Dienas ziņas

Ziedojumi un dāvinātie autobusi dodas uz Černihivas apgabalu

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Cer palielināt krūts mamogrāfijas skrīninga apmeklējumu

Ar ģimenes ārstu plašāku iesaisti cer palielināt krūts mamogrāfijas skrīninga apmeklējumu

Agrīna krūts vēža diagnostika ir primārais priekšnosacījums, lai laicīgi atklātu slimību un veiksmīgi to ārstētu. Tomēr atsaucība uz valsts apmaksātu skrīningu ir ļoti zema – to izmanto mazāk nekā puse sieviešu. Meklējot risinājumus, Talsu veselības centrs ir pārsniedzis cerēto, apzvanot individuāli klientus. Tikmēr Nacionālais veselības dienests (NVD) turpina sūtīt vēstules un e-pastus, atzīstot, ka uz labākiem rezultātiem cer, ja apzvanīšanu veiks ģimenes ārsti.

"Labdien, no Talsu veselības centra reģistratūras Džeina jums zvana. Jums ir neizmantota valsts apmaksāta vēstule uz krūšu monogrāfijas pārbaudi, vai ir aktuāli to izmantot?" Šādi jau astoņu mēnešu garumā ik dienu tiek uzrunātas Talsu novadā dzīvojošās sievietes, kuras sasniegušas skrīninga noteikto vecumu. Jaunā pieeja vainagojusies ar 124% atsaucību.

"Ieteikt ir ļoti labi, bet piedāvāt jau konkrētu dienu un laiku ir vēl labāk. Ja mēs katrs kaut niecīgu daļiņu darītu, tad tie rezultāti būtu visur vismaz 70–80 % līmenī," pārliecību pauž Talsu veselības centra valdes  priekšsēdētāja Ingrīda Savicka.

Krūts vēža pacientu atbalsta organizācija "VITA" uzskata, ka cilvēkam ir raksturīgs slinkums – ir grūtāk pašiem meklēt mamogrāfu. Tāpēc šāds tiešs aicinājums ir labs risinājums. 

"Ticu, ja visos novados tas būs, tad mums nebūs nevienas trešās vai ceturtās krūts vēža stadijas Latvijā," teic biedrības vadītāja Irīna Januma.

Tikmēr Nacionālais veselības dienests sācis uzaicinājuma vēstules sūtīt arī elektroniski car portāla "Latvija.lv" starpniecību. Taču, ja elektroniskā adrese nav aktivizēta, iedzīvotāji šo uzaicinājumu vēstuli saņem kā līdz šim papīra formātā uz deklarēto dzīvesvietas adresi.

Lielāku atsaucību dienests cer sagaidīt, ja apzvanīšanu veiks ģimenes ārsti, taču mediķi norāda, ka to ir grūti īstenot lielā darba apjoma dēļ.

"Cik mūsu spēkos, cik mums atļauj laiks, mūsu darba stundas, vēl ekstra darba stundas, mēs to darām, bet vienalga, es to nevaru izdarīt tā, kā to velētos, jo tad man būtu jānakšņo kabinetā," norāda ģimenes ārste Kristīne Smelte.

"Mēs uzrunājām visas sievietes, kuras ir pakļautas šim izmeklējumam, ja viņas atnāk kā uz pieņemšanu, bet tas bieži vien ir  – jā, jā, aiziešu, bet tā arī neaiziet," uzsver ģimenes ārste Sarmīte Baltā.

Paredzēts, ka ģimenes ārsti, kuriem ir līgums ar NVD, par apzvanīšanu, tiesa, ne tikai par mamogrāfiju, saņems 5,5 miljonus eiro. Tikmēr par skrīninga mamogrāfijas izmeklējumu veikšanu līgums Nacionālajam veselības dienestam ir ar 27 ārstniecības iestādēm Latvijā. Mobilās mamogrāfijas pakalpojumus šobrīd nodrošina trīs medicīnas iestādes. 

"Apgrūtināta pieejamība varētu būt Vidzemes reģionā. Esam uzrunājuši arī pakalpojumu sniedzējus, kas nodrošina šos izmeklējumus mobilajā mamogrāfā, lai tad koncentrētu šos izbraukumus vairāk uz Vidzemes reģionu," pastāstīja NVD Ambulatoro pakalpojumu nodaļas vecākā eksperte Līva Seile.

Nav precīzu datu, cik sieviešu šobrīd slimo ar krūts vēzi, jo ir likvidēts onkoloģisko pacientu vienotais reģistrs, bet tiek lēsts, ka ik gadu krūts vēzi konstatē vismaz vienam tūkstotim sieviešu.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti