Rīta intervija

Tiesībsargs Juris Jansons par paredzēto diskusiju pie prezidenta

Rīta intervija

Intervija ar "Fontes Vadības konsultācijas" valdes locekli Antu Praņēviču

Ministre: Bezrecepšu zāļu patēriņš Latvijā ir pārāk liels

Ministre: Bezrecepšu zāļu patēriņš Latvijā ir pārāk liels

Viens no iemesliem, kāpēc vairāki bezrecepšu medikamenti Latvijā ir dārgāki nekā kaimiņvalstīs, ir arī sabiedrības tieksme lietot pārāk daudz dažādu medikamentu, pat ja tie nav nepieciešami, intervijā Latvijas Radio sacīja Veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un zemnieku savienības izvirzītā).

Viņa pauda, ka kompensējamo zāļu cenas Latvijā ir zemas, bet daļa nekompensējamo recepšu un arī bezrecepšu medikamentu ir dārgāka nekā kaimiņvalstīs.

Veselības ministrija vēlētos, lai ilgtermiņā vairāk medikamentu varētu iekļaut kompensējamo zāļu sarakstā, tad valsts var stingrāk regulēt cenas, taču tas ir finansējuma jautājums, norādīja Čakša.

Tāpat Čakša uzskata, ka ir jāizglīto sabiedrība, jo “mēs redzam tendenci lietot medikamentus, kas nav nepieciešami”, un bezrecepšu zāļu patēriņu nereti ietekmē reklāmas, bet “aptiekā ir visgrūtākais ir pateikt – nē šīs zāles jums nav nepieciešamas”.

Bezrecepšu zāļu cenu nosaka tirgus, bet “mēs mīlam lietot daudz dažādu medikamentu”, tāpēc jāinformē sabiedrība, ka bezrecepšu zāles arī ir medikamenti.

“Tie nav kāposti un burkāni, tie atstāj ietekmi uz veselību un mēs tos lietojam stipri par daudz”, norādīja Čakša.

Viņa sacīja, ka ministrija plāno sabiedrības izglītošanas kampaņu šajā jautājumā.

Savukārt, samazinot pievienotās vērtības nodokli zālēm, cenas nemazināsies, norādīja Čakša. 

Jau ziņots, ka  Latvijā liela daļa populāro bezrecepšu zāļu ir dārgākas nekā tepat kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā. To sabiedrisko mediju rubrikā "Farmācijas neredzamā vara" izpētījis Latvijas Radio.

Latvijas Radio zāļu cenas Baltijas valstīs salīdzināja, balstoties uz 25 Latvijā pārdotāko bezrecepšu zāļu topu. Izvēlētas tieši bezrecepšu zāles, jo recepšu zāļu cenu salīdzināt būtu teju neiespējami. Valstīs atšķiras kompensējamo zāļu sistēmas, zāļu klāsts un arī pacienta līdzmaksājums. Nākamais kritērijs – katrā valstī Latvijas Radio izvēlējās lielākos aptieku tīklus. Cenu salīdzinājumā nav iekļautas zāles ar atlaidēm.

3 komentāri
Anonīms lietotājs 6871
Daudz lielāks labums būtu, ja PTAC u.c. iestādes sāktu cīņu par recepšu zāļu cenu veidošanos caurspīdīgumu, šo cenu pamatotību un samazinājumu, jo recepšu zāļu cenas ietekmē patiesi, nevis iedomāti slimos. 1. Kā var pārliecināties, ka liel- un mazumtirgotāji piemēro TIKAI maksimāli pieļaujamos uzcenojumus, ja ražotāja cena nav zināma? Varbūt uzcenojumi jau sen dubultoti, tāpat kā pārtikai? Kurš šodien vēl tic LV tirgoņu godaprātam? 2. Jāsaprot, ka tirgotājs ir prasts starpnieks, kas nerada nekādu pievienoto vērtību, tādēļ tas nav jāatbalsta, bet jāiegrožo un jākontrolē, tam nav jāpelna vairāk kā 5-7%. 3. Ja lieltirgotava un aptieku ķēdes ir vienās rokās, tad maksimālais piecenojums JĀATTIECINA UZ ABIEM POSMIEM KOPĀ, nevis jāļauj katram ķēdes posmam "uzvārīties" par NEIZKONTROLĒJAMU MAKSIMUMU. 4. Jāveido patiesas konkurences situācija, kurā aptiekas PATIEŠĀM DRĪKST iepirkt medikamentus pie JEBKURA lieltirgotāja, nevis tikai pie savējā. KP varētu beidzot sākt strādāt.
Artūrs Savickis
Tas diemžēl cilvēkiem ir raksturīgi - tā vietā, lai izdzertu zāļu tēju, vai uzliktu kompresi, pie visām pat sīkākajām problēmām tiek pirktas četras dažādas zāles un temptas saujām. Kad reizēm gadād ieiet aptiekā pēc kāda plākstera, un nākas redzēt rindā stāvošus desmit cilvēkus, kas katra sūdzas par pašām ikdienišķākajām galvas vai locītavu sāpēm, un aptiekāre savukārt viņiem nokrāmē tonnu dārgu zāļu, mati ceļās stāvus. Nu, bet, kā saka - kādam tak ir jāatbrīvo muļķis no viņa naudas, vai ne?
Anonīms lietotājs 2663
Bezrecepšu zālēm jābūt vēl dārgākām, lai izskaustu medikamentu lietošanu bez vajadzības, kas mūsu iedzīvotājiem ir modes lieta, lai pierādītu, cik viņi jūtas slimi....
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti