Panorāma

Igaunijā izmaksā 2. pensiju līmeņa uzkrājumus

Panorāma

"Muceniekos" – deviņi inficētie

Kādēļ Covid-19 pacienti "nosprosto" slimnīcas?

Kā ogļrača darbs – Covid-19 intensīvās terapijas nodaļā iztur tikai stiprākās medmāsas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Liela problēma slimnīcās saistībā ar Covid-19 pacientu pieplūdumu ir personāls, konkrētāk – intensīvās terapijas medmāsas. Tādas Latvijā šobrīd ir tikai 536 – no vairāk nekā 19 tūkstošiem reģistrēto un gandrīz 9000 strādājošo māsu. Pašas intensīvās terapijas māsas savu darbu salīdzina ar ogļrača darbu – fiziski un emocionāli smags, iepakotai aizsargtērpā un nepārtraukti elpojot caur respiratoru.

Seja īpašā balstā. 16, 18 stundas uz vēdera. Šādi pie mākslīgās nieres un mākslīgās plaušas par savu dzīvību cīnās Covid-19 pacients. Viņa aprūpe diennakti ir tieši intensīvās terapijas māsas rokās.

Koledžā medmāsas iegūst teorētiskās zināšanas. Taču nodaļā turpina mācīties katru dienu.

"Tas viss tiek iegūts nodaļā! Ir jānāk un jāmācās ikdienā. Nepārtraukti. Intensīvās terapijas māsa pēc tam varēs peldēt visās nodaļās," stāstīja Stradiņa slimnīcas Intensīvās terapijas nodaļas virsmāsa Inguna Leite.

Vienai māsai dežūrā jāaprūpē divi pacienti. 

"Kas būtu ideāls? Viena māsa uz vienu pacientu. Kas diemžēl nav iespējams mūsu apstākļos resursu trūkumu dēļ," norādīja Stradiņa slimnīcas Intensīvās terapijas nodaļas vadītājs Ģirts Freijs.

Pērn, kad Covid-19 plosījās nekontrolēti, reanimācijā bija māsu iesaukums. Desmit dienu intensīvās mācībās apmācīja māsas no citām nodaļām.

"Viņas arī iemācījās un strādāja Covid-19 periodā pie mums. Ja sāksies šī situācija, viņas atgriezīsies palīgā," norādīja Leite.

Taču pastāvīgi darīt šo darbu gatavas tikai entuziastes.

"Vecais kalums vēl joprojām turas. Jaunais ļoti bieži nobrūk. Nevar izturēt to spriedzi," sacīja Leite.

Intensīvās terapijas māsu vidējais vecums ir 46, 48 gadi. Tieši nemitīgās spriedzes un Covid-19 laikā biežo letālo iznākumu dēļ jaunās māsas aizbēgot pēc pirmās dežūras.

"Tas ir ļoti smags darbs. Un, ja māsu ir tik, cik ir, sākas izdegšana un saasinās hroniskas saslimšanas," uzsvēra nodaļas vadītājs Freijs.

"Kolēģi jau saka – mēs negribam iepriekšējo ziemu. Mēs negribam tajos aizsargtērpos. Viņi ir tik tālu izdeguši, ka vienkārši negrib atgriezties šajā situācijā. Ogļrača darbs... Tas ir smags, emocionāli. Tu esi pazemē, gaisa tev nav – skābekļa pieeja, respirators tev jānēsā. Nevar tā, kā es tagad elpoju. Jā, ogļrača darbs," uzsvēra Leite.

KONTEKSTS:

Pagājušajā nedēļā Latvijā turpināja pieaugt jauno Covid-19 gadījumu skaits – pieaugums bija 72,6%. Tāpat par 58% pieauga slimnīcās nonākušo pacientu skaits. Šonedēļ Daugavpils reģionālā slimnīca pavēstīja par iekšējo ārkārtējo situāciju, bet Austrumu slimnīca sāka ierobežot plānveida operācijas aizņemto intensīvās terapijas gultu dēļ.

Jau pirms dažām nedēļām Covid-19 vīrusa delta variants kļuva par dominējošo. Šo vīrusa variantu daudzviet pasaulē un arī Latvijā saista ar krasāku saslimstības pieaugumu. Problēma ir, ka Covid-19 pacienti intensīvajā terapijā pavada ilgāku laiku. Austrumu slimnīcās tas ir vidēji gandrīz 13 dienas. Pārējie pacienti – kas piemēram, atgūstās pēc operācijām, intensīvajā terapijā ir mazāk nekā četras dienas. Tehniskais nodrošinājums slimnīcās uzlabots: īpašo gultu ir par piektdaļu vairāk, plaušu ventilatoru skaits ir audzis par 28% un tuvojas 700, bet problēma ir personāla izdegšana.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja jau izteikusies, ka baidās par mediķu morālo gatavību vēl vienam Covid-19 vilnim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti