Dienas ziņas

Norit pirmā Eiropas Medijpratības nedēļa

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Invalīdiem atvieglo iekļūšanu un izkļūšanu no dzīvesvietas

Liepājā daudzdzīvokļu māju pielāgo jaunietei ar kustību traucējumiem

Pie kādas daudzdzīvokļu mājas Liepājā šomēnes ierīkots pirmais pašvaldības finansētais pacēlājs, lai cilvēks, kurš pārvietojas tikai ratiņkrēslā, tagad patstāvīgi, bez citu palīdzības spētu izkļūt no dzīvesvietas. Noskaidrots, ka šāda mājas ieejas pielāgošana nepieciešama vēl aptuveni 15 liepājniekiem – 1. un 2. grupas invalīdiem, un šonedēļ tiks lemts par šim mērķim nepieciešamā finansējuma palielināšanu.      

Liepājniece Darja, kurai kopš dzimšanas ir kustību traucējumi, kopā ar savu ģimeni dzīvoja ceturtajā stāvā ēkā bez lifta. Izkļūt no mājas un tikt atpakaļ dzīvoklī pusaudze varēja tikai ar citu palīdzību.

“Es un mana mamma viņu nesām. Meitenei gandrīz 15 gadi, viņa jutās neērti. Tas bija smagi gan fiziski, gan emocionāli,” stāstīja Darjas mamma Tatajana Poļekova.

Arī, kad ģimene vēlāk iegādājās dzīvokli šīs pašas mājas 1. stāvā, problēmu tas neatrisināja, jo no dzīvokļa līdz ielai meiteni šķīra astoņi pašas spēkiem nepārvarami pakāpieni.

Tāpēc Darja bija pirmā, kura pieteicās pērn Liepājas domes pirmoreiz izsludinātajam pabalstam vides pieejamības uzlabošanai invalīdu dzīves vietā. Kā labākais risinājums tika atrasts Latvijā izgatavots pacēlājs, kas meiteni ratiņkrēslā paceļ līdz viņas dzīvokļa lodžijas grīdas līmenim – 134 centimetru augstumā.

“Es katru dienu dodos uz skolu, un ir ērti, ka varu tikt lejā pati, bez citu palīdzības,” atzina Darja. 

Maksimālā summa, ko Liepājas dome piešķir šādai invalīdu dzīvesvietas pielāgošanai, ir 10 000 eiro, bet saistībā ar nākamo šogad plānoto projektu pilsētas būvvalde jau aprēķinājusi, ka ar šo naudu nepietiks.

“Katra šāda daudzdzīvokļu mājas ieejas pielāgošana ir individuāls risinājums. Lai arī pēc sērijas mājas vienādas, bet pēc katra invalīda vajadzībām risinājumi ir individuāli,” skaidroja Liepājas pilsētas būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls.

Šonedēļ Liepājas domes sēdē plānots skatīt jautājumu par invalīdu dzīvesvietas pielāgošanai atvēlētā pabalsta maksimālās summas palielināšanu līdz 15 000 eiro. Šobrīd gada laikā ar pacēlāju vai uzbrauktuvi pašvaldība var atļauties aprīkot vidēji divu invalīdu dzīvesvietas, un pārējiem nāksies gaidīt rindā.

Pēc Liepājas sociālā dienesta rīcībā esošās informācijas, aptuveni 15 cilvēkiem ir nepieciešamība pielāgot dzīvesvietu, lai no tās var izkļūt bez citu palīdzības, un šim pabalstam joprojām var pieteikties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti