Dienas ziņas

LTV dokumentālā filma “Sapnis par valsti. Prezidents”

Dienas ziņas

Surdo tulkojums. Dienas ziņas

Bažas par drukātās preses abonentu skaita kritumu

Latgalē bažas par drukātās preses abonentu skaita kritumu

Kaut arī pašlaik joprojām aktīvi rit drukāto preses izdevumu abonēšanas kampaņa, Latgales reģionālo laikrakstu redakcijas jau pārņēmis satraukums – strauji augošo cenu un izdevumu dēļ avīzēm un žurnāliem paaugstināta abonēšanas maksa. Tādēļ daļu no tiem  nākamajam gadam abonēt jau atteikušās bibliotēkas Latgalē. Ir bažas, ka kritīsies arī mājsaimniecību abonentu skaits.  

Rēzeknes novada Maltas pagasta iedzīvotāju Ļubovu ceļš uz vietējo bibliotēku ved katru nedēļu. Šeit viņa nāk lasīt jaunākos laikrakstu un žurnālu numurus, jo nespēj finansiāli atļauties tos abonēt.

Maltas pagasta iedzīvotāja Ļubova stāstīja: "Trešdiena ir mana diena, es nāku pēc šīs avīzes, lasu. To nenopirkt, daudz taču maksā. Un žurnālu te arī ļoti daudz. Patīk palasīt tos visus."

Rēzeknes novadā ir gandrīz 30 bibliotēkas, no tām Maltas pagastā ir viena no lielākajām. Šogad bibliotēkas lasītavā apmeklētājiem pieejami vairāk nekā 50 drukātās preses izdevumi, taču nākamgad to būs par desmit mazāk dārgākas abonēšanas maksas dēļ. 

Kā atklāja bibliotēkas vadītāja Antoņina Krūza, tik krass abonēto preses izdevumu skaita samazinājums citus gadus nav bijis: "Pie tiem pašiem līdzekļiem nosaukumu skaits samazinās. Secinājums ir viens – aug abonēšanas maksa. Ja šogad mums bija 54 nosaukumi, tas ir gan pieaugušajiem, gan bērniem, jauniešiem, tad pie tās pašas summas uz nākošo gadu mums ir 45 nosaukumi."

Drukātās preses izdevumu skaits samazinās ne vien dārgākas abonēšanas maksas dēļ, bet arī tāpēc, ka Latvijā abonēšanai vairs nav pieejami Krievijā un Baltkrievijā izdotie preses izdevumi. Līdzīga situācija ir arī Augšdaugavas novada bibliotēkās.

Demenes pagasta bibliotēkas vadītāja Jeļena Sterlāne stāstīja: "Tā kā tāda politiskā situācija, tagad nekas nenāk no citiem. Arī uz nākamo gadu izrakstījām tikai Latvijas izdoto. Ir ļoti dārgi abonēt, piemēram, "Latgales Laiku". Ļoti dārgi kļuva. Bet vajag kaut kā."

Savukārt Subates pilsētas bibliotēkas vadītāja Anita Šapala pauda: "Laikrakstu nav mums daudz, bet žurnālu ir daudz. Laikraksti tagad dikti dārgi, tāpēc mēs nevaram tos [pasūtīt] ... nedaudz tā kā naudiņas pietrūkst. Vairāk arī lasītāji vēlas žurnālus lasīt. Mums ir par zinātni – "Ilustrētā Vēsture", "Ilustrētā Zinātne", un bērniem. Ir, protams, arī izklaides – "Privātā Dzīve"."

Sazinoties ar vairāku reģionālo laikrakstu redaktoriem, intervijas tiek atteiktas, norādot, ka sadārdzinājums preses izdevumu radīšanai un abonentu skaita kritums ir sāpīgs temats. Šobrīd gan vēl grūti spriest, cik lasītāju turpinās patērēt viņu radīto saturu, jo Latvijas Pastā joprojām turpinās abonēšanas kampaņa.

"Vietējās Latgales Avīzes" redaktore Viktorija Nečajeva sacīja: "Katru gadu abonētāju skaits krīt. Un es nedomāju, ka nākamais gads būs izņēmums. Diemžēl arī mums nācās paaugstināt abonēšanas cenu. Elektroenerģijas cena, papīra cena un viss kopā – tas nu galīgi nav labvēlīgi nevienam laikrakstam, kas iznāk un kuram nav savas, teiksim, tipogrāfijas. Bažas ir, protams, ka bažas ir. Grūti spriest, kāds būs gala cipars, jo šis decembris ir ļoti tiešām izšķirošs."

Tāpat kā samazinās abonentu skaits, tā krītas arī ieņēmumi no reklāmām, tāpēc šobrīd reģionālajiem laikrakstiem galvenokārt izdzīvot palīdz Mediju atbalsta fonda projektu konkursi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti