Ārpus Rīgas

LLKC eksperts dārzkopībā Māris Narvils par skarbo laikapstākļu ietekmi uz augļu kokiem

Ārpus Rīgas

Latvijas Dzelzceļš uzsāk vērienīgus projektus Daugavpilī

Liepājā ogļu terminālim tuvumā dzīvojošie cieš no melniem putekļiem

Liepājā ogļu terminālim tuvumā dzīvojošie cieš no melniem putekļiem

Liepājā ostas tuvumā iedzīvotāju māju logus un palodzes klāj melni putekļi. Iedzīvotāji ir pārliecināti, ka putekļi rodas no tuvumā esošā ostas uzņēmuma, kas pārkrauj ogles.

Valsts vides dienesta (VVD) Liepājas reģionālās vides pārvaldes darbinieki līdz šim nav saņēmuši cilvēku sūdzības. Tāpēc apgalvot, ka melnie putekļi pilsētā rodas tikai no šī uzņēmuma, nevarot.

Tajā pašā laikā konkrētais ostas uzņēmums šobrīd uzstāda speciālas iekārtas, lai novērstu iespējamo ogļu nonākšanu ārpus piestātnes teritorijas.

Skats uz milzīgiem ogļu kalniem

Liepājniece Vineta atver savu mājas logu Laivu ielā un rāda, cik tuvu  viņas mājoklim atrodas milzīgie kalni ar oglēm. Ogles tiek atvestas ar vilcieniem uz ostu un pēc tam tiekas pārkrautas kuģos. Melnie putekļi te esot parādījušies pagājušā gadā, kad sākuši kraut ogles, stāsta sieviete. 

"Mums ir melni putekļi, it sevišķi ogļu putekļi uz logiem. To var pilnīgi redzēt, ka tas ir no pārkraušanas.

Sunim ir melnas kājas, tas viss ir uz zāliena, mašīnas (..). Mēs to sākām izteikti novērot pagājušajā gadā," stāsta Vineta.

Līdzīgu ainu ieskicē arī kaimiņienes, kuras dzīvo mazajā ostas ieliņā.

Vides dienestā sūdzības nav saņemtas

VVD Liepājas reģionālā vides pārvalde līdz šim iedzīvotāju sūdzības nav saņēmusi, norāda pārvaldes direktora vietnieks Roberts Bērziņš. Viņš skaidro, ka šī pārkraušana ir atļauta. 

"Teritorijās, kur notiek beramkravu pārkraušana, tas ir neizbēgami.  Par oglēm runājot, uzraugot vides situāciju, par to, ka ir ogļu kalni, to mēs redzam, bet to, ka tas kādam traucētu ārpus ostas, sūdzības nav bijušas, prasības tiek ievērotas," stāsta Bērziņš.

Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) pārvaldes Drošības aizsardzības un vides daļas vadītājs Kaspars Poņemeckis aicina iedzīvotājus ziņot par šādiem gadījumiem, lai varētu fiksēt piesārņojuma avotu. Liepājas ostā ir liels beramo kravu īpatsvars, ar ko jārēķinās, uzsver pārvaldes pārstāvis.

"Tā ir mūsu specifika, un ir putekļi, taču apgalvot, ka putekļi rodas tikai ostā un tā ir tā sliktā, kas piesārņo, tā arī nevar teikt.

Var redzēt arī tepat Kalpaka ielā, kad veic mērījumus un cilvēki tiem seko līdz, - putekļi rodas arī tad, kad, piemēram, tīra ielas," skaidro Poņemeckis.

Ap ogļu kalniem būšot miglas valnis

Piestātnē ogļu kalni ir vairākstāvu māju augstumā, turklāt piestātnes teritorijas segums viscaur ir melnā krāsā. Ogles te Liepājas SEZ stividorkompānija "Ekers Stividors LP" sāka pārkraut pagājuša gadā. Tās nāk no Sibīrijas Krievijā un ceļo uz Eiropu. 

"Tās ir bagātinātās ogles, kas nav domātas enerģētikai, bet metalurģijai. Mēs esam mazs terminālis, kas pārkrauj ogles.  Ar šo materiālu ir jāapietas ļoti saudzīgi, jo tas viss var ietekmēt cenu," saka valdes loceklis Gatis Svētiņš. 

Vienlaikus tiek meklētie risinājumi, kā nepieļaut ogļu putekļu izplatīšanos gaisā. Apmeklējot konkrēto teritoriju, vizuāli putēšanu nevar novērot.

"Visas birstošās kravas rada putekļus. Mēs esam sadalījuši trīs etapos. Pirmais ir diennakts režīmā kaudžu  un ceļu laistīšana, otrs ir jaunu iekārtu iegāde, kas ļaus izveidot tādu kā miglas zonu, ko izmanto Eiropā,  kas potenciāli var absorbēt piesārņojumu. Iekārta no Itālijas atnāca otrdien," atzina Svētiņš. 

Jaunā iekārta, kas veidos tādu kā miglas valni ap ogļu kalniem, sāks darboties nākamajā nedēļā. Tad arī būs lielāka skaidrība, kā tas mainīs reālo situāciju tuvāko māju apkārtnē.

Melnas krāsas putekļi Liepājā novēroti arī citās pilsētas vietās. Atklāts paliek jautājums, kāda ir to izcelsme. Tikmēr VVD Liepājas reģionālās vides pārvaldes speciālists norāda, ka, veicot putekļu mērījumus, pēdējo gadu laikā Liepājas ostas tuvumā putekļu apjoms esot pat samazinājies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt