Dienas ziņas

Rēzeknē likvidē pašvaldības policiju

Dienas ziņas

"Spaiss" ienāk arī laukos

Sāk kaņepju māju ražošanu

Madonas novadā sāk audzēt rūpnieciskās kaņepes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Lai uzbūvētu ģimenes māju, pietiek divi hektāri izejmateriāla, kas izaug 12 nedēļās. Tieši tik daudz ir nepieciešams, ja ēkas būvniecībā ir nolemts izmantot vienu no senākajiem kultūraugiem Latvijā - rūpniecisko kaņepi.  Savienojot gadsimtos uzkrāto pieredzi ar mūsdienu zinātni un arhitektūru, Madonas novadā izveidota šādu māju ražotne.

Roberts un Aleksandrs ir jauni būvinženieri, kas uzsākuši savu uzņēmējdarbību, lai radītu videi īpaši draudzīgas un energoefektīvas mājas. Ar Lauku atbalsta dienesta palīdzību Bērzaunes pagastā uzbūvēta ražotne un 25 hektāru platībā iesētas kaņepes.

Lai arī Ulmaņlaikos Latvija bijusi viena no vadošajām kaņepju audzēšanas valstīm pasaulē, uzņēmēji uzskata, ka naftas un koksnes lobija rezultātā kultūra nepelnīti atstāta novārtā. „Tas tika viss noplacināts trīsdesmitajos, četrdesmitajos gados, kad tika atrastas lielās naftas atradnes un vienkārši tika nolobēts kaņepju audzēšanas aizliegums,” saka SIA „Remember Brothers” dibinātājs Roberts Jevsejevs.

Industriālā kaņepe ir augs, no kā var saražot 25 000 dažādu produktu, turklāt hektārs kaņepju augšanas procesā absorbē četras reizes vairāk CO2 nekā 1 ha meža. Šīs unikālās īpašības ņemtas vērā, izveidojot pamatmateriālu energoefektīvajām mājām. „Pirmapstrādes procesā, kad kaņepe tiek apstrādāta, veidojas divi izjemateriāli - viens ir kaņepju spalis, otrs ir šķiedra. Šķiedra aiziet laminātos, tekstilos, dažādos materiālos, kur tiek izmantotas šķiedrvielas, spalis mūsu gadījumā aiziet būvmateriālā,” norāda Jevsejevs.

Jaunie uzņēmēji savu produktu vispirms vēlas izplatīt Latvijas tirgū, arvien vairāk rosināt videi draudzīgo domāšanu pašu mājās, tāpēc, ņemot vērā mūsu iedzīvotāju maksātspēju, kvadrātmetra izmaksas aprēķinātas līdzvērtīgi ierasto būvmateriālu cenām. „Vienmēr pats pirmais ir cena. Un īstenībā, ko mēs ar Robertu gribējām izdarīt, ir tas, ka šīs mājas mēs gribam pārdot līdzvērtīgā cenā tradicionālajai būvniecībai, varbūt pat lētāk,” saka uzņēmējs Aleksandrs Bondars.

„To naudu, ko viņš varbūt samaksā par liekajiem kvadrātmetriem, ko pēc tam tīra, uzkopj, maksā komunālos maksājumus,” uzsver Jevsejevs, "lai labāk to nauda velta sev, savai ģimenei."

Kaņepju atdzimšana Eiropā atsākusies pirms sešiem gadiem. Uzņēmēji lēš, ka Latvijā pašlaik ar kaņepju audzēšanu nodarbojas apmēram 30 saimniecībās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti