4. studija

Kam jāsavāc atkritumi, kas gāžas pāri pārpildītiem konteineriem?

4. studija

Kā nobrukušais Ērgļu ceļš ietekmē vietējo iedzīvotāju dzīvi?

Atbraukušajiem tautiešiem pietrūkst vienotas informācijas

Madonietei Ilvai pēc atgriešanās no Anglijas problēmas iegūt autovadītāja apliecību

Latvijā bijis gan reemigrācijas plāns, gan tiek spriests par jauniem atbalsta pasākumiem, kā atpakaļ uz dzimteni vilināt tos Latvijas iedzīvotājus, kuri aizbraukuši peļņā uz ārzemēm. Pēc sešiem Lielbritānijā pavadītiem gadiem Latvijā nolēma atgriezties Ilva, cerot, ka dzimtenē palīdzēs. Taču pēc atgriešanās sieviete saskārās ar grūtībām, tostarp autovadītāja apliecības iegūšanai.

Ilva dzīvo Madonas novada Vestienas pagastā. Laukos atrast darbu ir grūti, tāpēc viņa nolēma nokārtot autovadītāja apliecību, lai brauktu strādāt uz pilsētu.

Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) nodaļā Jēkabpilī viņa uzzināja, ka atbraukušie tiesības var kārtot tikai pēc 185 dienām jeb pusgada. Par šādu attieksmi no valsts puses sadusmojusies arī Ilvas mamma Inta.

Māte un meita nolēma nepadoties un aizbrauca uz CSDD Rīgā. Šāds solis sperts pēc tam, kad autovadīšanas kursu instruktors stāstījis par kādu gadījumu ar puišiem, kuri pēc atgriešanās no Nīderlandes saskarās ar tādu pašu problēmu, ko risinājuši CSDD Rīgā.

CSDD Rīgā prasības bijušas citas – bija jāuzraksta iesniegums, ka pēc atgriešanās uz pastāvīgu dzīvi Latvijā ir vēlme kārtot eksāmenu tiesību ieguvei. "Nākamajā dienā aizbraucu atpakaļ uz Jēkabpils CSDD kārtot eksāmenu un vairāk nebija neviena vārda par to, ka es nevarētu kārtot," stāstīja Ilva.

Līdz ar to ir jautājums –  vai vienas un tās pašas iestādes dažādām filiālēm eksistē atšķirīgi noteikumi? Jēkabpilī tikai pēc 185 dienām var likt eksāmenu, bet CSDD Rīgā – kaut tūlīt?

"Ja cilvēks atgriežas Latvijā uz pastāvīgu dzīvi, tad viņš var šeit kārtot eksāmenus, saņemt vadītāja apliecību.

Man jāsaka, ka diemžēl acīmredzot konkrētais Jēkabpils nodaļas darbinieks, ar kuru šī sieviete ir risinājusi šo jautājumu, nav pietiekoši iedziļinājies šinī situācijā un pieņēmis vieglāku jeb negatīvu lēmumu, bez iedziļināšanās.

Savukār Rīgas nodaļas darbinieki ir iedziļinājušies, sapratuši un pieņēmuši attiecīgi pozitīvu lēmumu. (..) Tām 185 dienām galvenais iemesls ir, lai izvairītos no tā saucamā vadītāju apliecību tūrisma," skaidroja CSDD pārstāvis Juris Teteris.

Problēmas Ilva piedzīvojusi, arī kārtojot pabalstu. Sastapusies ar tik daudz sarežģījumiem, Ilva ir neizpratnē, kur tad ir izslavētā valsts politika, kas palīdz tautiešiem atgriezties mājās, un – vai tāda vispār pastāv.  

Reemigrācijas plāns bija spēkā no 2013. gada līdz 2016. gadam. Esot bijusi iecere veidot vienu informācijas sniegšanas pieturas punktu, bet tāda nav. Ņemot vērā, ka reemigrācijas politikā iesaistītas vairākas ministrijas, bijušajiem viesstrādniekiem ir grūti saprast, kur meklēt sev ko noderīgu atgriešanās procesā.

7 komentāri
Viesturs Pumpurs
Tā ir Latvijas valsts standarta prakse. Mans paziņa, kurš dzīvo Nīderlandē, bija spiests reģistrēties vīriešu nakts patversmē Maskavas 208 un tad kā jau likumīgs Latvijas bezpajumtnieks veiksmīgi varēja mācīties autoskolā Latvijā un veiksmīgi nokārtoja arī testu, braukšanas eksāmenu un ieguva autovadītāja apliecību. Puisim gan nepaveicās tādā ziņā, ka Latvijā līdz darbam tā arī netika, jo neizturēja daudzpakāpju konkursu uz pārdevēja vai krāvēja vietu MAXIMA, RIMI un ELVI, jo tika izraudzīts cits kandidāts. Bet vismaz paldies Latvijas valstij, puisis jau trešo gadu strādā par autovadītāju Nīderlandē, jo tur atšķirībā no Rīgas darbu jaunu varēja atrast 10 dienu laikā. Rīgā neveiksmīgie darba meklējumi turpinājās 1,5 mēnešus un "piegriezās". Secinājums: :"Kāda hrena (mārrutka) dēļ atgriezties Latvijā, ja šeit darbu pat par minimālo algu pat ar uguni neatrast". Ja negribat visu mūžu meklēt Latvijā darbu, labāk nebrauciet atpakaļ, kamēr neesat pensionārs.
Jans Meķis
Laikam ir jābūt īpaši "apdāvinātam", lai neizturētu konkursu uz darbu lielveikalā. :)
Juris Elysons
Vispar jau likuma pilnigi nekas nav teikts ka nedrikst likt tiesibas. Lidz ar to ta ir csdd pasrociga prettiesiska riciba. Genocids turpinas pret Latviesu tautu
Karlis Bruvers
Iemesls šādai rīcībai vienkārš - Jēkabpilī gaidīja kukuli.
Viktors Pavlovs
Da par ko cepiens? Paši aizbraucāt un tagad raudat ka grūtības integrēties Latvijā.Nav ko cepties,saprotat vienreiz galveno-pa lielam neviens no Jums atpakaļ īpaši gaidīts netiek. Visas runas par reemigrāciju ir tukša salmu kulšana:) Gājēju un mirēju turēt nevajag,tāpat arī aizbraucēju.......
Kaspars Vanags
Tās gan ir muļķības, gribēt viņus atpakaļ grib gan, ir atšķirība cik gatavi tērēt naudas vai pievilkt jostas mērķu sasniegšanai, bet tas nenozīmē, ka viņus negrib atpakaļ. Arnold, nevajag visur vainot valdību. Pirmkārt, iedzīvotāji veido valsti, valdībā sēž tie paši līdzcilvēki, respektīvi, tad ko mums jāvaino? Tie paši tautieši tikai citos amatos un nometam no saviem pleciem visu atbildību? Otrkārt, cilvēki brauc prom arī netikai dzīves apstākļu spiesti.
Arnolds Purins
Nevajag runat patukso, ka pats aizbrauca. Spiez dzives apstakli, kadus veido valdiba. Neviens nebrauktu prom, ja butu labi apstakli.Ka padomijas laika
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti