Saeima ar 61 balsi apstiprina Kariņa valdību

23. janvārī – 109 dienas pēc 13. Saeimas vēlēšanām – parlaments apstiprinājis piecu partiju veidoto Ministru kabinetu mazākās frakcijas pārstāvētā politiķa Krišjāņa Kariņa (“Jaunā Vienotība”) vadībā.

Īsumā par Saeimas lēmumu apstiprināt valdību:

 • Trešdienas rītā piecas partijas parakstīja sadarbības līgumu, valdības deklarāciju un Fiskālās disciplīnas līgumu.
 • Pirms balsojuma Saeimas debates par jauno valdību ilga četras stundas.
 • Kariņš pauda, ka partijas ir gatavas viena otrā ieklausīties.
 • Opozīcijas deputāti kritizēja koalīciju un pārmeta solījumu nepildīšanu. Pret koalīciju bija arī Gobzems un Šmits.
 • Gobzems un Kaimiņš apmainījās ar pārmetumiem. Kariņš pauda, ka “KPV LV” domstarpības ir partijas iekšējā lieta.
 • Par Kariņa valdību balsoja 61 deputāts, savukārt pret bija “Saskaņa”, ZZS un 5 “KPV LV” deputāti.
 • Partijas vienojās, ka balsojums par Juraša izdošanu kriminālvajāšanai nav koalīcijas stabilitātes jautājums.
 • Jaunās valdības pirmajā sēdē prezidents mudināja budžetā veidot uzkrājumu un rīkoties ātri un izlēmīgi.

  Par jauno valdību balsoja tajā pārstāvēto partiju deputāti: “Jaunās Vienotības”, Nacionālās apvienības (NA), “Attīstībai/Par!”, Jaunās konservatīvās partijas (JKP) parlamentārieši, kā arī daļa no “KPV LV” deputātiem.

Savukārt pret jauno valdību balsoja partija "Saskaņa" un līdzšinējā premjera Māra Kučinska pārstāvētās Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) deputāti. Arī pieci "KPV LV" deputāti balsoja pret Kariņa valdību.

Sola bez revolūcijām valdības darbā

Uzrunā no Saeimas tribīnes Kariņš par valdības galvenajiem mērķiem nosauca celt tautas labklājību, nodrošināt taisnīgumu un tiesiskumu valstī un mazināt nevienlīdzību. Stāstot par valdības prioritātēm, viņš uzsvēra septiņas lietas:

 1. Sakārtot Latvijas finanšu sistēmu, lai valsts neiekļūtu “pelēkajā sarakstā”.
 2. Stiprināt taisnīgumu un tiesiskumu.
 3. Īstenot iepriekšējās valdības iesākto kursu izglītības reformā un uzlabot to.
 4. Nenoārdīt veselības aprūpes sistēmas reformu, bet uzlabot to.
 5. Likvidēt elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponenti (OIK).
 6. Veikt teritoriālo reformu.
 7. Risināt demogrāfijas jautājumus.

Dokumenti

Kariņa valdības deklarācija

Lejuplādēt

637.4 KB

Kariņš uzsvēra, ka viņa piegājiens darbiem nav visu kardināli mainīt: “Tā nav mana un nebūs mūsu pieeja. Mēs neesam revolucionāri. Es esmu un mēs būsim evolucionāri, proti, [nākam] sakārtot.” Strādājot pie šiem jautājumiem, valdība ievērošot fiskālo disciplīnu un skaidri turpināšot valsts iesākto eiroatlantisko kursu, stiprinot Latvijas lomu eiroatlantiskajā telpā.

Asa kritika topošajai valdībai

Atbalstu Kariņa valdībai pauda koalīcijas partiju pārstāvji, atzīstot, ka šī ir labākā valdība, ko var izveidot šobrīd. Koalīcijas partneri debatēs pieminēja grūtības kādās tapusi šī valdība. Arī to, ka jaunā valdība būs ideoloģiski atšķirīgu partiju valdība.

No parlamenta tribīnes izskanēja arī nožēla par ZZS atstāšanu opozīcijā un pateicība līdzšinējam premjeram Mārim Kučinskim par komandas darbu.

Saeima ar 61 balsi apstiprina Kariņa valdībuElla Semjonova

  Savukārt ļoti asu kritiku piecu partiju koalīcijai un to veidotajai valdībai pauda opozīcijā palikušo partiju – “Saskaņas” un Zaļo un zemnieku savienības – politiķi.

  Kritisks par to bija arī koalīcijā pārstāvētās “KPV LV” deputāts Aldis Gobzems, kurš jau iepriekš paziņoja par Kariņa valdības neatbalstīšanu. Trešdien viņš pauda, ka viņa frakcijas biedri zaudēs uzticību, ko deva vēlētāji, un veltīja pārmetumus “bijušajam cīņubiedram Artusam Kaimiņam”. “Šodien mēs balsosim par zaudētāju valdību, valdību, kuru vadīs partija, kura zaudējusi vēlēšanās, balsosim par premjeru, kuram bija bail startēt vēlēšanās," sacīja Gobzems.

  Paraksta valdības deklarāciju

  Trešdienas rītā vēl pirms Saeimas balsojuma valdību veidojošās partijas parakstīja sadarbības līgumu, Fiskālās disciplīnas līgumu un valdības deklarāciju.

  Kariņa vadītajā valdībā strādās šādi ministri, kuri iepriekš jau atklājuši plānotā darba prioritātes:

  • tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP),
  • satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP),
  • izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP),
  • labklājības ministre Ramona Petraviča ("KPV LV"),
  • iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens ("KPV LV"),
  • ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro ("KPV LV").
  • aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!"),
  • vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!"),
  • veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!"),
  • ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība"),
  • finanšu ministrs Jānis Reirs ("Jaunā Vienotība"),
  • kultūras ministre Dace Melbārde (NA),
  • zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (NA).
   

   

   

  KONTEKSTS:

  Pirmajā mēnesī pēc 13. Saeimas vēlēšanām jaunievēlētās partijas sāka sarunas par valdības veidošanu, taču nespēja vienoties. Līdz ar parlamenta jaunā sasaukuma sanākšanu valdības veidošanā iesaistījās arī Valsts prezidents Raimonds Vējonis, premjera amatam nominējot JKP līderi Jāni Bordānu un vēlāk "KPV LV" līderi Aldi Gobzemu. Katram no viņiem tika dots divu nedēļu laiks valdības aprišu izveidei, taču šie mēģinājumi cieta neveiksmi.

  Decembra vidū iniciatīvu valdības veidošanā uzņēmās "Jaunās Vienotības" politiķis Krišjānis Kariņš. Turpinoties partiju sarunām par koalīciju, prezidents Kariņu premjerministra amatam nominēja 7. janvārīTurpinoties sarunām un partijām paužot atbalstu topošai valdībai, partijas "KPV LV" pieci deputāti paziņoja par tās neatbalstīšanu. 

  10 komentāri
  Anonīms lietotājs 17949
  Moderator - ja jau dzēs komentārus, tad varēji izdzēst visus Zaķes murgojumus. Vai arī "maita Viņķele" ir pieļaujams izteiciens?
  Anonīms lietotājs 32627
  Lielāko daļu no video ieraksta veltīju vērojot Saeimas sekretāra A. Klementjeva uzvedību Saeimas ārkārtas sēdē. To vnk nevar nepamanīt! Ja priekšsēdētājai, pārējiem sekretāriem vai palīgiem bija doma klausīties tribīnē runātāju, kaut ko pāršķirstīt, pārlasīt, tad savukārt šim A.Klementjeva kungam šķiet vienīgais, kas interesē no visas šīs sēdes- kā nepieķertam, nepamanītam turpināt spaidīt savu viedierīci. Ziniet, brīžiem bija patiess kauns, ka es redzu to un kur es to redzu. Uzvedība skolnieka līmenī- visvisādi centās piesegt telefonu, glūnēt vai apkārtējie nemana utt.. Ok, zvanīja-izgāji ārā, parunāji- ienāci, turpini darbu... Nē, bet, ienākot atkal jau turpina atrast veidus kā nepieķertam "spaidīt pogas". No vienas puses cirks, no otras- raudāt gribās..! Šīs personas uzvedība daudz ko pastāsta par pašu personu, viņa attieksmi pret darbu, darba vietu, kolēģiem un visu mūsu Latvijas tautu. Kompetence apšaubāma, gan cēlie nodomi, sēžot Saeimā. Drīzāk vieta Latgalītes tirgū tirgot CD.
  Anonīms lietotājs 22483
  Viņš vismaz nešķobās, nevaikstās un nekrata galvu kā Beitnere le Galla. Tai nu tiešām vajadzētu noskatīties sēžu ierakstus un uzdot sev godīgu jautājumu: vai viņa ir savā vietā? Prezidijā ir jāspēj savākt emocijas un mīmiku, ir taču skaidrs, ka visas pasaules parlamentos debatēs pretēju politisko uzskatu pārstāvji pauž cits citam nepieņemamus viedokļus. Ja nevar savākt seju, iztikt bez nemitīgs čukstēšanās ar blakus sēdētāju, vaikstīšanās, acu valbīšanas, tad nevar ieņemt vietu prezidijā.
  Anonīms lietotājs 22483
  Prieks, ka beidzot ir valdība. Un, lai ko sacītu opozīcija un kritiķi, šajā valdībā ir par 2 vai 3 tiešām labiem, spējīgiem ministriem nekā iepriekšējā. Lielas, lielas bažas, protams, rada labklājības ministre, īpaši situācijā, kad Latvijā pieaug nevienlīdzība un palielinās nabadzībai pakļauto procents, jo algas ceļ cenas, bet pensijas un pabalsti celti netiek. Mazliet mierina, ka Labklājības ministrijā ir izcils valsts sekretārs. Vēl no laikiem, kad Rinkēvičs bija AizsMin valsts sekretārs, zinām, ka, ja ir labs valsts sekretārs, ministrs var būt arī auna un ēzeļa krustojums. Bažas rada izglītības ministre ar visu savu latgaliešu valodu laikā, kad ir svarīgi valsti saliedēt, nevis veicināt atšķirīgu identitāšu izkopšanu. Drošās rokās būs tieslietas, satiksme, ārlietas, veselība, aizsardzība un varams, bet labklājība, zemkopība un izglītība ir ... lai Dies stāv klāt...
  Gina Pavelskopfa ( ex - Zaķe )
  Smejos kā kutināta- <DROŠĀS ROKĀS IR VESELĪBAS MINISTRIJA>. Tā maita viņķele kko saprot no medicīnas?Varbūt klizmu savam Viņķelim prot.
  Anonīms lietotājs 5121
  Tas ir labi.
  Anonīms lietotājs 17949
  Patīkami, ka tiešām ir tā 61 balss, kā Kariņš prognozēja. Tas nozīmē nekādu aizmugurisko sarunāšanu, dunčus mugurā, intrigas un melus. Domāju, ka beigās sanāks laba valdība - kas lēni nāk, tas labi nāk.
  Valters Ērglis
  Tā Saskaņa ilgi dzīs to "nonsensu", vai beidzot varēs visi balsot un iet mājās?
  Kaspars Vanags
  Tātad Gobzems tiko atzina, ka viņa partijas biedrs piedāvāja atmazgāt naudu? Vaitad ja tā ir patiesība nav jāvēršas pie tiesīb aizsargājošam instancēm? ;D Man nepatīk Kaimiņš, bet šis ir vienkārši smieklīgi.
  Anonīms lietotājs 17776
  Gobzems uzvedas tā, itkā viņa partija būtu dabūjusi 51% balsu un itkā vēlēšanās būtu bijusi 100% aktivitāte. Visi ievēlētie deputāti pārstāv mazākumu! Nevienai partijai nav vairākuma. UN pēdējais laiks izvilkt degunu no mākoņiem un pamanīt asfaltu sev zem kājām!
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti