Latvijas iedzīvotāji nelegālās cigaretes smēķē mazāk

Aizvadītā gada 4. ceturksnī nelegālo cigarešu īpatsvars Latvijā bija 16,8%, kas ir samazinājums 2,9% apmērā, salīdzinot ar situāciju gadu iepriekš, atsaucoties uz tirgus pētījumu kompānijas "Nielsen" veiktu pētījumu, informē Tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālā asociācija.

Igaunijā nelegālo cigarešu īpatsvars aizvadītā gada nogalē bija turpat divas reizes zemāks nekā Latvijā, sasniedzot 9,9%, bet Lietuvā ievērojami augstāks: 21,4%. Asociācija atzīmē, ka, piemēram, salīdzinot ar 2013. gada attiecīgo periodu, kad nelegālās cigaretes Latvijā veidoja gandrīz trešdaļu visa tirgus (29,9%), īpatsvars ir samazinājies turpat divas reizes. Vienlaikus aizvadītā gada 4. ceturksnī bija vērojams pieaugums 0,6% apmērā, salīdzinot ar gada 2. ceturksni.

Pētījums liecina, ka 4,9% no pērn nelegāli ievestajām cigaretēm bijušas viltojumi, kas veido 0,8% no kopējā Latvijā patērēto cigarešu apjoma. Lielākais nelegālo cigarešu apjoms Latvijā joprojām tiek ievests no Baltkrievijas (78,9%). Līdzīgi kā iepriekšējos pētījuma periodos 73,3% no kopējā nelegālo cigarešu apjoma veidoja Grodņas tabakas fabrikas ražotās cigarešu markas, piemēram "Premier", "NZ", "Fest", "Minsk".

Analizējot nelegālo cigarešu izplatību Latvijas pilsētās, ievērojams to īpatsvars konstatēts Daugavpilī (32,7%), Ogrē (32%) un Salaspilī (31%), savukārt Rīgā nelegālo cigarešu apjoms aizvadītā gada nogalē bija 16,2%.

“Nozare ir vērsusi [ministra Sanda] Ģirģena uzmanību arī uz turpmākiem izaicinājumiem – kā zināms, no šī gada 20. maija visā Eiropas Savienībā būs aizliegta mentola cigarešu tirdzniecība, kas Latvijā veido ievērojamu tirgus daļu - turpat 18%. Akcīzes nodokļa ieņēmumu izteiksmē tie ir aptuveni 38 miljoni eiro, kas var netikt iekasēti, jo kontrabandisti nekavēsies šo situāciju izmantot, tāpēc atbildīgajām institūcijām jāpievērš pastiprināta uzmanība šim aspektam. Tāpat pēdējā gada laikā Latvijā atklātas vairākas labi aprīkotas viltoto cigarešu ražotnes, kas spēj saražot viltotas cigaretes rūpnieciskos apjomos. Šādas ražotnes rada ievērojamus zaudējumu gan valstij, gan legālajiem ražotājiem, līdz ar to būtu nepieciešamas izmaiņas likumdošanā, nosakot kriminālatbildību par cigarešu nelegālu ražošanu. Vienlaikus  jāaktualizē jautājums par tabakas izstrādājumu ražošanas iekārtu reģistrāciju un to aprites kontroli, kā to nosaka Pasaules Veselības organizācijas Vispārējās konvencijas par tabakas uzraudzību  Protokols par tabakas izstrādājumu nelikumīgas tirdzniecības ierobežošanu," pauda asociācijas pārstāve Marita Jansone.

Kompānija "Nielsen" pētījumu veic divas reizes gadā. Pētījuma metode – tukšu cigarešu paciņu vākšana uz ielām un atkritumu urnās, nosakot cigarešu izcelsmes valsti, balstoties pēc akcīzes marķējuma un brīdinājumu uzrakstiem par kaitīgumu veselībai. Pētījuma metodi ir apstiprinājis OLAF (Eiropas birojs krāpšanas apkarošanai). Pētījums veikts no 2019. gada 25. septembra līdz 4. oktobrim, apsekojot 25 Latvijas pilsētas (61% no Latvijas iedzīvotājiem) un savācot 4900 tukšās cigarešu paciņas.

KONTEKSTS:

Pērn LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” iefiltrējās nelegālo cigarešu biznesā, noskaidrojot, kā tas darbojas un kā budžetam garām iet miljoni eiro, bet viena “točkas” saimnieka ienākumi mēnesī sasniedz 12 000 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti