Limbažu vecpilsētas vēsturiskie nami aizvien tukšāki un pārvēršas graustos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Limbažu vecpilsētā aizvien vairāk namu kļūst neapdzīvoti. Pašvaldība savulaik pārdevusi namus pilsētās vecajā centrā, līgumā nosakot to sakārtošanu un izmantošanu, bet tas diemžēl nenotiek. Iespējams, situācija būtu bijusi citādāka, ja ēkas pašvaldība nebūtu pārdevusi. Tad būtu iespējams piesaistīt Eiropas Savienības finansējumu to atjaunošanā, kā tas jau pāris gadījumos vecpilsētā izdarīts.

Daļu šo namu sakārtot kavē arī tas, ka Limbažu pilsētas vēsturiskais centrs ir valsts nozīmes kultūras piemineklis, un darbošanās tajā saskaņojama ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju. Jau gadiem pāris ēku vecpilsētas sirdī stāv ar aizdarītiem logiem. Bēdīgs skats paveras uz namu, kur savulaik mājojusi Limbažu Saviesīgā biedrība un darbojies Latvijas himnas autors Baumaņu Kārlis. Ēka stāv tukša un pamazām bojājas.

Epopeja ar namu Burtnieku ielā 2 ir jau 13 gadu ilga. Savulaik uzņēmējs to iegādājās savam biznesam, bet ieceri neīstenoja un ēka jau kļuvusi bīstama garāmgājējiem. Turklāt tā atrodas tūristu ceļā un Limbažiem godu nedara.

Pašvaldība jau sen varēja šo ēku īpašniekam atsavināt, jo netika pildīti līgumnosacījumi – to vajadzēja nodot ekspluatācijā pirms gadiem desmit. Taču pašvaldība aizvien nevēlas tiesāties. Šobrīd pašvaldība izskata iespēju atpirkt šo savu kādreizējo īpašumu un jau ilgāku laiku mēģina vienoties par cenu. Nevar gan teikt, ka uzņēmējs neko nebūtu darījis. Virzīšanās uz mērķi ieilga, jo visas darbības ēkā bija saskaņojamas ar Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju.

Otrs tāds objekts ir Cēsu ielas 1 nams. Pašvaldība to vairākkārt mēģināja pārdot, un 2011.gadā tas izdevās.

Uzņēmējs sparīgi ķērās pie ēkas attīrīšanas no gružiem, bet tālāk nav ticis, lai arī pirkšanas līgumā bija plānots šo namu nodod ekspluatācijā jau pirms pāris gadiem. Arī še nosacījumus ēkas sakārtošanā diktē inspekcija. Tā uzskata - māja jārekonstruē un jārestaurē, savukārt īpašnieks secina, ka tas būs pārāk dārgi un viņš vēlas daļu ēkas demontēt. Pašvaldībā šo ideju atbalsta, jo uzskata, ka vajadzētu atrast vidusceļu starp uzņēmēja iespējām sakārtot ēku un vēlmi saglabāt vērtīgo, kas būvē ir.

Viedokļi, kā būtu jārīkojas, dalās. Vietējais vēsturnieks, Limbažu muzeja speciālists Gundars Plešs gatavs ēku aizstāvēt, neļaujot to demontēt, jo tas savulaik bijis greznākais 18.gadsimtā celtais nams Limbažos. Savukārt arhitekts Kārlis Jēkabsons, kurš izstrādājis tehnisko projektu šai ēkai, spriež, ka inspekcijai vajadzētu būt piekāpīgākai noteikumu diktēšanā, ja reiz naudu tam nedod. Viņš prognozē - ja inspekcija nepiekāpsies, atliks nolikt dīvānu, atsēsties uz tā un vērot, kā lēnām ēka sabrūk pati.

Limbažu novada dome tomēr cenšas atdzīvināt Limbažu vecpilsētu. Vienā no vecpilsētas centra ēkām izvietota domes nodaļa, pašvaldības policija. Vecpilsētā rīko lielos tirgus, lai radītu tajā dzīvību. Jau trīs vai četrus gadu pašvaldība organizē konkursu Limbažu vēsturiskā centra ēku fasāžu un jumtu renovācijai, ik gadus tam atvēlot pa pārdesmit tūkstošiem eiro. Nama īpašnieks ēkas sakārtošanai vairākos gados var saņemt teju 10 000 eiro. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti