Labrīt

Saeimas deputātiem nesaskaņas par neatliekamā minimuma celšanu

Labrīt

"Altum" vadītājs: Fonds lielo uzņēmumu atbalstam nav labdarībai, valsts sagaida arī atdevi

Partijas sāk iesniegt sarakstus Rīgas domes vēlēšanām: sola tiltus, ceļus, mājokļus

Partijas sāk iesniegt sarakstus Rīgas domes vēlēšanām: sola tiltus, ceļus, mājokļus un atbalstu ģimenēm, kā arī izskaust korupciju

No 14. līdz 20. jūlijam partijas un to apvienības var iesniegt deputātu kandidātu sarakstus trīs reizes atliktajām un pašlaik 29. augustā noteiktajām Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām. Uz 60 deputātu vietām atļauts pieteikt līdz 63 kandidātiem, un pašlaik ir zināms, ka rīdzinieku izvēlei būs vismaz desmit sarakstu.

ĪSUMĀ:

Latvijas Radio aicināja mēra amata kandidātus izteikt savus piedāvājumus rīdziniekiem. Pēc jebkura potenciālā mēra solījumiem varētu domāt, ka pēc vēlēšanām Rīga būs brīva no korupcijas, ar esošajiem un paplašinātiem sociālajiem labumiem, sakārtotiem tiltiem un ielām, kā arī atjaunotiem mājokļiem un attīstītu uzņēmējdarbību.

Interesi par kandidēšanu uz Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām ir izrādījuši 12 iespējamie saraksti – par vienu vairāk, nekā piedalījās iepriekšējās vēlēšanās 2017. gadā. Nav gan zināms, vai visi arī pieteiksies.

Otrdien, 14. jūlijā, Rīgas pilsētas vēlēšanu komisijā solījuši ierasties piecu sarakstu pārstāvji: partiju apvienība “Attīstībai/Par!” un “Progresīvie”, Jaunā konservatīvā partija, partija “Gods kalpot Rīgai”, partija “Saskaņa” un Nacionālā apvienība kopā ar Latvijas Reģionu apvienību.

Vislielākais jeb ap trešdaļas vēlētāju atbalsts Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās tiek solīts “Saskaņai”. Tā liecina pēc Latvijas Televīzijas un portāla LSM.lv pasūtījuma SKDS veiktā aptauja. Atšķirībā no iepriekšējām vēlēšanām un desmit gadu kopīgas valdīšanas šoreiz “Saskaņa” un “Gods kalpot Rīgai” iet savrupu ceļu, turklāt bez ierastajiem līderiem.

“Saskaņa”

“Saskaņas” mēra kandidāts ir Konstantīns Čekusins, kas vairāk zināms kā krievu valodas aizstāvis skolās.

“Rīgā nebūs atcelta neviena sociāla programma no tām, kas bija ieviesta pēdējo desmit gadu laikā. Vienlaikus mēs plānojam ieviest jaunas atbalsta formas. Piemēram, Rīgā tiks ieviests atbalsts 500 eiro apmērā katram jaundzimušajam. Nacionālais miers. Desmit gadus mēs esam pasargājuši Rīgu no nacionāliem konfliktiem. Turpināsim pagalmu remontu attīstības programmu. Katrā Rīgas rajonā jābūt vismaz vienam parkam vai skvēram un visiem pieejamam bērnu rotaļu un sporta laukumam. Izglītība. (..) Jauna attālināta apmācības procesa elementi, jaunu pedagogu piesaiste galvaspilsētas skolām un bērnudārziem,” iecerēto iezīmēja Čekusins.

“Attīstībai/Par!” un “Progresīvie”

Saskaņā ar SKDS pētījumu “Saskaņai” ar 23% balsu seko “Attīstībai/Par!” un “Progresīvo” kopīgais saraksts. Mēra amata kandidāts ir Mārtiņš Staķis, kura prioritāte būšot tiltu un ielu sakārtošana.

“Jārada konkrēts plāns septiņiem gadiem, kā mēs sakārtosim infrastruktūru. Otra mūsu prioritāte ir laba pārvaldība. Mēs uzskatām, ka iedzīvotāju iesaiste lēmumu pieņemšanā ir labākā recepte pret korupciju. Un mēs radīsim ilgtermiņa sadarbības modeli ar nevalstisko sektoru, lai arī viņi tiktu iesaistīti Rīgas pārvaldē. Kā arī uzņēmumu pārvalde – labas pārvaldības principi visos uzņēmumos. Nevis lojālākajiem, bet labākajiem jāvada Rīgas kapitālsabiedrības. Un labākos mēs varam atrast atklātos konkursos. Un trešā mūsu prioritāte ir investīcijas, darba vietas un inovācijas,” sacīja Staķis.

Nacionālā apvienība

Lielu daļu no šīm lietām sola arī Nacionālās apvienības un Latvijas Reģionu apvienības mēra amata kandidāts Einārs Cilinskis. Viņa sarakstam jaunākajos reitingos 8,6% atbalsts. Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars pauda, ka rīdziniekiem vēlēšanās jāizvēlas, vai pilsēta kļūs par praida un varavīksnes, 9. maija vai 18. novembra Rīgu.

Cilinskis gan runā par saimnieciskām lietām: “Mūsu mērķis, pirmkārt, ir uzlabot Rīgas pārvaldību, maksimāli saīsinot procedūras un novēršot korupcijas riskus. Mūsu mērķis tālāk ir strādāt sadarbībā gan ar Pierīgas pašvaldībām, gan ar nevalstiskajām organizācijām. Un mēs noteikti ķersimies klāt pie tūlītējiem un steidzamiem risinājumiem gan satiksmes jautājumos, gan citos. Un pirmais mūsu uzdevums ir likvidēt rindas bērnudārzos. Mājokļu kompleksa energoefektivitātes programma.”

“Jaunā Vienotība”

Ar 8,4% balsu Nacionālajai apvienībai uz papēžiem min “Jaunā Vienotība” ar Vilni Ķirsi kā potenciālo mēru.

“Mums ir desmit punktu plāns rīdziniekiem. Galvenais ir korupcija un laba pārvaldība. Tāpat mums ir infrastruktūras glābšanas plāns. Beidzot jātiek galā ar bērnudārzu rindām. Mums ir speciāls piedāvājums palīdzībai senioriem. Protams, mājokļa jautājums. Tas, kur mēs noteikti esam spēcīgāki par pārējiem, mums ir labākā komanda, kura gatava strādāt no pirmās dienas,” sacīja Ķirsis.

Zaļo un Zemnieku savienība

Korupcijas apkarošanu nemana Zaļo un Zemnieku savienības saukļos. Šī apvienība Rīgas domē nav bijusi pārstāvēta, bet aptaujas tai sola 6,1% vēlētāju balsu. Līderis Rīgā ir Viktors Valainis, kas iepriekšējās vēlēšanās nesa karogu pa Zemgales pašvaldībām.

“Galvenā prioritāte būs mājokļi, mājokļa sakārtošana, dzīvestelpas sakārtošana. Ne tikai no tehniskā stāvokļa, bet arī skatoties uz ūdens kvalitāti un no veselības viedokļa. Uz mājokļu tehnisko stāvokli ir vērts apskatīties, jo šajā sadaļā Rīgā praktiski nekas nav darīts. Tāpat arī ar veselības [aprūpes] pieejamību mēs redzam, ka ļoti daudz problēmu. Gatavojam piedāvājumu, kādā veidā parūpēties par to, lai ikvienam rīdziniekam būtu pieejami, skaidri saprotami veselības pakalpojumi,” sacīja Valainis.

“Gods kalpot Rīgai”

Savukārt ilgi Rīgā pie varas bijušajai partijai “Gods kalpot Rīgai” jaunākās aptaujas rāda tikai 5,9% vēlētāju atbalstu. Politiskā spēka mēra amata kandidāts – pēdējais Rīgas mērs Oļegs Burovs.

Pirmā prioritāte esot sakārtoti tilti un ceļi.

“Arī galvenā prioritāte ir “Rail Baltica”. (..) Paliek spēkā visas garantijas. Pensionāri un skolēni turpina braukt par brīvu sabiedriskajā transportā. Ēdināšana par brīvu skolās. Pacelt algu – 2000 [eiro] skolotājiem un pedagogiem, 1500 [eiro] un 1200 [eiro] – tehniskajiem darbiniekiem. Un atbalsts uzņēmējdarbībai,” sacīja Burovs.

Jaunā konservatīvā partija

Piecu procentu barjeru aptaujā pārvarētu arī Jaunā konservatīvā partija, kas mēra amatam izvirzījusi bijušo Rīgas domnieci Lindu Ozolu. Viņas galvenie pīlāri ir godīga pārvaldība un atbalsts ģimenēm.

“Mums atbrīvojas arī finanšu līdzekļi, kur mēs varam runāt jau par ieguldīšanas pozīcijām. Mūsu uzsvars ir ģimeņu atbalsta programma. Nevis megaprojekti, bet cilvēks centrā. Pirmā mājokļa iegādes atbalsta programma, kas palīdz ģimenēm tikt pie kredīta, samazinot pirmo iemaksu. Tāpat īpaša programma bērnudārzu rindu samazināšanai, neceļot nevienu jaunu ēku, bet, sadarbojoties ar privāto sektoru, nodrošināt taisnīgu līdzfinansējumu. Mēs plānojam arī piedzimšanas pabalstu mazajiem rīdziniekiem, kas ir vienreizējs 500 eiro apmērā. Tāpat ģimenēm īpaša novitāte ir atbalsts apaugļošanas programmai,” pastāstīja Ozola.

Latvijas Krievu savienība

Tieši piecus procentus balsu Latvijas Televīzijas pasūtinātajā aptaujā iegūtu arī Latvijas Krievu savienība. Tās līderis uz Rātsnamu ir Miroslavs Mitrofanovs. Pirmkārt, viņš saglabāšot visus priekšteču ieviestos labumus rīdziniekiem.

“Otrkārt, izskaust to, kas bremzē attīstību – korupciju. Lai to izlabotu, mūsu piedāvājums ir ieviest objektu jeb lēmumu pasi, lai būtu zināms, kādi ierēdņi sagatavojuši šo lēmumu, kādi deputāti to atbalstījuši un kādi uzņēmēji veikuši remontu. Un trešais moments – pašvaldības dzīvokļu būvniecības atsākšana,” pauda Mitrofanovs.

Gaida konkrētas lietas

Pašlaik zināms, ka uz Rīgas domi kandidēs arī “KPV LV” ar bijušo ekonomikas ministru Ralfu Nemiro priekšgalā, kā arī partija “Alternatīva”, kas mēra amatam piedāvā no “Saskaņas” padzīto Valēriju Petrovu. Šīm partijām aptauja sola mazāk par diviem procentiem balsu.

Bet ko no politiķiem sagaida paši rīdzinieki? To Latvijas Radio jautāja organizācijai “Pilsēta cilvēkiem”, no kuras daži aktīvisti arī pieslējušies Rīgas politikai.

“Tas, kas tagad virspusē skan, protams, kā medus mūsu ausīs. Bet, tā kā uz tām ausīm ir ļoti daudz makaronu, medus tā neķeras klāt. Un gaidīsim pirmkārt programmas. (..) No partijām gribēsim dzirdēt konkrētākas lietas. Varbūt pat svarīgāk būs uzzināt, kas konkrētajai partijai ir padomā kā personālijas uz Satiksmes komitejas vadību, Attīstības komitejas vadību. Jo svarīgi ir cilvēki, un šiem cilvēkiem atsevišķi uzdosim jautājumus, kāda ir viņu izpratne par viņu jomām,” sacīja biedrības vadītājs Māris Jonovs.

Jaunāko aptauju veicējs SKDS vadītājs, sociologs Arnis Kaktiņš izteicies, ka iepriekšējiem Rīgas varas turētājiem balsu nepietiks, lai atgrieztos domes vadībā. Vienlaikus viņš atzinis, ka aptaujas vēl ne tuvu nerāda vietas domē, jo vēlēšanu kampaņas tikai uzņem apgriezienus.

Vēlēšanu rezultāti

Provizoriskie rezultāti, CVK dati no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

Provizoriskais mandātu sadalījums

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

18 vietas Attīstībai/Par!, "PROGRESĪVIE"
12 vietas "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija
10 vietas Jaunā VIENOTĪBA
7 vietas Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", Latvijas Reģionu Apvienība
5 vietas Partija "Gods kalpot Rīgai"
4 vietas Jaunā konservatīvā partija
4 vietas "Latvijas Krievu savienība"
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēlēšanu rezultāti

Provizoriskie rezultāti, CVK dati no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

Provizoriskais mandātu sadalījums

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

18 vietas Attīstībai/Par!, "PROGRESĪVIE"
12 vietas "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija
10 vietas Jaunā VIENOTĪBA
7 vietas Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", Latvijas Reģionu Apvienība
5 vietas Partija "Gods kalpot Rīgai"
4 vietas Jaunā konservatīvā partija
4 vietas "Latvijas Krievu savienība"

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt