Par dzimumnoziegumiem pret nepilngadīgajiem sodīs bargāk

Turpmāk par dažādiem dzimumnoziegumiem pret nepilngadīgajiem būs bargāki sodi, paredz grozījumi Krimināllikumā un Kriminālprocesa likumā.

Proti, probācijas uzraudzībai līdzšinējo viena līdz trīs gadu vietā būs pieci gadi. Saeimas deputāti ir atzinuši, ka līdzšinējais laiks bija pārāk mazs, lai īstenotu probācijas programmas sociālās uzvedības korekcijai dzimumnoziedzniekiem, vēsta Saeima.

Tāpat paredzēts visiem dzimumnoziegumiem probācijas uzraudzību noteikt kā obligātu papildsodu neatkarīgi no tā, vai kā pamatsods piespriesta brīvības atņemšana, piespiedu darbs vai naudas sods.

Gadījumos, kad noziedzīgs nodarījums vērsts pret nepilngadīgas personas tikumību un dzimumneaizskaramību, kriminālatbildības noilguma termiņu aprēķinās no dienas, kad cietusī persona sasniegusi 18 gadu vecumu, jo seksuāla rakstura vardarbību pret sevi persona nereti sāk apzināties pieaugot un arī tad ne vienmēr izvēlas par to runāt.

Ar Krimināllikuma grozījumiem brīvības atņemšanas soda maksimālā sankcija par pavešanu netiklībā palielināta līdz pieciem gadiem. Iepriekš tā bija trīs gadi. Tādējādi šis noziegums ir klasificēts kā smags noziegums.

Savukārt par 16 gadu vecumu nesasniegušas personas pamudināšanu iesaistīties seksuālās darbībās maksimālo brīvības atņemšanas sodu paredzēts palielināt līdz četriem gadiem līdzšinējā viena gada vietā. Papildus tiek paredzēti bargāki sodi, ja noziegums izdarīts pret mazgadīgu personu – bērnu līdz 14 gadu vecumam.

Deputāti galīgajā lasījumā atbalstīja arī izmaiņas Kriminālprocesa likumā, paredzot prokuroram kā kriminālprocesa virzītājam pienākumu pieprasīt no Valsts probācijas dienesta (VPD) dzimumnoziegumos apsūdzētā izvērtēšanas ziņojumu. Sagatavojot šādu ziņojumu, VPD veic apsūdzētā riska un vajadzību novērtējumu, kas ļauj prognozēt recidīva iespēju un identificēt faktorus, kas bijuši par iemeslu noziedzīga nodarījuma izdarīšanai. Patlaban prokuroriem un tiesnešiem ir tiesības pieprasīt šādu izvērtēšanas ziņojumu par dzimumnoziedznieku, taču lielākoties tas netiek darīts.

Ziņots, ka sabiedrības uzmanības lokā vairākkārt ir nonākuši dzimumnoziegumi pret bērniem. Piemēram, sabiedrības sašutumu izraisīja Liepājas tiesas lēmums, piespriežot piespiedu darbu diviem vīriešiem – tēvam un dēlam, kuri bija seksuāli izmantojuši piecgadīgu meiteni. Tāpat ilgu laiku degpunktā bija arī tā saucamā Imantas pedofila meklēšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti