Par papildu naudu medicīnai plāno rezidentiem algu palielināt par 20%, pārējiem mediķiem – par 10%

Nākamgad rezidentiem zemākā darba samaksa varētu palielināties par 20%, savukārt pārējām ārstniecības personām zemākās darba samaksas pieaugums varētu sasniegt 10%. To paredz Veselības ministrijas piedāvājums, ko 12. novembrī izskatīs valdībā.

Paziņojumā medijiem ministrija norādīja, ka nākamgad veselības nozares darbinieku atalgojums tiks palielināts ceturto gadu pēc kārtas. Ārstniecības personu darba samaksas pieaugumam 2020. gadā plānots atvēlēt papildu 60,1 miljonu eiro.

Atalgojuma sadalē Veselības ministrija ieteikusi virzīties pēc četriem pamatprincipiem, tostarp nodrošināt darba samaksas pieaugumu rezidentiem 20% apmērā un pārējām ārstniecības personām 10% apmērā.

Tāpat lai nodrošinātu, ka piešķirtais finansējums maksimāli efektīvi tiek novirzīts paredzētajam mērķim, proti, zemāko algu palielināšanai, Nacionālais veselības dienests (NVD) līgumos par valsts apmaksāto pakalpojumu sniegšanu paredzēs nosacījumu finansējumu novirzīt darba samaksas palielināšanai, kas nepārsniedz trīs vidējās tautsaimniecībā nodarbināto mēnešalgas.

Vienlaikus Veselības ministrijas mērķis ir turpināt nodrošināt darba samaksas pieaugumu ārstniecības personām stacionārā veselības aprūpē lielākā apmērā, lai stacionārām ārstniecības iestādēm nodrošinātu finansējumu papildus izdevumus obligāto piemaksu segšanai darbam diennakts režīmā.

Savukārt rezidentiem plānots darba samaksu palielināt 20% apmērā, tam novirzot 4,04 miljonus eiro. Šāda palielinājuma mērķis ir veicināt paaudžu nomaiņu ārsta profesijā un līdzsvarot profesijas attīstību ilgtermiņā, kā arī lai mudinātu medicīnas studentus savu turpmāko profesionālo darbību veidot Latvijā.

Pārējām ārstniecības personām zemākās mēnešalgu likmes plānots palielināt 10% apmērā. Tas attiecas uz ārstniecības personām, kas sniedz valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus gan slimnīcās, gan ambulatorajā sektorā, tai skaitā ģimenes ārstiem, ievērojot vienlīdzības principu. Šim mērķim iezīmēti 48,2 miljoni eiro.

10% pieaugums plānots arī Veselības ministrijas padotības iestāžu ārstniecības personām un neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes operatīvā medicīniskā transportlīdzekļa vadītājiem, tam paredzot 6,26 miljonus eiro. Savukārt, lai palielinātu darba samaksu arī citu budžeta resoru ārstniecības personām, iezīmēti 1,6 miljoni eiro.

Tādējādi sertificētu ārstu zemākā mēnešalga pieaugtu par 108 eiro (no 1079 eiro 2019. gadā līdz 1187 eiro 2020. gadā) un sertificētu māsu un ārstu palīgu zemākā mēnešalga palielinātos par 71 eiro (no 714 uz 785 eiro), norāda ministrija.

KONTEKSTS:

Novembrī ārsti sākuši un gatavi turpināt cīņu par algu pieaugumu nozarē. 7. novembrī notika pikets pie Saeimas un protesta akcija "Diena bez ārstniecības personas".

Šāda situācija izveidojusies, jo 13. Saeima vēl pirms valdības izveides piesolīja un likumā noteica, ka budžeta papildu finansējumam darba samaksas pieaugumam nozarē 2020. gadā būs 120 miljoni eiro. Taču tā vietā nozares prioritātēm paredzēja 50 miljonus eiro, tostarp 42 miljonus mediķu algām. Vēlāk gan premjers pauda, ka šim mērķim iespējams atvēlēt līdz 60 miljoniem eiro, proti, valdība atradusi iespēju mediķu algām pārdalīt vēl 18 miljonus. Bet mediķi uzstāja, ka nav gatavi kompromisam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt