Panorāma

Atzīst vainu un piekrīt sodiem

Panorāma

Saeima atlaiž Rīgas domi

NEPLP pilnā sastāvā

NEPLP amatos apstiprina žurnālistus Kalderausku un Eglīti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai gan koalīcija iepriekš nespēja vienoties par kandidātiem uz diviem vakantajiem Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekļu amatiem, Saeima pēc atbildīgās komisijas ierosinājuma amatos ceturtdien, 13. februārī, apstiprināja žurnālistus Ievu Kalderausku un Jāni Eglīti.

ĪSUMĀ:

  • NEPLP locekļu amatos Saeima apstiprināja žurnālistus Ievu Kalderausku un Jāni Eglīti.
  • Viņus iepriekš ieteica arī NEPLP Sabiedriski konsultatīvā padome.
  • Par Kalderausku balsoja 73 deputāti, bet par Eglīti - 70 parlamentārieši.
  • Abi apņēmušies stiprināt vietējo mediju saturu, kā arī apvienot sabiedriskos medijus.
  • Jaunajā amatā Eglītis vēlētos strādāt ar jautājumiem par vietējā satura radīšanu.
  • Kalderauska vēlas strādāt vai nu ar komerctelevīziju vai televīziju jomu kopumā.

NEPLP amatos apstiprina žurnālistus Kalderausku un Eglīti
00:00 / 03:16
Lejuplādēt

Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītājs, no "KPV LV" ievēlētais deputāts Artuss Kaimiņš aicināja abus jaunievēlētos NEPLP locekļus pildīt savus amata uzdevumus, ievērojot caurspīdīgumu, tiesiskumu un labas pārvaldības principus.

"NEPLP padomē nevajadzētu un nedrīkstētu būt politisko partiju biedri. Šie kandidāti nav nevienas politiskās partijas biedri. Manuprāt, šis ir bijis labākais atsijāšanas posms Saeimā, kāds bijis attiecībā uz NEPLP kandidātiem," atbildot uz "Saskaņas" frakcijas kritiku par procesa necaurspīdīgumu, pauda Kaimiņš.

Kalderauskas ievēlēšanu atbalstīja 73 Saeimas deputāti, bet Eglīti - 70 parlamentārieši.

Lai arī iepriekš bija šaubas par Saeimas vairākuma atbalstu Eglītim, par viņu nobalsoja ne tikai koalīcija, bet arī ZZS.  “Pret” balsojot tikai “Saskaņa”, un atsevišķi deputāti atturējās.

Par Kalderauskas virzīšanu amatam atbildīgā komisija vienojās vienbalsīgi bez strīdiem, bet par otru kandidātu balsoja - par Eglīti nobalsoja pieci deputāti, divi bija pret un viens atturējās.

Parlamentāriešu debates pirms viņu iecelšanas amatā abi NEPLP locekļi atzina par jēgpilnām.

Stiprināt saturu un apvienot sabiedriskos medijus

Bijusī LNT un apvienotā kanāla TV3 žurnāliste Kalderauska savu izvirzīšanu amatam nosauca par apliecinājumu politiķu gribai sabalansēt savas politiskās ambīcijas ar vēlmi redzēt padomē profesionāļus. Kandidātes prioritātes ir padomes reputācijas atjaunošana. Tāpat jāveicina jomas sakārtošana un stiprināšana.

“Noteikti strādāšu, lai stiprinātu mediju vidi. Un, protams, strādāsim pie tā, lai aizsargātu informatīvo telpu. Un to var darīt, ne tikai asi vēršoties pret propagandas kanāliem, bet arī stiprinot mūsu pašu vietējo saturu,” sacīja Kalderauska.

Runājot par ieceri apvienot sabiedriskos medijus – Latvijas Radio un Latvijas Televīziju, Jānis Eglītis sacīja, ka to atbalsta. Šāds solis uzlabotu saturu, pārliecināts Eglītis: “Tas vienkārši vairotu līdzekļus, kurus var novirzīt satura ražošanai. Šobrīd nevienam nav noslēpums, ka tieši kvalitatīva vietējā satura un sabiedriskā pasūtījuma mums trūkst.”

Jaunais padomes loceklis ir apņēmies vēl pirms abu mediju apvienošanas pārliecināt politiķus, ka sabiedriskajiem medijiem jau tagad jāpalielina finansējums. “Jo citādi mēs ilgstoši nevaram turpināt, ka ir tāda nīkuļošana apstākļos, kad faktiski ir informatīvais karš no Krievijas puses.”

Eglītis arī pauda, ka daudz darāms, lai padarītu efektīvāku sabiedriskā pasūtījuma līdzekļu piešķiršanu. Tāpat par prioritāti Eglītis nosauca sabiedrisko mediju stiprināšanu.  

Rīgas Stradiņa universitātes Komunikācijas fakultātes dekāne, profesore Anda Rožukalne uzskata – ir apsveicami, ka ir ievēlēti tādi jaunie padomes locekļi, kuri nostiprinās NEPLP kapacitāti tieši profesionālā ziņā. Jo ir būtiski, ka mediju vides pārstāvji ir arī uzraudzības pusē.

Tas, kas vēl nav skaidrs, bet cerams – drīzs noskaidrosies, ir tas, kādā veidā jaunieceltie uzraugi ar padomes rīcībā esošajiem līdzekļiem piepildīs savus mērķus. “Tiešām sasniegs tās idejas, kas ir izskanējušas – uzlabot reputāciju, uzlabot monitoringu vai domāt par sabiedrisko mediju apvienošanu. Konkrētāks plāns, kādā veidā jaunie kolēģi strādās, palīdzēs izprast to, cik veiksmīgs ir šis pavērsiens padomes darbā,” sacīja Rožukalne.

Steidz uz jauno darbavietu

Pēc Saeimas balsojuma Kalderauska un Eglītis steidzās uz netālu esošo padomi, kur līdz septiņiem vakarā plānota sēde ar 19 apspriežamajiem jautājumiem. Jaunos kolēģus padomes priekšsēdētājs Ivars Āboliņš, viņa vietniece Aurēlija Ieva Druviete un Patriks Grīva sagaidīja ar apsveikumiem.

Vai tagad, kad padome ir pilnā sastāvā, mainīsies tās vadība un priekšsēdētāja amatu saglabās Āboliņš, abi jaunievēlētie pagaidām nevarēja atbildēt. Par to domās.

Padomē vēl jāvienojas par abu atbildības jomām. Eglītis vēlētos pievērsties ar vietējā satura radīšanu saistītajiem jautājumiem, bet Kalderauska strādāt vai nu ar komerctelevīziju vai televīziju jomu kopumā.

KONTEKSTS:

Konkurss uz divām vakancēm NEPLP izsludināts, ņemot vērā to, ka Saeima 2019. gada 2. maija sēdē atbalstīja Guntas Līdakas atbrīvošanu no NEPLP locekļa amata. Savukārt oktobra sākumā Saeima atbalstīja NEPLP priekšsēdētājas Daces Ķezberes atbrīvošanu no amata pēc pašas vēlēšanās.

Kopumā uz divām mediju regulatora vakancēm bija pieteikušies 17 pretendenti, bet vēlāk četri atteikušies no kandidēšanas. Tikmēr NEPLP Sabiedriski konsultatīvā padome par labākajiem kandidātiem atzina Ilmāru Šlāpinu, Robertu Putni, Ievu Kalderausku un Jāni Eglīti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti