Panorāma

Covid pacients: man ir ļoti grūti, draugi!

Panorāma

Panorāma

RAKUS ārkārtas stāvoklis: atceļ plānveida operācijas

Arī Rīgas Austrumu slimnīcā ārkārtas stāvoklis: Covid-19 dēļ atceļ plānveida operācijas

Strauji pieaugošā Covid-19 pacientu skaita dēļ Daugavpils reģionālā slimnīca un Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca jau ir izsludinājušas ārkārtas stāvokli. Tas nozīmē, ka pacienti, kam šonedēļ paredzētas plānveida operācijas, saņēmuši ziņu par to atlikšanu uz nezināmu laiku. Ārsti uzsver, ka šobrīd stacionētie 194 pacienti iezīmē nākamā vīrusa viļņa sākumu.

Bez skābekļa maskas ir tikai divi no 12 Toksikoloģijas un sepses klīnikas Covid-19 pacientiem. Viņi pamazām mācās elpot paši. Pārējie pieslēgti aparatūrai, un bez papildu skābekļa viņi mirtu nosmokot. Tieši šo pacientu dēļ slimnīcā apturēta daļa plānveida operāciju, jo intensīvās terapijas gultās, kurās pēc smagām operācijām būtu jāatgūstas pacientiem, guļ Covid-19 slimnieki.

Rīgas Austrumu Klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis norādīja:

"Kārtējais krīzes punkts vismaz RAKUS ir sasniegts, un šodien operatīvās vadības grupā mēs pieņēmām lēmumu par ārkārtas situācijas izsludināšanu slimnīcā."

Viena operāciju zāle šodien netika atvērta vispār. Tās personāls velk aizsargtērpus un dodas strādāt ar Covid-19 pacientiem. "Šaurais kakls ir mediķi un intensīvās terapijas māsas, mums ir jāizlemj, kurā virzienā novirzām šo resursu. Un mēs esam spiesti pārtraukt plānveida ķirurģiskās operācijas jeb atlikt uz laiku," skaidroja slimnīcas vadītājs.

Ja nekas nemainīsies, Austrumu slimnīca būs spiesta ierobežot pakalpojumus arī tālāk. Slimnīcas Sepses klīnikas vadītājs Oļegs Šuba norādīja: "Aktivitāte saistīta gan ar mācību procesu, gan ar cilvēku sablīvējumu. Tas bija sagaidāms. Mēs esam šī viļņa pašā sākumā."

Slimnīcas Sepses klīnikas vadītājs Oļegs Šuba Covid-19 pandēmijas laikā pērn.

Lipīgā vīrusa delta varianta ietekmē krasi mainījusies arī smagi slimo Covid-19 pacientu proporcija slimnīcā. Līdz šim tādi bija 10–12 procenti, šobrīd jau katrs piektais.

Neviens no smagi slimajiem, kas šobrīd jau aizņem divas trešdaļas no gultām intensīvajā terapijā, nav vakcinēts pret vīrusu.

Klīnikas vadītāja pieredze liecina, ka smagi slims Covid-19 pacients var pavadīt šādā gultā pat simt dienas. Līdz ar aizņemtajām gultām sāksies reāla pacientu šķirošana. "Kuru varam, kuru nevaram izglābt. Tas ir traģiski ne pašam pacientam vien, bet arī emocionāli sarežģīti pašam mediķim. Jo mēs nonākam pie šķirošanas – kuru varam paņemt uz intensīvo terapiju, kuru nevaram," norādīja Šuba.

Austrumu slimnīcā gan uzsvēra, ka arī ārkārtas stāvoklī netiks atliktas dzīvību glābjošas operācijas. Taču nereti robeža starp operāciju, kas ir neatliekama, un tādu, kas ir ilgi gaidīta un tikpat nepieciešama, ir ļoti trausla.

KONTEKSTS:

Pagājušajā nedēļā Latvijā turpināja pieaugt jauno Covid-19 gadījumu skaits – pieaugums bija 72,6%. Tāpat par 58% pieauga slimnīcās nonākušo pacientu skaits. Šonedēļ arī Daugavpils reģionālā slimnīca pavēstīja par iekšējo ārkārtējo situāciju. Jau pirms dažām nedēļām Covid-19 vīrusa delta variants kļuva par dominējošo. Šo vīrusa variantu daudzviet pasaulē un arī Latvijā saista ar krasāku saslimstības pieaugumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti