Kā sokas ar psihoemocionālā atbalsta sniegšanu Ukrainas karu pieredzējušajiem jauniešiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Psihoemocionālā atbalsta piedāvājums Ukrainas iedzīvotājiem Latvijā ir visnotaļ plašs. Kā atzina asevišķi speciālisti – jautājumi, ar kuriem ukraiņi vēršas pie speciālistiem, nedaudz mainās. Sākotnēji tie bija jautājumi par karu un iemesliem, kādēļ tas izcēlies, taču šobrīd jautājumi ir vairāk praktiski – par iekļaušanos, sadzīvošanu un spēju pielāgoties jaunajai dzīvei. Atsevišķi pakalpojuma sniedzēji arī atzina – visu laiku pieprasījums pēc psihoemocionālā atbalsta ir stabili mērens.

Mājaslapā "propozycii.lv", kurā apkopoti atbalsta pasākumi Ukrainas iedzīvotājiem Latvijā, lūkojoties pēc psihoemocionālā atbalsta iespējām, atrodams 31 piedāvājums. Tās ir gan dažādas reliģiskas organizācijas, nevalstiskas organizācijas speciālistu, biedrības, individuālas speciālistu prakses un daudz kas cits. Starp piedāvātajiem arī vairāki specifiski bērniem un jauniešiem domāti atbalsta pakalpojumi.

Kā sokas ar psihoemocionālā atbalsta sniegšanu Ukrainas karu pieredzējušajiem jauniešiem
00:00 / 03:12
Lejuplādēt

"Dardedzē" pieejama bezmaksas psiholoģiskā palīdzība ukraiņu bērniem un pieaugušajiem pie ukraiņu psihoterapeites. "Dardzedzes" valdes locekle Laila Balode skaidroja – šobrīd gan psiholoģe devusies divu mēnešu apmācībās uz Zviedriju, taču no februāra "Dardedzē" atsāks šī pakalpojuma sniegšanu.

Līdzšinējo pieprasījumu Laila Balode vērtēja kā "viendabīgi vidēju", to skaidrojot ar to, ka lielai daļai ir grūti saņemties meklēt palīdzību. Taču tie, kas meklē palīdzību, nāk runāt par ļoti dažādiem tematiem.

"Tie ir bērni, kuriem ir grūti adaptēties vai nu pirmsskolā, vai skolā. Tie ir bērni, kuriem bijušas traumas pazīmes un sekas – piedzīvoti uzlidojumi, piedzīvota situācija, ka viņi bijuši spiesti mainīt dzīvesvietu, ka viņi ir zaudējuši savus mīļos kaimiņus, radiniekus, dzīvniekus. Jo bērni jau to pārdzīvo diezgan tiešā veidā," sacīja Balode.

Vienā gadījumā centra sociālās rehabilitācijas pakalpojumu saņem ukraiņu meitene, kura cietusi no vardarbības jau mūsu valstī.

Pusaudžu resursu centra klīniskā un veselības psiholoģe Elīna Bārtule stāstīja – Pusaudžu resursu centrs veicis 12 pirmreizējas konsultācijas, kurās izvērtē jaunieša stāvokli, savukārt patstāvīgā sadarbībā uzņemti 17 ukraiņu klienti. Bārtule stāstīja – sākotnēji pie speciālistiem bērni vērsušies ar jautājumiem par karu, taču nu problēmas kļuvušas praktiskākas un vairāk saistītas ar ikdienas dzīvi. Piemēram, nereti jārisina jautājumi par iederēšanos vienaudžu vidū.

"Viens varētu būt – jau Ukrainā ir bijušas kādas grūtības, un tad nāk, protams, tad vēl ir tāda trauksme, bailes, neziņa par nākotni. Un arī, ja ģimene ir nošķirta no tēva šobrīd, tad tās raizes par to, kas notiek ar tēvu, kas notiks. Un tad arī, ko mēs pusaudžiem novērojam, – integrēšanās skolas vidē," teica Bērtule.

Tieši cik aktīvi ukraiņi izmanto psihoemocionālā atbalsta iespējas Latvijā, noteikt ir grūti, jo, piemēram, valsts piedāvātais atbalsts ukraiņiem ir tāds pats kā vietējiem iedzīvotājiem, un šo pakalpojumu saņēmējus neizdala.

"Visērtāk informāciju ir noskaidrot, zvanot uz Nacionālā veselības dienesta (NVD) bezmaksas info tālruni 80001234. Kopumā psihoemocionālo atbalstu dažādos veidos – gan klātienē, gan attālinātās konsultācijās – sniedz vairākas iestādes, Bērnu un pusaudžu resursu centra filiāles. Tāpat atbalsts ir pieejams gan ģimenēm, gan bērniem un pusaudžiem Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā. Ir iespēja saņemt konsultācijas centrā "Skalbes" un centrā "Marta". Tāpat atbalstu sniedz dažādas Latvijā esošās NVO un biedrības," klāstīja NVD pārstāve Sintija Gulbe.

Meklēt psihoemocionālā atbalsta iespējas Ukrainas iedzīvotājiem iespējams mājaslapā "propozycii.lv", kā arī zvanot uz NVD.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti