Dienas ziņas

Diskutē par valsts aizsardzības jauno koncepciju

Dienas ziņas

Ar E.Coli nesaistīti slimo četrās pilsētās

FKTK padomes vadītāja amatam virza Santu Purgaili

Par FKTK padomes vadītāju izraudzīta Santa Purgaile

Atklātajā konkursā uz Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padomes priekšsēdētāja amatu visaugstāko vērtējumu guvusi un par uzvarētāju kļuvusi Santa Purgaile, liecina Valsts kancelejas publiskotā informācija.

ĪSUMĀ:

  • Atklātajā konkursā uz FKTK vadītāja amatu pieteicās kopumā 25  pretendenti.
  • Komisija vienbalsīgi par labāko pretendenti FKTK vadībai atzina Santu Purgaili.
  • Viņai ir 25 gadu pieredze darbā finanšu nozarē, 20 gadu pieredze vadošos amatos.
  • Purgailes primārais darbs FKTK - sektora sakārtošana un reputācijas atjaunošana.
  • Purgailes kandidatūru FKTK vadībai nākamotrdien varētu virzīt apstiprināšanai MK.
  • Gala lēmumu pieņems Saeima.
  • Bijusī finanšu ministre Reizniece-Ozola cer - Purgaile informēta par plānotajām pārmaiņām FKTK darbā.

Purgailes kandidatūra vēl tiks virzīta apstiprināšanai Ministru kabinetā, un gala lēmums par iecelšanu amatā jāpieņem Saeimai. Pagaidām gan neviena Saeimas frakcija nav paudusi kandidātei ne atbalstu, ne noraidījumu. Jau nākamotrdien, 24. septembrī, Purgailes kandidatūru FKTK vadītājas amatam varētu virzīt apstiprināšanu valdībā, preses konferencē sacīja Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis.

Konkursa uzvarētāja Purgaile no 2012. gada strādā AS “Citadele banka”, kur sākotnēji ieņēmusi Biznesa attīstības direktora amatu, bet vēlāk – no 2017. gada – stradājusi par korporatīvo klientu apkalpošanas direktori. Šo septiņu gadu laikā Purgaile ir arī AS “Citadele banka” valdes locekle.

Kopš 2017. gada potenciālā FKTK padomes priekšsēdētāja ir arī Latvijas Finanšu asociācijas Kreditēšanas komitejas līdzpriekšsēdētāja. Iepriekš Purgailes darbavieta bija AS “SEB banka”, kur viņa no 2009. līdz 2012. gadam vadīja privātbaņķieru biznesu Latvijā un Baltijā, savukārt vēl pirms tam vadīja Mazo un vidējo uzņēmumu apkalpošanas pārvaldi. 

Purgaile Latvijas Universitātē ieguvusi maģistra grādu starptautiskajā ekonomikā un uzņēmējdarbībā. Apgūta arī vadības prasmju programma Vallenbergas institūtā (Wallenberg Institute) Zviedrijā. Viņa teicami pārvalda angļu un krievu valodu.

Valsts kancelejas paziņojumā citēta Purgaile par motivāciju ieņemt FKTK padomes priekšsēdētāja amatu: “Kā šīs valsts patriote uzskatu, ka mans pamatuzdevums ir ar savu darbu sekmēt konsekventu, sabalansētu un augšupejošu valsts ekonomikas uzplaukumu, ilgtspējīgi domājošas sabiedrības veidošanos un veselīgu, drošu un paļāvīgu vidi gan ikkatram valsts iedzīvotājam, gan ikvienam godprātīgam uzņēmējam, investoram un organizācijai. Ar savu teju 25 gadus uzkrāto pieredzi finanšu nozarē es vēlos dot savu ieguldījumu Latvijas finanšu un kapitāla tirgus attīstībā, kā arī atgūt Latvijas finanšu sektora labo reputāciju starptautiskā mērogā.”

Valsts kancelejas direktors preses konferencē atzina, ka konkursa komisija ļoti rūpīgi vērtējusi iespējamos interešu konfliktus, kas neesot saskatīti. Tikmēr Purgaile sacīja, ka FKTK vadītājas amatā atturēsies pieņemt lēmumus, kas saistīti ar viņas pašreizējo darba devēju – "Citadeles banku".

Starp primāri darāmiem darbiem FKTK vadībā viņa minēja Latvijas finanšu sektora sakārtošanu un tā reputācijas atjaunošanu, lai nepieļautu Latvijas nonākšanu tā sauktajā pelēkajā sarakstā. 

"(..) Mums visiem spēkiem šobrīd ir jādara viss iespējamais, lai ļoti īsā laikā mēs panāktu Latvijas finanšu sektora reputācijas atjaunošanu, neļautu iekļaut Latviju ne pelēkajos, ne melnajos sarakstos un visi kopīgi strādātu pie šiem salīdzinoši īstermiņa svarīgajiem uzdevumiem, bet tajā pašā laikā jau tagad iezīmētu skaidru un saprotamu vīziju, kā mēs redzam Latvijas finanšu sistēmas attīstību nākotnē. Šeit priekšā būs nopietnas pārmaiņas," teica Purgaile.

FKTK vadītājas amata kandidāte Santa Purgaile
00:00 / 01:24
Lejuplādēt

Viņa skaidroja, ka FKTK ir jāveido profesionāla, talantīgu cilvēku komanda, pirms tam izvērtējot FKTK jau strādājošo cilvēku kompetences. "Gribu iepazīties ar viņiem, ar komandu, kas šobrīd strādā. Bet, domāju, ka ļoti būtisks faktors ir komandai iemācīties strādāt, domāt un darboties pēc būtības, nevis pēc formas," sacīja Purgaile.

Runājot par ilgtermiņa mērķiem, Purgaile atzīmēja, ka Latvijai ir jākļūst par vietu, kas ir atvērta, prognozējama, sadarboties spējīga gan vietējiem, gan ārvalstu finanšu tirgus dalībniekiem.

Purgaile norādīja arī, ka pozitīvi raugās uz priekšlikumu FKTK pievienot Latvijas Bankai. "Domāju, ka tādā nelielā valstī kā Latvija, kur lielākās bankas jau tiek uzraudzītas no Eiropas centrālās bankas puses, tas ir tikai loģisks solis. Protams, es ceru, ka darbosimies kopā arī turpmāk."

Kopumā pieteicās 25 pretendenti

Citskovskis atzīmēja, ka atklāts konkurss uz FKTK vadītāja amatu rīkots pirmo reizi, ņemot vērā Saeimā šā gada jūnija vidū pieņemtos grozījumus FKTK likumā. Iepriekš FKTK vadītāja amata kandidātu apstiprināšanai Saeimā kopīgi virzīja Latvijas Bankas vadītājs un finanšu ministrs. 

Valsts kancelejas direktors norādīja, ka 12. jūlijā izsludinātajā atklātajā konkursā uz FKTK vadītāja amatu pieteicās kopumā 25 pretendenti. 

Konkursa otrajā kārtā vērtēti 16 pretendenti, bet trešajā kārtā – četri pretendenti. Konkursa pirmajā kārtā vērtēta pretendenta atbilstība noteiktajām prasībām – izglītība, pieredze, valodu prasmes. Otrajā kārtā pretendenti intervēti, lai noskaidrotu viņu motivāciju, izpratni par finanšu sektoru, FKTK darba prioritātēm un redzējumu par FKTK tālāko attīstību. Savukārt trešajā kārtā Valsts kancelejas piesaistītais personālatlases uzņēmums "Amrop" veica pretendentu kompetenču novērtējumu, pēc kā saņemts izvērsts ziņojums par katra pretendenta kompetencēm. Pēc tam lūgts drošības iestāžu vērtējums par pretendentu iespējām piekļuvei valsts noslēpumam. 

"Komisijas lēmums bija vienbalsīgs, un komisija vienbalsīgi nolēma virzīt, ieteikt Purgaili apstiprināšanai FKTK vadītājas amatā.

Kāpēc? Santai Purgailei ir vismaz 20 gadu pieredze dažādos vadošos amatos finanšu nozarē, ļoti laba izpratne par finanšu nozares darbību un notiekošajiem procesiem. Viņai ir atbilstoša izglītība - maģistra grāds starptautiskajā ekonomikā un uzņēmējdarbībā. Un, visās trīs kārtās novērtējot, Santa Purgaile bija pārliecinoši labākā pretendente - izteikta orientācija uz rezultātu sasniegšanu, finanšu jomas profesionāle, komandas vadīšanas prasmes un pārmaiņu vadīšanas prasmes," sacīja Citskovskis.

Atklātā konkursa pretendentu vērtēšanas procesā tika iesaistīts arī personālatlases uzņēmums “Amrop”. Uzņēmuma vadošā partnere Aiga Ārste-Avotiņa, komentējot šī konkursa rezultātus, skaidroja: “Konkursa uzvarētāja savu atbilstību amatam pierādīja pārliecinoši. Santa Purgaile ir spēcīga banku jomas profesionāle ar ilggadīgu pieredzi un pierādāmiem biznesa rezultātiem - kreditēšanas apjomi un jaunu klientu piesaiste viņas vadībā nozīmīgi pieauga katru gadu. Ne mazāk svarīgi, ka viņa spējusi izveidot vienu no vislabākajām korporatīvajām komandām Latvijā, iedvesmojot padotos, mērķtiecīgi sekojot līdzi rezultātam un veiksmīgi īstenojot pārmaiņu vadīšanu.” 

Pretendentu atlases un atbilstības izvērtēšanas komisijas priekšsēdētājs bija Valsts kancelejas direktors Citskovskis, tās sastāvā bija finanšu ministrs Jānis Reirs, Latvijas Bankas padomes loceklis Mārtiņš Kazāks, Valsts drošības dienesta priekšnieks Normunds Mežviets un Finanšu izlūkošanas dienesta vadītāja Ilze Znotiņa. Pretendentu atlases un atbilstības izvērtēšanas komisijas sēdēs ar padomdevēja tiesībām piedalījās arī trīs Finanšu sektora attīstības padomes deleģēti tās sastāvā esošu biedrību pārstāvji: Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins, Latvijas Finanšu nozares asociācijas valdes loceklis Jānis Brazovskis un Latvijas Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas iestāžu asociācijas valdes priekšsēdētājs Dmitrijs Kačanovs.

Tikmēr Saeima ceturtdien, 19. septembrī, otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā "Par Latvijas Banku", kas tostarp paredz uzdevumu Ministru kabinetam vērtēt iespēju Finanšu un kapitāla tirgus komisiju pievienot Latvijas Bankai.

Bijusī finanšu ministre, Saeimas deputāte Dana Reizniece-Ozola (Zaļo un Zemnieku savienība) pauda bažas, ka priekšlikums pievienot FKTK Latvijas Bankai izskan laikā, kad noslēgumam tuvojas FKTK vadītāja amata atlase.

Dana Reizniece-Ozola: Par FKTK vadītāja amata konkursu
00:00 / 00:47
Lejuplādēt

"Santa Purgaile, manuprāt, ir profesionāle, 25 gadus strādājusi finanšu sektorā, laba izglītība un pieredze noteikti noderēs FKTK vadībā. Protams, man ir jautājums, vai viņa ir informēta arī par to uzdevumu, ko Saeima devusi Ministru kabinetam - līdz nākamā gada rudenim izstrādāt jaunu likumprojektu par regulatora jeb FKTK pievienošanu Latvijas Bankai,” norādīja Reizniece-Ozola.

“Es ceru, ka gan viņa, gan visi pārējie pretendenti, kas ir šai konkursā piedalījušies, ir par to informēti, ka, no vienas puses, it kā nāk uz skaidru amatu noteiktā institūcijā, no otras puses, zinot, ka pēc jau pusgada ir plānotas kādas nopietnas izmaiņas, kas varētu mainīt arī viedokli par šo pozīciju,” piebilda bijusī ministre.  

KONTEKSTS:

FKTK vadītājs Pēters Putniņš un viņa vietniece Gunta Razāne jūlija sākumā iesniedza atlūgumu. Banku uzrauga pagaidu vadītāja amatam tika izvirzīta komisijas darbiniece Kristīne Černaja-Mežmale, kura līdz šim vadījusi FKTK Monetāro finanšu iestāžu darbības analīzes daļu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt