Latvijas iedzīvotāji uzticas ES vairāk nekā Saeimai un bažījas par terorismu vairāk nekā francūži

Latvijas iedzīvotāji uzticas Eiropas Savienība (ES) daudzkārt vairāk nekā nacionālajam likumdevējam – Saeimai. Līdzīga situācija gan vērojama visās trijās Baltijas valstīs, liecina “Eurobarometer” sabiedriskās domas aptauja ES valstīs.

Kā, atsaucoties uz aptaujas datiem, norāda Rus.lsm.lv, vien 20% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju atbildēja, ka uzticas vai drīzāk uzticas Saeimai. Lietuvā uzticība parlamentam gan ir vēl zemāka – 16%, savukārt Igaunijā – 42%. Turklāt Igaunijas rādītājs atšķiras ne tikai no abām kaimiņvalstīm, bet ir arī augstāks nekā vidēji ES, kur uzticība nacionālajiem parlamentiem ir 36%.

Nedaudz vairāk nekā Saeimai Latvijas iedzīvotāji uzticas valdībai – 28% (Lietuvā – 35%, Igaunijā – 50%).

Par galveno iekšpolitikas problēmu Latvijas iedzīvotāji uzskata veselības aprūpi un sociālo nodrošinājumu, uz ko norādīja 36% aptaujāto. Otrajā vietā ar 30% ir drošība, kurai seko nodokļu politika.

Savukārt krietni lielāka uzticība ir Eiropas Savienībai – 48%. Lietuvā šis rādītājs ir 65%, Igaunijā – 55%.

Arī vidēji ES nacionālajām valdībām uzticas mazāk nekā savienībai: attiecīgi 37% un 42%.

Rus.lsm.lv norāda, ka skaidrojumus, kāpēc uzticība ES ir augstāka, daļēji var gūt no cita aptaujas jautājuma, kurā respondentiem lūgts izteikt viedokli par dažādiem ar ES saistītiem aspektiem. Piemēram, brīvu pārvietošanos ES pozitīvi vērtē 94% respondentu gan Latvijā, gan Lietuvā, gan Igaunijā. Vidēji bloka valstīs šis rādītājs ir 81%.

Otrajā vietā ir ES kopējā drošības un aizsardzības politika, kuru Latvijā atzinīgi vērtē 82% aptaujāto (vidēji ES 75%). Arī vienotā valūta lielākoties tiek vērtēta pozitīvi – 78% gadījumu (vidēji ES 60%).

Taču sliktāks nekā ES vidējais rādītājs (68%) Latvijā un Igaunijā ir attiecībā uz vērtējumu politikai migrācijas jautājumos: attiecīgi 50% un 47%, kamēr Lietuvā tie ir 73%. Turklāt Lietuvā vērojama arī lielāka atvērtība jaunu valstu dalībai ES – 64% (Latvijā – 49%, Igaunijā – 41%). Vidēji Eiropā gan šis rādītājs ir vēl zemāks – 40%.

Savukārt kā galveno draudu Eiropas Savienībai kopumā Latvijas iedzīvotāji min terorismu – 52%. Otrajā vietā ir imigrācija ar 48%, trešajā – ekonomiskā situācija ar 18%. Arī Igaunijā (55%) un Lietuvā (60%) vērojamas bažas par terorismu, kas ir augstāks rādītājs nekā tādās valstīs kā Francija (42%), Lielbritānija (37%) un Vācija (34%), kur iedzīvotājiem nācies saskarties ar teroristu uzbrukumiem.

Tāpat migrācijas problēma Baltijas valstu iedzīvotājus uzrauc vairāk nekā Itālijas (40%), Vācijas (40%) un Grieķijas (32%) iedzīvotājus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti