Panorāma

"Covid-19" skarto valstu saraksts pagarinās

Panorāma

Koronavīrusa izplatība pasaulē

Mācības skolās un augstskolās mēnesi notiks attālināti

Mēnesi mācības skolās un augstskolās notiks attālināti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 3 mēnešiem.

No piektdienas, 13. marta, uz mēnesi pārtrauks klātienes mācību procesu visās izglītības iestādēs. Mācīšanās notiks attālināti, izņemot gaidāmos centralizētos eksāmenus kādā no svešvalodām. Tas pats attieksies uz augstskolām. Tikmēr bērnudārziem nāksies paļauties uz vecāku apliecinātiem parakstiem, ka ģimene nav devusies uz “Covid-19” skartajām teritorijām un nav bijusi arī tiešā saskarē ar inficētām personām. Ierobežos arī masveida pasākumus.

Rīgas 49. vidusskolā līdz 12. martam mācības bija pārtraucis viens bērns, kura vecākiem apstiprināta saslimšana ar “Covid-19”. Bet jau pēcpusdienā uz ilgāku laiku skolas ēku pameta arī visi citi, durvis slēdza ciet. Līdz ar ārkārtas situācijas izsludināšanu visā valstī mācības klātienē jau no 13. marta nenotiks veselu mēnesi, izņemot nākamnedēļ gaidāmos centralizētos svešvalodu eksāmenus.

Tie ir vērienīgākie ierobežojumu pasākumi, kādi jebkad skāruši izglītības sistēmu.

Šoreiz runa ir par vairākiem simtiem izglītības iestāžu.

“Variants, kā darbošanās e-platformās, piemēram, soma.lv vai uzdevumi.lv - tas, manuprāt, ir pietiekami labs variants, lai sāktu šo procesu. Video konferences un tādas lietas, es nezinu nevienu skolu, kas būtu šobrīd gatava to nodrošināt skolēniem,” saka Rīgas 49. vidusskolas direktors Imants Mednis.

Kamēr skolas domā, kā tiks galā un vai visiem skolēniem mājās ir pieejams interneta pieslēgums, konkrētus soļus sper augstākās izglītības iestādes. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) mācību auditorija, kas ir viena no lielākajām un parasti noslogotākajām, nu ir tukša. Šonedēļ RSU pirmā jau paziņoja, ka tā uz nenoteiktu laiku pārtrauc klātienes lekcijas.

Tādā veidā universitāte ierobežojusi tiešo kontaktu par 40%. Taču pēc jau izsludinātās ārkārtējās situācijas no 13. marta arī semināri un konsultācijas, zinātniskās konferences un citas aktivitātes notiks tikai un vienīgi attālināti.

Pagaidām ārkārtējā situācija neskars bērnudārzus. Taču pirmdien, 16. martā, visiem vecākiem, kuri bērnus nevar pieskatīt paši, bērnudārza vadībai jāiesniedz rakstisks apliecinājums, ka bērns un ģimene nav apmeklējuši “Covid-19” skartās valstis un nav bijuši kontaktā ar vīrusa slimniekiem. Tiesa, par izziņas patiesumu pārliecināties būs grūti, jo neviens nepārbaudīs, to vecāks apliecinās vien ar savu parakstu.

Veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”) LTV skaidroja, ka ir apsvērta iespēja līdz ar skolām uz laiku slēgt arī bērnudārzus. Taču šāds solis paralizētu daudzu cilvēku dzīvi, jo skolēni no 4. klases drīkst būt mājās vieni paši, bet bērnudārznieki nedrīkst.

“Mēs jau vecākus informējām pirms divām dienām tieši par šiem ceļošanas ierobežojumiem, saņēmām arī vecāku neizpratni, bet šādi bija mazākumā. Pārsvarā vecāki ir ļoti atbildīgi, novērtē arī bērnudārza reakciju. Mēs ļoti operatīvi rīkosimies, mums šovakar ir pirmā darbinieku sanāksme,” stāsta pirmsskolas “CreaKids” vadītāja Daina Kājiņa.

Kā stāsta bērnudārza vadītāja, pašai izdevies nesen atrunāt vairākas ģimenes, kas bija ieplānojušas braucienus uz Ēģipti.

Latvijas Televīzijas uzrunātie bērnu vecāki sola savu iespēju robežās meklēt risinājumus un labāk palikt mājās.

“Man ir iespēja veikt savus amata pienākumus attālināti, mums ir ļoti atsaucīgs kolektīvs. Līdz ar to es noteikti atrastu risinājumus, kā veikt savus darba pienākumus,” stāsta Ilze.

“Izaicinājums ģimenēm tiešām ir pamatīgs, bet jābūt atbildīgiem un jāatrod labākais risinājums šajā situācijā.

Un no valsts puses būtu labi, ja atbalstītu vismaz viena vecāka klātbūtni pie bērniem mājās ar slimības lapu,” saka Evita. Ja vajadzēs, slimības lapas nodrošinās.

KONTEKSTS:

Jaunais koronavīruss "Covid-19" sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības Organizācija norāda, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs, tostarp arī Eiropā atcelti masu pasākumi, kā arī slēgtas skolas un citas iestādes, lai ierobežotu "Covid-19" izplatīšanos.

Latvijā līdz 12. martam jaunā koronavīrusa izraisītā slimība "Covid-19"  apstiprināta 16 cilvēkiem. Valdība lēma izsludināt ārkārtējo situāciju līdz 14. aprīlim, tostarp uz laiku slēgt skolas un aizliegt lielos pasākumus.

Ieteikumi un rekomendācijas, biežāk uzdotie jautājumi un atbildes par koronavīrusa izraisīto uzliesmojumu pieejami Veselības ministrijas tīmekļvietnēSlimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnē, kā arī IZM tīmekļvietnē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti