Panorāma

Veldres dēļ raža necietīs

Panorāma

Panorāma

Vēlas ieviest naudas sodu par nelielu ātruma pārkāpšanu

Nosakot naudas sodu arī par nelielu ātruma pārkāpšanu, kontroli varētu nodrošināt ar fotoradariem

Līdz šim autovadītājus, kas atļauto braukšanas ātrumu pārkāpuši līdz desmit kilometriem stundā, policijas inspektori praktiski nesodīja, retos gadījumos izrakstot brīdinājumu. Lai disciplinētu šoferus, Ceļu satiksmes drošības padomes domnīca nākusi klajā ar iniciatīvu arī šādiem autovadītājiem piemērot naudas sodu. Kontroli varētu nodrošināt nevis ar policijas ekipāžām, bet fotoradariem.

Brīdinājums. Tāds sods šobrīd tiek piemērots vieglo automašīnu vadītājiem un motociklistiem par atļautā braukšanas ātruma pārkāpšanu līdz desmit kilometriem stundā. Policijas inspektors Artūrs Homa stāstīja, ka parasti šādus vadītājus neaptur.

"Mēs vairāk piefiksējam uzmanību lielākiem pārkāpumiem. Ja sāksim pievērst uzmanību šiem 10 kilometriem stundā pārsniegtajiem ātrumiem, tad mums nepietiks laika aizbraukt uz ceļu satiksmes negadījumiem un pievērst uzmanību tiem, kas vēl vairāk pārkāpj un apdraud pārējos vadītājus," skaidroja Valsts policijas Speciālo uzdevumu nodaļas jaunākais inspektors Homa.

Inspektors Artūrs Apinis ikdienā novērojis, ka autovadītāji bieži brauc nedaudz ātrāk, kā pieļauj ceļu satiksmes noteikumi. "Līdz desmit kilometriem stundā liela daļa no vadītājiem. Puse varbūt.

Cilvēki to pieņem par normu, ka līdz 10 km/h var pārkāpt."

Ceļu satiksmes drošības padomes domnīcas eksperti rosinājuši par atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu līdz 10 kilometriem stundā noteikt naudas sodu 10 eiro apmērā. Satiksmes ministrijas (SM) apkopotie dati reālā satiksmē liecina, ka tikai 29% Latvijas autovadītāju ievēro atļauto braukšanas ātrumu ārpus apdzīvotām vietām.

"Vidējā ātruma pieaugums par 5% rada bojāgājušo pieaugumu par 30%. Pārbaudot citu kaimiņvalstu pieredzi, nevienā no 18 valstīm, kā teica Valsts policijas pārstāvis, nav tā, ka tur nebūtu soda par šādu minimālu ātruma pārkāpumu," stāstīja SM Autoceļu infrastruktūras departamenta direktors Tālivaldis Vectirāns.

Naudas soda piemērošanu atbalsta Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD), jo šādā veidā ir iespējams mazināt vidējo braukšanas ātrumu valstī, kas nozīmē mazākus letālu ceļu satiksmes negadījumu riskus.

Šogad uz Latvijas ceļiem dzīvību zaudējuši jau teju 60 satiksmes dalībnieki.

"Viennozīmīgi tas atstāj iespaidu uz kopējo satiksmes drošību. Pēc Valsts policijas aplēsēm, 60% negadījumu tieši ātrums ir tas faktors, kas ir bijis par iemeslu, lai notiktu negadījums," stāstīja CSDD pārstāve Ilze Šipkeviča.

Nelielu ātruma pārsniegšanu varētu konstatēt nevis ceļu policijas ekipāžas darbinieki, apturot autovadītājus, bet ar tehnisko līdzekļu palīdzību, piemēram, fotoradariem.

"Tehniskās ierīces sagatavotos protokolus var nosūtīt tikai tad, ja ir minimālais naudas sods. Šai sankcijai nav minimālais, ir tikai brīdinājumus. Tāpēc būtu nepieciešams naudas sods, lai autovadītāji kļūtu atbildīgāki," teica SM pārstāvis.

"Tas nenozīmē, kad tagad katru mašīnu apstādinās, kas brauks ar 52–53 km/h.

Tie 10 kilometri stundā vairāk būs, lai cilvēkus disciplinētu. Lai būtu apziņa, ka par to tomēr ir paredzēts sods," piebilda Valsts poicijas Speciālo uzdevumu nodaļas inspektors Apinis.

Satiksmes ministrijai jautājums par soda piemērošanu vēl jāapspriež ar Tieslietu ministrijas pārstāvjiem un Saeimu. Ja tam būs atbalsts, tad jaunie noteikumi varētu stāties spēkā ne ātrāk kā septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt