Dienas ziņas

Norāda uz diskrimināciju Valmierā; pašvaldībā to noliedz

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Bērnu pabalsti par kopīgi audzināmiem bērniem

Jauno noteikumu dēļ daudzbērnu ģimenei Talsos pieaugs pabalsts

Tiesības saņemt pabalstu par laulātā bērnu no iepriekšējām attiecībām varētu mudināt tos, kas šaubās, palielināt atvašu skaitu ģimenē, uzskata Dedžu ģimene Talsos.

Ņemot vērā izmaiņas ģimenes pabalstos, cilvēki, kuri kopīgi audzina bērnu no sievas vai vīra iepriekšējām attiecībām, steidz iesniegt pieteikumus, lai tiesības saņemt pabalstu par visām atvasēm varētu viens no vecākiem. Tādējādi pabalsts, ko varēs saņemt, būs lielāks.

Ja, piemēram, ģimenē ir divi sievas bērni un viens vīra bērns, tad līdz šim katrs vecāks saņēma pabalstu par saviem bērniem. Neko nemainot, no 1. janvāra viņi kopā saņems 125 eiro. Ja vīrs uzrakstīs iesniegumu, ka tiesības saņemt pabalstu par savu bērnu nodod sievai, ģimenes pabalstu viņi saņems par trim bērniem un makā ieripos par 100 eiro vairāk. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) atklāj, ka iesniegumi patiešām šobrīd tiek saņemti.

"Tātad ir tomēr šīs ģimenes, kur nāk ar bērniem no iepriekšējām laulībām. Ka nav tāds standarts, ka bērni paliek tikai ar mammām. Ir tomēr arī daudzi, kuri ir palikuši ar tēviem, kur tēvi saņem pabalstus," stāstīja VSAA Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Solvita Sukure.

Vija un Andris Dedži ir viena no Talsu novada kuplajām ģimenēm. Bez četriem kopējiem bērniem ģimenē ir arī Andra meita, un Vija ir aizbildne vīra brāļa dēlam. Par saviem viņi uzskata visus, taču bērnu pabalstus saņēma atšķirīgi.

"Ņemot vērā, ka mēs esam tajā kategorijā 4+, tad es saprotu, ka par katru bērnu – 100 eiro. Tā tomēr ir atšķirība. Tā kā es domāju, ka tas ne tikai mums, bet daudzām citām ģimenēm būtu liels atspaids," stāstīja Vija Dedze.

Jauno pabalsta principu gribēja ieviest jau pirms dažiem gadiem, sākot valsts maksātā ģimenes pabalsta reformu, bet likumā nostiprināt izdevās šobrīd. Demokrātisko lietu centra vadītājs Imants Parādnieks (Nacionālā apvienība) pastāstīja, ka idejas iemeslu jau atspoguļo nosaukums "ģimenes pabalsts".

"Ģimene – tie ir laulātie. Nav varbūt tik būtiski, kā šie bērni ir nākuši – vai kopīgās attiecībās, vai no iepriekšējām nākuši pasaulē. Bet, ja šie vecāki rūpējas kopīgi par abu bērniem, tad attiecīgi arī atbalsta apjomam jābūt atbilstošam," norādīja Parādnieks.

Dedžu ģimene uzskata, ka tiem, kas grib, bet svārstās, vai palielināt bērnu skaitu ģimenē, tas būs pamudinājums uzdrošināties.

"Lai gan es zinu to, ka tajās ģimenēs, kurās ir daudz bērnu, pirmais rādītājs nav nauda. Ka ne tāpēc mēs to darām. Mēs vienalga to esam darījuši līdz šim, bet tas ir tāds nedaudz drošības spilventiņš, jā," sacīja daudzbērnu mamma Vija Dedze.

Pabalsta tiesību maiņa nav uz mūžu – ģimenes to mainīt var jebkurā brīdī, piemēram, šķirot laulību. Lai paspētu tiesības nomainīt līdz 1. janvārim, iesniegumi šobrīd jāuzraksta līdz 15. decembrim, taču tos varēs pildīt arī vēlāk. Pašlaik ģimeni apliecina laulības saites, nevis kopīga mājsaimniecība, tāpēc tiesību maiņai var pieteikties tikai precēti pāri.

KONTEKSTS:

No 2022. gada 1. janvāra ģimenes par vienu bērnu līdz 20 gadu vecumam saņems 25 eiro mēnesī, par diviem bērniem līdz 20 gadu vecumam – 100 eiro (50 eiro mēnesī par katru bērnu), bet par trīs bērniem līdz 20 gadu vecumam – 225 eiro mēnesī (75 eiro par katru bērnu), informēja Saeimas Preses dienests.

Par četriem un vairāk bērniem ģimenes saņems 100 eiro par katru bērnu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt