Par deputāta Juraša izdošanu kriminālvajāšanai Saeima varētu lemt nākamnedēļ

Jautājums par Jaunās konservatīvās partijas (JKP) deputāta, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un pretkorupcijas komisijas priekšsēdētāja Jura Juraša izdošanu kriminālvajāšanai parlamenta plenārsēdes darbakārtībā nonāks ne ātrāk kā nākamnedēļ.

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija ceturtdien, 24. janvārī, pēc vairāk nekā pusotru stundu ilgušas slēgtās sēdes, kurā piedalījās arī Ģenerālprokuratūras pārstāvji, nolēma sēdi turpināt otrdien.

Līdz tam komisijas deputāti Saeimas Īpašās lietvedības daļā varēs iepazīties ar pret Jurušu ierosinātā kriminālprocesa materiāliem, Latvijas Radio pastāstīja Mandātu komisijas priekšsēdētāja Janīna Kursīte-Pakule (Nacionālā apvienība).

Ģenerālprokuratūras pārstāvji komisijas deputātiem esot apliecinājuši, ka jautājums par Juraša izdošanu nav ļoti steidzams.

Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors Māris Urbāns rosināja jautājumu skatīt tikai komisijas deputātiem, lūdzot atstāt zāli komisijai nepiederošās personas, tai skaitā gan Jurašu, gan arī deputātu Andreju Judinu (“Jaunā Vienotībā”), kurš bija atnācis, lai iepazītos ar lietas materiāliem.

Prokurors uzskata, ka Jurašs izpaužot valsts noslēpumu ir nodarījis kaitējumu, taču neprecizēja kādu. Tāpat viņš pieļauj, ka varētu publiskot lietas materiālus. Kamēr materiāli nav publiskoti, deputāti ar tiem dodas iepazīties uz sevišķo lietvedību.

Komisijas sēdē bija “ļoti daudz jautājumu, un tie jautājumi nebija koncentrētie, bija ļoti gari, visiem deputātiem komisijā nemaz nebija iespējas uzdot jautājumus, līdz ar to turpinās slēgtā daļa”, stāstīja komisijas vadītāja.

“Ja mēs ar to tiekam galā, tad trešdien droši vien komisijas sēdē, [..] lai gan, manuprāt, tas varēja būt arī Saeimas plenārsēdē, kur izsaka argumentus, bet, ja deputāti un arī pats Jurašs grib prokurora klātbūtnē viedokļu konfrontāciju, tad būs arī komisijas atklāta sēdes daļa,” sacīja Kursīte-Pakule.

Jurašs ir pirmais 13. Saeimas deputāts kuru, Ģenerālprokuratūra lūdz izdot kriminālvajāšanai  par valsts noslēpuma izpaušanu. Jurašs ir Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs un tādā gadījumā nevarēs ne tikai vadīt komisiju, bet arī piedalīties Saeimas sēdēs. 

KONTEKSTS:

Ģenerālprokuratūra nosūtījusi uz Saeimu dokumentus, kurā lūdz kriminālprocesā par valsts noslēpuma izpaušanu kriminālvajāšanai izdot Jurašu. Lieta saistīta ar izbeigtu kriminālprocesu, kuru Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) bija sācis pēc Juraša iesnieguma par iespējamu viņa piekukuļošanas mēģinājumu. Jurašs, būdams KNAB amatpersona, pirms diviem gadiem publiski paziņoja, ka viņam piedāvāts miljona eiro kukulis tā dēvētajā "Latvijas dzelzceļa" vadītāja Uģa Magoņa lietā. Savukārt ģenerālprokurors uzskata, ka Jurašs izpaudis valsts noslēpumu.

JKP uzskata, ka valstī ir izveidojusies "sazvērnieku grupa", kas nevēlas zaudēt politisko un ekonomisko varu.

Jaunievēlētais premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) trešdien, 23. janvārī, pauda, ka Saeimas balsojums par Juraša izdošanu kriminālvajāšanai nav koalīcijas stabilitātes jautājums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti