Latvijas Tirgotāju asociācija: «Depozīta iepakojuma operators» mēģina šķelt tirgotājus

Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) ceļ trauksmi, sakot, ka depozīta sistēmas ieviesējs SIA "Depozīta iepakojuma operators" mēģina šķelt tirgotājus. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) uzsvēra, ka depozīta sistēmas ieviesējs pagaidām izpilda uzņemtās saistības noteiktā termiņā un par to ministrijai bažas nav radušās. Arī "Depozīta iepakojuma operators" noraida LTA pārmetumus un atgādina, ka LTA bija un ir kompānijas “Nulles depozīts” dalībnieks, kas bija konkurējošais kandidāta uz depozīta sistēmas ieviesēja vietu dalībnieks. 

Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs paudis bažas, ka līdz ar Latvijas Mazumtirgotāju biedrības dibināšanu un tās kļūšanu par "Depozīta iepakojuma operatora" līdzīpašnieku depozīta sistēmas ieviesējs savās interesēs mēģina šķelt tirgotājus. Jaunā biedrība pārstāv vien divus tirgotājus, bet LTA ir 800 biedri. Danusevičs atgādina, ka Latvijas tirdzniecības nozare savulaik izstrādāja deviņus principus depozīta sistēmas pārdomātai un efektīvai ieviešanai. Tos parakstīja gan tā brīža tirgotāju organizācijas, gan arī uzņēmumi.

Latvijas tirgotāju asociācija: «Depozīta iepakojuma operators» mēģina šķelt tirgotājus
00:00 / 04:26
Lejuplādēt

“Un, lai izvairītos no nepieciešamības runāt ar tirgotājiem, operators ir atradis divus uzņēmumus, kuri it kā pārstāv tirgotājus depozīta sistēmā. Bet, protams, šie tirgotāji pārstāv ļoti mazu tirgus daļu. Operators šobrīd, manuprāt, pārkāpj likumu. Tāpēc mēs esam ceturtdien sasaukuši atklāto padomes sēdi, kurā ir pieaicināti visi depozīta ieviešanas tirgotāju memoranda parakstītāji, un vēlamies saņemt no VARAM skaidrojumu, kas tālāk notiks. Vai tiešām netiks ievēroti likuma principi un sistēma netiks ieviesta pēc iespējas godīgāk un caurskatāmāk,” norādīja Danusēvičs.

VARAM valsts sekretāra vietniece vides aizsardzības jautājumos Alda Ozola uzsvēra, ka par sanāksmi ir dzirdējusi, bet ministrija nesaskata vajadzību iesaistīties: “Šajā gadījumā stāsts ir par komersantu interesēm, un tie var brīvi apvienoties vai pievienoties. Šajā stadijā mēs arī nesaskatām iespēju vai vajadzību iesaistīties kā ministrija šādu praktisku jautājumu risināšanā. Ir svarīgi, lai tiek izpildīti likumā noteiktie minimālie kritēriji par pārstāvniecību, bet, cik plašai ir jābūt pārstāvniecībai, ir viņiem iekšēji risināms jautājums.”

Ozola akcentēja, ka galvenais, lai depozīta sistēmas ieviesējs "Depozīta iepakojuma operators" izpilda uzņemtās saistības noteiktā termiņā, un par to pagaidām ministrijai bažas nav radušās. 

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas (LPTA) izpilddirektors Noris Krūzītis norādīja, ka LTA un depozīta sistēmas ieviesēja domstarpības ir kā segas vilkšanas katram uz savu pusi: “Depozīts ir jāievieš. Tagad diskutēt par to  – ieviest, neieviest, kas kaut ko kavē – arī bezjēdzīgi. Vienkārši ir jādara lietas, lai tas depozīts Latvijā beidzot tiktu ieviests. Mēs no Eiropas atpaliekam par vairāk nekā desmit gadiem. Jābūt vienmēr konstruktīvam. Tagad apspriest, ka viena biedrība ir depozīta sistēmas ieviesēja dalībnieks... Nezinu kādas sazvērestības teorijas vai stratēģija tam apakšā. Bet vai tas ir sabiedrības interesēs? Šaubos.”

SIA "Depozīta iepakojuma operators" valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis noraidījis LTA pārmetumus par nesadarbošanos ar tirgotājiem, sakot, ka dialogs tiek uzturēts. Depozīta ieviesējs uzrunājis vairākus mazumtirgotājus un to pārstāvētās asociācijas, tostarp LTA.

“Latvijas Tirgotāju asociācija bez 5 minūtēm bija “Depozīta iepakojuma operatora” dalībnieks. Šīs līgums saprotamu iemeslu dēļ netika parakstīts, jo Latvijas Tirgotāju asociācija bija un ir konkurējošā kandidāta uz depozīta sistēmas ieviesēja vietu dalībnieks. Mēs esam gatavi sadarboties un sadarbojamies gan ar individuālajiem tirgotājiem, gan asociācijām. Šobrīd notiek arī individuālo tirgotāju tieša uzrunāšana, jo ne visi ir asociācijās,” skaidroja Stūrītis.

Depozīta sistēmas ieviešanu uzrauga Valsts vides dienests (VVD), kur norādīja, ka šobrīd sistēma tiek ieviesta saskaņā ar apstiprināto ieviešanas plānu, par to dienests pārliecinājās uzraudzības sanāksmē, kas notika pagājušajā nedēļā. VVD ieskatā “Depozīta iepakojuma operatoram” ir jānodrošina vienlīdzīga attieksme pret visiem tirgotājiem neatkarīgi no tā, vai tirgotājs ir kādas biedrības biedrs, vai tieši vai pastarpināti “Depozīta iepakojuma operators” dalībnieks.

KONTEKSTS:

2020. gada oktobrī valdība apstiprināja dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas noteikumus. Dzērienu iepakojumu depozītsistēmas operatora konkursā sacentās divi pretendenti:  SIA "Depozīta iepakojuma operators", kas pieder lielākajiem dzērienu ražotājiem, un kompānija "Nulles depozīts", kur īpašniekos savukārt ir atkritumu biznesa pārstāvji. 

Valsts vides dienests konkursā lēma sistēmu septiņu gadu periodā uzticēt SIA “Depozīta iepakojuma operators”.  Uzņēmumam depozīta sistēma jāiedarbina pēc gada – 2022. gada februārī. 

Savukārt konkursa zaudētājs "Nulles depozīts" vērsās tiesā, apstrīdot atlases procedūru un prasot atcelt VVD lēmumu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt