Mediķi: Skrīninga programma jāskaidro plašāk

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

50% Latvijas sieviešu nesatrauc saslimšana ar dzemdes kakla vēzi. Latvijā no šīs slimības ik gadu mirst aptuveni 100 sieviešu, lai gan dzemdes kakla vēzi ir iespējams diagnosticēt un izārstēt savlaicīgi. Turklāt valsts piedāvā savu palīdzību dzemdes kakla vēža savlaicīgā noteikšanā. Mediķi norāda, ka valstij ir jāvelta vairāk uzmanības un naudas skrīninga programmai, lai maksimāli vairāk sieviešu izietu pārbaudi. Eiropas prakse liecina, ka valstīs, kur ir lielāka skrīninga aptvere, saslimstība ir krietni mazāka.

Ik gadu dzemdes kakla vēzi diagnosticē 250 sievietēm, un 42% jaunatklāto vēžu ir jau trešajā vai ceturtajā stadijā, kad ārstēšanas iespējas ir ierobežotas. Neraugoties uz to, ka savlaicīgi diagnosticēts dzemdes kakla vēzis ir pilnīgi izārstējams, Latvijā ik gadu no šī audzēja mirst aptuveni 100 sievietes.

SKDS pētījumu centrs veicis jaunu aptauju, kura liecina, ka 50% sieviešu šī slimība nesatrauc, un lielākoties tās ir gados jaunas sievietes

„Ja mēs skatāmies, kas ir tie iemesli, kādēļ līdz šim tās sievietes, kas ir saņēmušas vēstuli ar uzaicinājumu uz skrīninga testu, nav to veikušas - 44% sieviešu teic, ka plāno to veikt nākotnē jeb atliek pārbaudi, trešā daļa saka, ka aizņemtības dēļ to nav veikušas. 22% sieviešu saka, ka nepatīk šāda veida procedūras, ārsti un izmeklēšanas, tātad attieksme pret visu šo jomu. Un tad arī 17% - kas nav maz, - atzīst, ka ir par to aizmirsušas vispār,” SKDS pētījumu centra vadītājs Arnis Kaktiņš stāsta vairāk par pētījumā secināto.

Deklarētā dzīves vieta savukārt nereti ir iemesls, kādēļ sievietes nesaņem Nacionālā veselības dienesta vēstuli ar aicinājumu reizi trīs gados veikt pārbaudi. Dzemdes kakla vēža skrīningu veic tikai 37% sieviešu un arī vakcināciju savām meitām vecāki izvēlas veikt ap 50% gadījumu. Taču Eiropas valstu pieredze rāda, ka skrīninga pārbaudes slimojošo un mirušo sieviešu skaitu mazinātu neilgā laikā, pārliecināts onkoginekologs Ronalds Mačuks.

„Tās ir absolūti nevajadzīgas un pat muļķīgas nāves, kuras var ļoti labi novērst, izvairoties no šīm saslimšanām. Ir ļoti daudz tādas pacientes, kuras mēs vispār neoperējam tikai tāpēc, ka dzemdes kakla vēzis ir ļoti ielaists, un viņas uzreiz dodas uz staru ķīmijterapiju. Mūsu un Veselības ministrijas pienākums ir vairāk uzmanības un naudas veltīt šai skrīninga programmai, kura ir pārbaudīta un nekaitīga, iespējams, pat tieši uz šo vakcināciju rēķina tas jādara.”

Tas, ka aina dzemdes kakla vēža profilaksē un sieviešu attieksme Latvijā nemainās jau vairākus gadus, par cietējiem padara visu sabiedrību. Proti, ja diagnozi noteiktu ātrāk, tad sievietes ārstēšana būtu lētāka, veselības aprūpes nauda tiktu tērēta mazāk un pats galvenais - sieviete nodzīvotu ilgāk, skaidro ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis Andris Baumanis. Viņaprāt, pārbaudes veic tad, ja to pieprasa darba profesija, kur vajadzīga sanitārā grāmatiņa, ja to prasa darba devējs vai virs, citādi ir liela varbūtība, ka viņa to neveic.

Tradicionāli janvāra pēdējā nedēļa Eiropā tiek atzīmēta kā dzemdes kakla vēža profilakses nedēļa. Eksperti vēl atzīst, ka problēmu risinātu lielāka informētība par reproduktīvo veselību sievietēm jau skolas vecumā.

Latvijā kopš 2009. gada ir ieviests organizētais dzemdes kakla vēža skrīnings, kā arī 2010. gadā valsts imunizācijas programmas ietvaros uzsākta 12 gadus vecu meiteņu vakcinācija pret šo slimību izraisošo HPV vīrusu. Pētījums parāda sabiedrības daļu, kurai jāpievērš uzmanība un jāliek saprast, ka skrīnings palīdz ātrāk diagnosticēt slimību un to sekmīgi ārstēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti