Dienas ziņas

Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas svētki Aglonā

Dienas ziņas

Latvijā viesojas sievietes un bērni no Ukrainas

Brocēnos pārstrādās bīstamos atkritumus

Par spīti vietējo protestiem dome ļauj Brocēnos pārstrādāt bīstamos atkritumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Par spīti iedzīvotāju protestiem un aptuveni 500 iedzīvotāju parakstiem Brocēnu novada pašvaldība atļāvusi Viduskurzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācijai (VAOO) paplašināt darbību, lai pārstrādātu arī ar naftas produktiem piesārņotu augsni. Domes ārkārtas sēdē dota atļauja poligona paplašināšanai.  

Viduskurzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācijai šobrīd uzticēta Saldus un Brocēnu novadu atkritumu apsaimniekošana, to šķirošana un pārstrādāšana, uzņēmumam ir arī azbesta poligons, kurā tiek atvesti šie bīstamie atkritumi no visas Kurzemes.

Lai paplašinātu darbību, 2016.gadā uzņēmums vēlējās no pašvaldības iznomāt papildu 5,3 hektārus zemes. Deputāti tam piekrita. Šī ir degradēta teritorija, jo padomju laikos te tika glabāti azbesta atkritumi un zeme ir piesārņota.

Pēc paplašināšanas tur būtu arī inerto atkritumu šķirošana, kā arī ar bīstamām vielām, piemēram, naftas un smago metālu, piesārņotas augsnes un akmeņu pieņemšana un pārstrāde.

Par šo ieceri rīkotas arī divas sabiedriskās apspriešanas.

Brocēnu novada domes priekšsēdētāja Solvita Dūklava (Zaļā partija) stāstīja, ka priekšlikumi rakstveidā un viedokļi bija jāiesniedz līdz 2017.gada 21.augustam, “šādus mēs neesam saņēmuši”, un  “visas institūcijas devušas akceptu, mums jāatbalsta uzņēmējdarbība”.

Sabiedrības pārstāve, kas darbojas Brocēnu vides aizsardzības klubā, Evija Ūpe atzina, ka pašvaldība juridiski visu izdarījusi pareizi, bet pārmeta formālu attieksmi pret iedzīvotājiem, jo sabiedriskās apspriedes sapulce tika rīkota dienas vidū, kad strādājošie cilvēki nevar tikt.

Iedziļinoties uzņēmuma plānotās darbības aprakstā un tajā, ar kādām tehnoloģijām tā tiks īstenota, viņasprāt, nepietiekami sabiedrība uzrunāta un tai skaidrots iespējamais kaitējums videi un veselībai, tāpēc tika vākti iedzīvotāju paraksti un īsā laikā pret ieceri parakstījušies 500 iedzīvotāji.

 “Ir jādomā, kā uzrunāt, jūs redzat, ko es esmu panākusi četru dienu laikā, es vienkārši gāju un runāju ar cilvēkiem,” norādīja Evija Ūpe.

Deputāts Zigmunds Georgs Fīrers (Zemnieku savienība) uzsvēra, ka Vides pārraudzības valsts biroja izsniegtais ietekmes uz vidi novērtējums vairs neatbilst patiesībai, jo darbības vietas apkārtnē saimniecisko darbību veic vairāki uzņēmumi, otrais lielākais no tiem darbību sācis pēc novērtējuma uzrakstīšanas, un tā ietekme nav izvērtēta, tāpēc iesniedza iesniegumu ar aicinājumu atlikt balsošanu par darbības paplašināšanas atļauju uzņēmumam.

Ārkārtas sēdē piedalījās 13 no 15 deputātiem, astoņi balsoja par, pieci - pret atļauju uzņēmumam paplašināties.  

VAAO valdes priekšsēdētājs Juris Reisons atzina, ka šobrīd ir vēl jāsaņem A kategorijas piesārņojošās darbības atļauja, bet reāli būvniecības darbi varētu sākties tikai nākamā gada pavasarī.

“Vēl nav teikts, ka šo projektu realizēsim, jo pašreiz valstī ir nelaba tradīcija, ka šī grunts pazūd, un, ja mums nebūs apjoma, tad šī runāšana ir par velti,” atzina Reisons.

Brocēnu vides aizsardzības kluba pārstāve neslēpa, ka ir sarūgtināta par deputātu vairākuma nerēķināšanos ar 500 iedzīvotāju viedokli, un atzina, ka protesti turpināsies.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti