«Latvenergo»: «Kurzemes lokā» iesaistīto zemju īpašnieki izprot projekta valstiskumu

Projektā „Kurzemes loks” (KL) posmā Ventspils – Grobiņa, rekonstruējot 110/330 kV elektropārvades līniju, kuru jau šogad ir paredzēts nodot ekspluatācijā, ir panākta vienošanās ar 437 zemes īpašniekiem par zemes apgrūtinājumiem saistībā ar tās izbūvi. Katrs īpašnieks, kurš ir piekritis un parakstījis vienošanos, ir sniedzis nozīmīgu ieguldījumu novada un Latvijas attīstībā, sekmējot elektroapgādes drošuma paaugstināšanu ne tikai Kurzemē, bet arī valstī, atzīst AS „Latvijas elektriskie tīkli” valdes loceklis Jānis Kirkovalds.

Projekta posmā Grobiņa – Ventspils ir noslēgtas vienošanās ar 437 zemes īpašniekiem, tiem samaksājot kompensācijas atbilstoši noteiktiem kompensācijas apmēriem Latvijā pēc Ministru kabineta (MK) noteikumiem.  

Minētajā posmā nav panākta vienošanās tikai ar nedaudziem zemes īpašniekiem, kuri prasa lielākas kompensācijas, nekā noteikts MK noteikumos, vai arī iebilst pret vienošanos. Šobrīd notiek sarunas par kompensācijām ar zemju īpašniekiem, lai noslēgtu elektropārvades līnijas izbūvi un rekonstrukcijas procesu. Turklāt īpašniekiem, kuru sējumiem, zemēm vai teritorijām izbūves procesa gaitā, lai piekļūtu elektrolīnijas rekonstrukcijas darba vietām, tika nodarīts kaitējums, papildus izmaksāja kompensācijas arī būvdarbu veicējs. 

2014. gada martā projektā „Kurzemes loks” noslēdzās jaunās 110/330 kV elektropārvades līnijas balstu uzstādīšana. Kopumā posmā Ventspils – Grobiņa, tajā skaitā līnijas nozarojumos uz Alsungas un Aizputes apakšstacijām, uzstādīti 415 metāla balsti.  Elektropārvades līnijas posmā Ventspils – Alsunga ir  pabeigta 110/330 kV vadu montāža un jaunā 110 kV līnija ieslēgta pārbaudes režīmā. Kopumā līnijas posmā Ventspils – Grobiņa šobrīd pabeigta vadu montāža 110 km garumā. Aprīlī turpināsies vadu vilkšanas darbi posmā Alsunga – Aizpute – Grobiņa  un tiks veikta pieslēguma izbūve Grobiņas apakšstacijai.

Paralēli jaunās līnijas izbūves darbiem februārī tika uzsākti vecās 110 kV līnijas demontāžas un līnijas trases sakopšanas darbi.

Ventspils apakšstacija jau drīzumā nodrošinās 330 kV elektroenerģijas pārvades funkciju pilsētai un tās uzņēmumiem, tādējādi būtiski palielinot pieejamās elektroenerģijas jaudas.

Projektā „Kurzemes loks” posmā Ventspils – Grobiņa ir paveikts nozīmīgs darba apjoms, jau pavisam drīz pa jauno elektropārvades līniju Ventspils saņems elektroenerģiju, un rudenī tā tiks piegādāta arī Liepājas reģionam.

Jau ziņots, ka energoapgādes infrastruktūras projekts „Kurzemes loks” ir pirmā valsts attīstības aktivitāte, kurai ir noteikts nacionālo interešu objekta status, kas nepieciešams būtisku sabiedrības interešu nodrošināšanai un vietējo pašvaldību telpiskās plānošanas sistēmas attīstībai.

Projekts „Kurzemes loks”  sekmēs Latvijas tautsaimniecības attīstību valsts rietumu daļā, novēršot līdz šim iztrūkstošo palielinātas jaudas pieslēgumu iespējamību Kurzemē un paaugstinot elektroapgādes drošumu reģionā. Būtiski, ka projekta kvalitatīva sagatavošana un aizstāvēšana nodrošina Eiropas Savienības finansējuma piesaisti: posmam Grobiņa – Ventspils tas ir 23,8 miljonu eiro apmērā. Šis projekta posms tiek īstenots jau esošas augstsprieguma elektropārvades līnijas trasē, nevis veidojot jaunu līniju. Šāda inženiertehniski racionāla pieeja ļauj izvairīties no jauniem apjomīgiem lauksaimniecības zemju un meža platību apgrūtinājumiem. 330/110 kV līnijas Grobiņa–Ventspils posma izbūvē kopumā tiks ieguldīti līdz 50 miljoniem eiro, no kuriem 19,4 miljoni eiro ir Eiropas Savienības līdzfinansējums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti