Panorāma

Šogad paplašināti instrumenti cīņai ar vardarbību

Panorāma

Panorāma

Krāslavas novadā bažas par robežas noturību salā

Krāslavas novadā iedzīvotāji bažījas, ka migranti mēģinās šķērsot aizsalušo Daugavu

Pēdējā laikā pieaudzis to migrantu skaits, kuri mēģina nelegāli iekļūt Latvijā. Latvijas–Baltkrievijas robežas tuvumā dzīvojošie bažījas, ka trešo valstu migranti stipra sala laikā varētu mēģināt iekļūt Latvijā, šķērsojot aizsalušo Daugavu. Taču robežsargi šādu iespēju vērtē kā zemu, jo šāds robežas šķērsošanas veids ir ļoti bīstams.

Pretēji robežsargu gaidām aukstajā ziemas laikā trešo valstu migranti arvien vairāk mēģina šķērsot Baltkrievijas–Latvijas robežu. Krāslavas novadā robežas līnija iet pa Daugavu. Upei sasalstot, migranti varētu mēģināt nokļūt Latvijā pa ledu, pieļauj vietējie iedzīvotāji.

Tikmēr robežsargi gatavojas īstenot papildu robežas aizsardzības pasākumus.

"To skaitā var minēt valsts robežas apsekošanas intensitātes palielināšanu, norīkojumos iesaistot ne tikai robežsargus, bet arī zemessargus un Nacionālo bruņoto spēku pārstāvjus. Un apsekošanā izmantojot sniega motociklus un kvadriciklus," par darāmajiem darbiem pastāstīja Valsts robežsardzes Daugavpils pārvaldes priekšnieka vietnieks Juris Kusiņš.

Lai pārtvertu migrantus, robežsardze paļaujas arī uz vietējiem iedzīvotajiem. Kādā darba dienas vakarā zirgu saimniecības "Klajumi" īpašniece Ilze Stabulniece, vedot uz mājām savu darbinieci, ceļmalā pamanīja trīs austrumnieciska izskata vīriešus.

"Ar kapucēm, ar paunām, noguruši izskatījās, un viņi stopēja manu mašīnu, bet viņi neizskatījās pēc mūsu vietējiem čaļiem, kas varbūt kādu garšīgu mikstūriņu nedaudz lietojuši," pastāstīja sieviete.

Par redzēto viņa ziņojusi robežsardzei. Sieviete uzskata, ka migranti varētu mēģināt iekļūt Latvijā, šķērsojot aizsalušo Daugavu.  

"Tā sala, kas tur Piedrujā, cilvēki saka, ka tur ir ļoti šauras upes straumītes abās pusēs. Un,  aizsalstot tiem posmiem, tur ir ļoti liela varbūtība, ka tie migranti skries pāri.

Es te dzīvoju visu mūžu un esmu redzējusi laikus: gan mēs ar zirgiem braucām pāri pa Daugavu, gan arī smagās mašīnas gāja pāri pa upi," stāstīja Stabulniece.

Vietējie robežsargi norādīja, ka tas ir maz ticams scenārijs. Daugavas šķērsošana Piedrujā esot ārkārtīgi bīstama. Sevišķi, kad iet ledus. Upe šajā vietā ir strauja un gandrīz nekad neaizsalst līdz vajadzīgajam ledus biezumam. Taču robežsardze ir gatava arī šādiem mēģinājumiem.

Kā apliecināja Kusiņš, robežsardze sauks palīgā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, ja vajadzēs glābt kādu Daugavas ledū ielūzušu cilvēku, kurš nelikumīgi mēģina šķērsot robežu šajā vietā.    

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Lielākā daļa migrantu ir ieradušies no Irākas.

Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu šīs valstis par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu.

Eiropas Savienība šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu un sola palīdzēt stiprināt ES ārējo robežu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt