nav pārkāpts. Pārvadājumi ir atļauti. Bet nav bijusi iespēja informēt, mēs nevaram būvēt biznesu uz pareģojumiem vai minējumiem,” norādīja Zariņa.

Valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma jāievēro pašizolācija, Slimību profilakses un kontroles centrs publicē katru piektdienu, taču nekad vienā laikā. Ir bijis, ka saraksts lasāms jau dienas vidū, ir piektdienas, kad sešos vakarā.

Tas stājas spēkā pusnaktī un attiecas uz visiem, kas robežu šķērso sestdien. Saraksts topot pēc Eiropas oficiālās iestādes datiem, un tieši tāpēc publicēšanas laiki atšķiras.   

Ne tāpēc, ka “mēs kaut ko ātrāk vai lēnāk darītu. Bet tāpēc, ka ECDC mēs sekojam līdzi, ir piektdienas, kad dati ir tikai vienos, ir, kad trijos, mēs varam sarakstu ielikt tad tikai ap septiņiem. Piektdienas ir dažādas,” skaidroja Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja.

Šonedēļ pašizolācijā bija jādodas pēc pilnīgi visu Eiropas valstu apmeklējuma. Izņēmums ir Vatikāns, no kura savukārt nav tiešo reisu uz Rīgu. Pašizolācija nozīmē, ka cilvēkam jāatrodas tajā dzīvesvietā, ko viņš norādījis īpašā apliecinājumā. Nedrīkst apmeklēt publiskas vietas un tikties ar citiem. Drīkst doties pastaigās dabā. Ja nav citu variantu, var iet uz veikalu vai aptieku, taču noteikti jālieto sejas maska.

Savukārt personas, kas ir ieradušas no "nedrošām" valstīm un līdz šim ir ievērojušas pašizolāciju, var to pārtraukt, ja valsts vairs nav SPKC "nedrošo valstu" sarakstā, tad turpmāk personai jāievēro tikai distancēšanās un citi epidemiologu norādījumi.

KONTEKSTS:

Pēc valdības lēmuma atļauti avioceļojumi uz valstīm, kurās divkārtīgi pārsniegts vidējais 14 dienu kumulatīvās saslimstības rādītājs Eiropas Savienībā, vienlaikus nosakot, ka pēc atgriešanās no šīm valstīm būs obligāti jāievēro 10 dienu pašizolācija.

29. septembrī Latvijā atklāti vēl 95 Covid-19 gadījumi, kas ir lielākais vienā dienā Latvijā atklāto gadījumu skaits kopš pandēmijas sākuma.  Ņemot vērā ziņas par lokālajiem uzliesmojumiem Kuldīgā un Daugavpilī, valdība 30. septembrī, nolēma noteikt stingrākus Covid-19 piesardzības pasākumus abu pilsētu teritorijās, kas noteikti no 1. līdz 14. oktobrim.  

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti