Panorāma

Skaistumkopšanas asociācijas vērsīsies Satversmes tiesā

Panorāma

Cik pamatoti saņemta vakcīna?

Ko atklāj ar vakcīnu piegādi saistītie līgumi?

Ko atklāj Latvijas noslēgtie līgumi ar Covid-19 vakcīnu piegādātājiem?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijai piegādāto vakcīnu pret Covid-19 daudzums joprojām ir niecīgs. Šonedēļ uzsākta sociālās aprūpes namu un amatpersonu vakcinācija, tomēr kaimiņvalstīs vakcinācijas tempi krietni apsteidz Latviju. Kā notika lemšana par vakcīnām un to piegādātāju izvēli, kas ir tie, kas vakcīnas un šļirces uzglabā, un kādas dīvainības atklāj līgumi? To Latvijas Televīzijas Ziņu dienests pētīja ar kolēģiem no krievu ziņu redakcijas raidījuma “Ļičnoje ģelo” jeb “Personīgā lieta”. 

Dienesta izmeklēšana Veselības ministrijā (VM) atklājusi, ka darba grupa, kas lēma par to, kādas vakcīnas pret Covid-19 pirkt, bija radusies neformāli, bez oficiāla rīkojuma. Apspriedes neviens neprotokolēja. Starp citiem šīs grupas dalībniekiem īpašu uzmanību saņem Nacionālā veselības dienesta (NVD) Finanšu vadības departamenta Iepirkumu nodaļas vadītāja vietnieks  Ainārs Lācbergs. Tieši viņš ir tas, kurš par vakcīnu iepirkšanu runā ar Eiropu. 

“Ainārs Lācbergs, kurš ir veicis šīs pārstāvja funkcijas Eiropas Komisijas iepirkumu vadības grupā, nav šai neformālajai darba grupai sniedzis visu un pilnīgu informāciju par vakcīnu pasūtīšanas apstākļiem, kā rezultātā varētu būt, ka šī komisija vai šī darba grupa ir tikusi maldināta,” norādīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”).

Un rezultāts –  860 000 ražotāju “Pfizer/ BioNTech” piedāvāto vakcīnu vietā Latvija pasūtīja tikai 97 500. Argumenti esot bijuši, ka “Pfizer” vakcīnas ir pārāk sarežģīti uzglabāt un transportēt un  ka masveida vakcinēšanai to iepirkt nevajag. Priekšlikuma autors netiek atklāts. To, ka arī daudzkārt samazinātais pasūtījums no “Pfizer” nepienāks uzreiz, Lācbergs noklusējis. 

Rezultātā arī tad, kad beidzot mums vakcīnas pienāks pietiekamā skaitā, galvenā Latvijā izmantotā vakcīna būs “AstraZeneca”, kam ir tikai 60% efektivitāte atšķirībā no “Pfizer/BioNTech” un “Moderna”, kas ir ap 90% efektīvas. 

Par to, kas vakcīnas piegādās un uzglabās un no kā iepirkt vakcinēšanas šļirces, arī gādā Lācbergs. Viņš vada NVD komisiju. Tā kā steiga ir liela, nenotiek atklāti konkursi, bet sarunu procedūras, ko likums šādos gadījumos atļauj. 

Vienā no līgumiem minēts: “Noliktavas noma, šļirces, injekcijas šķīduma glabāšana un loģistikas pakalpojums vakcīnai “Pfizer/BioNTech”. Piedalās 4 pretendenti: “Magnum Medical” piedāvā pakalpojumus par 172 214 (bez pievienotās vertības nodokļa), “Oribalt” Rīga 60 000, SIA “Vakcīna” 27 735, “Recipe Plus” prasa tikai nieka 165 eiro.”

Ar šo simbolisko summu “Recipe Plus'' arī uzvar.

“Skaidrs, ka visvairāk jautājumu izraisa pats lētākais piedāvājums – 170 reizes lētāks, nekā nākamais lētākais piedāvājums. Gribas jautāt, kā piegādātājs var tādu cenu piedāvāt,” šaubījās “Sabiedrība par atklātību Delna” direktore Inese Tauriņa.

Skaidrojums, kas saņemts, – tā bijusi labdarība, lai palīdzētu Latvijā tikt galā ar Covid-19 pandēmiju.

“Recipe Plus”pārstāve Līga Ribkinska skaidroja: “Mēs esam uzņēmums, kas tiešām šajā posmā uzskata, ka [vajag] iesaistīties kaut kā. Savu labumu nest.”

Nākamo līgumu par “AstraZeneca” un “Moderna” vakcinēšanai vajadzīgajām šļircēm “Recipe Plus” iegūst jau bez labdarības. Prasot par pakalpojumu 186 000 eiro. Un dīvainības arī te. Maksimālais šļirču apjoms – 210 000. Izdalot ar cenu – sanāk teju 1 eiro par šļirci. Neizprotama paliek dārgā šļirces cena, ņemot vērā, ka patiesībā šļirce maksā 11 centus bez PVN. “Recipe Plus” liek noprast, ka maksāts tiek par risku, ko uzņemas piegādātājs.

“Reālie pasūtījuma apmēri patlaban nav zināmi. Tie ir izteikti pakārtoti konkrētu vakcīnu piegādēm. Tas, kurš uzņemas šo šļirču iegādi, tam ir diezgan liels risks. Jo ārpus šī konkursa šāda veida šļirces nav pārdodamas un var palikt krājumos, kuri būtībā varētu netikt izmantoti un izpirkti,” atklāja Ribkinska.

Nākamais ir līgums par “AstraZeneca” un “Moderna” vakcīnu piegādi un uzglabāšanu. To iegūst SIA “Vakcīna”. 

Kā SIA “Vakcīna” var atļauties tik zemu cenu, atkal skaidrojums noved pie labdarības.

“Primārais mērķis nebija peļņas gūšana, bet gan sociāls ieguldījums Latvijas cīņā pret Covid-19,” sacīja uzņēmuma pārstāvis Jānis Matulis. 

SIA “Vakcīnas” dāsnums ir pamanāms ne tikai cīņā ar pandēmiju, bet arī politikas laukā. Bijušais īpašnieks Aleksandrs Zuments ir ilggadējs partijas “Jaunās Vienotības” ziedotājs un pēdējos 10 gados ziedojis tai ap 24 000 eiro. 

Taču tagadējais SIA “Vakcīna” patiesā labuma guvējs Aksels Roshofs pēdējās Saeimas vēlēšanās kandidēja no “Jaunās Vienotības” saraksta. Te gan jāmin, ka laiks, kad pie varas ir ''Jaunās Vienotības'' vadītā valdība, valsts pasūtījumu ziņā SIA “Vakcīnai” nebūt nav tik ienesīgs kā iepriekšējie gadi, kad valdību vadīja ''zaļzemnieki''. 

Kā īsti ir notikusi vakcīnu un to piegādātāju izvēle, caur VM Latvijas Televīzija uz interviju aicināja Lācbergu, taču piekrišana intervijai nav saņemta.

KONTEKSTS:

Latvija teorētiski varēja pieteikties lielākam “Pfizer/BioNTech” vakcīnu daudzumam, taču pēc veselības nozares ekspertu darba grupas izvērtējuma, ņemot vērā šīs vakcīnas specifiskās uzglabāšanas un izlietošanas prasības, pieņemts lēmums par mazāku daudzumu. Veselības ministrija gan uzskata, ka to nevar saukt par kļūdu. Veselības ministrijā tika sākta dienesta pārbaude, lai noskaidrotu, kā pieņemts šāds lēmums

Dienesta pārbaudē par Latvijas pieteikšanos ražotāja “Pfizer"/"BioNTech” vakcīnām pret Covid-19 konstatēts, ka neviena no amatpersonām nav rīkojusies prettiesiski un nav pārkāpusi savas pilnvaras, taču veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) rosinājis sākt divas disciplinārlietas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti