Panorāma

Panorāma

Panorāma

Vēl šonedēļ skolēni var apstrīdēt eksāmenu rezultātus

Dzēšanas darbos iesaistās Baltkrievija

Līdz ar kaimiņvalstu iesaisti papildu ārvalstu palīdzība kūdras ugunsgrēka dzēšanā nav vajadzīga

Vērienīgā kūdras purva ugunsgrēka dzēšanas darbos Valdgales un Puzes pagastos iesaistīts arī Baltkrievijas bruņoto spēku helikopters. Glābšanas darbu organizētāji lēš, ka ar šo un Lietuvas gaisa spēku atbalstu pietiks un vismaz pagaidām papildu starptautiskā palīdzība nav nepieciešama.

Aizvadītā nakts ugunsgrēka teritorijā pagāja mierīgi, bet, vējam pieņemoties spēkā, no rīta situācija atkal sarežģījās. “Pa nakti atklātas degšanas nebija, no rīta vairākās vietās bija redzami degšanas perēkļi ar atklātu liesmu. (..) Pašreiz viņi ir zemajos slāņos un nav prognozes, ka viņi varētu pārvērsties par kaut ko augstākajos slāņos,” saka VUGD glābšanas darbu vadītājs Andis Auziņš.

Liesmu dzēšana tiek organizēta no gaisa. Palīgā Latvijas un Lietuvas bruņoto spēku helikopteriem ceturtdienas vakarā ieradies arī Baltkrievijas MI-8 ar sešiem glābējiem. Tas var uzņemt līdz trīs tonnām ūdens, un, kamēr liesmām uzbrūk no gaisa, pārējie glābēji drošības apsvērumu dēļ pārgrupējas ārpus degošās teritorijas perimetra.

Salīdzinot ar ugunsgrēka sākumu, kad arī šeit – pie policijas posteņa, kas norobežo iebraukšanu degošajā teritorijā, bija redzams un jūtams spēcīgs piedūmojums, tagad vien brīžiem uzvēdī spēcīga deguma smaka.

Arī jaunākie gaisa kvalitātes mērījumi uzrāda, ka degošās teritorijas vidū esošajā Stiklu ciemā pieputekļojums ir ievērojami mazinājies.

Arī vietējie iedzīvotāji atgriežas.

Tiesa, vēl aizvien, atgriežoties no izbraukuma ārpus apsargātās teritorijas pēc pārtikas produktiem vai kā cita, jāiziet policijas kontrole. “Mums bija ļoti labi vakar, sēdējām uz balkona, elpojām svaigu gaisu, nekāda vaina nemaz nebija. (..) Bet tad, kad bija tās pirmās dienas, mēs dzīvojām ārpusē, dzīvojām pie dēla projām. (..) Mēs pēc kādām divām dienām atgriezāmies toreiz. (..) Ir atgriezušies cilvēki, un viss notiek. Nu viena daļa laikam vēl dzīvo prom, bet, piemēram, mūsu mājā tikai divi cilvēki nav atgriezušies, Talsos laikam dzīvo. Pārējie visi atgriezušies,” stāsta vietējā iedzīvotāja Alma Silaviča.

Ventspils novada vadītājs Aivars Mucenieks lēš, ka šobrīd Stiklu ciemā pastāvīgi uzturas aptuveni 50 cilvēku.

“Šobrīd tie, kas ir atgriezušies, ir atgriezušies, un, kuri nav, tie tā kā vairāk vecāka gadu gājuma cilvēki, tie arī šobrīd neatgriežas ciemā, un tāda kustība šobrīd nav vērojama. (..) Lai vēl kāda nedēļa divas paiet, un tad mēs varbūt mēģināsim skatīties, kā mums pārvietot arī šos bērnunama audzēkņus atpakaļ,” norāda Mucenieks.

Vēja virzienam mainoties, gan piedūmojums Stiklu ciemā varētu atgriezties, un glābēji prognozē, ka pilnībā gruzdošo kūdru izdosies nodzēst tikai rudens lietavu laikā.

KONTEKSTS:

Ziņas par ugunsgrēku Talsu pusē dienests saņēma pagājušās otrdienas, 17.jūlija, vakarā. 18.jūlijā no savām mājām bija evakuēti lielākā daļa netālā Stiklu ciemata iedzīvotāju, tostarp tur esošā bērnunama iemītnieki. 

VUGD iepriekš bija izdevies noturēt ugunsgrēka liesmas iekšējā perimetrā. Taču vēl joprojām degšanas perimetra iekšienē ir vietas, kur liesmas izplatās. Ugunsdzēsējiem palīdz ne tikai citi operatīvie dienesti, bet arī iedzīvotāji un uzņēmēji, piemēram, ar traktoriem pievedot ūdeni dzēšanai.

Valdība nolēma lūgt starptautisko palīdzību - gan citām Eiropas Savienības valstīm, gan Baltkrievijai, kas sūtīs ugunsdzēsībai paredzētu helikopteru un tā apkalpi. Pieļauts, ka pilnībā kūdras ugunsgrēku varētu nodzēst tikai rudens lietavas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti