Dienas ziņas

Individuālie testi skolēniem – izturības pārbaude vecākiem

Dienas ziņas

Panākts kompromiss mediķu atalgojuma jautājumā

10 gadu laikā ievērojami samazinājies jauniešu skaits

«Jaunatnes padome»: Latvijā iztrūkst ilgtspējīgas jaunatnes politikas plānošanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Prognozes paredz, ka tuvākajos gados vecāku iedzīvotāju īpatsvars Latvijā turpinās palielināties, bet bērnu līdz 14 gadu vecumam īpatsvars tieši pretēji – neaugs. Tāpēc arvien aktuālāks ir jautājums par to, ko darīt, lai jauniešu Latvijā nekļūtu mazāk. Biedrība “Latvijas Jaunatnes padome” norādīja uz Latvijā trūkstošu ilgtspējīgas jaunatnes politikas plānošanu.

Desmit gadu laikā Latvijā jauniešu skaits samazinājies divas reizes, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati par 2019. gadu. Arī Eiropā sabiedrība noveco, arvien vairāk aktualizējot jautājumu par jauniešu mobilitāti. 

“Jaunieši šajā mirklī tiešām ir īpaši svarīgi. Visā Eiropā tiek veidoti ļoti daudz dažādi plānošanas dokumenti, jo patiesībā mēs varam teikt, ka par jauniešiem cīnās, jo ir svarīgi, kur tas jaunietis būs,” pastāstīja Latvijas Jaunatnes padomes strukturētā dialoga reģionālais koordinators Rudīte Muraševa.

Biedrība “Latvijas Jaunatnes padome”, kas ir lielākā jaunatnes organizāciju apvienība, norādīja,  ka Jaunatnes likums Latvijā darbojas jau 11 gadus, tomēr Latvijā iztrūkst ilgtspējīgas, horizontālas jaunatnes politikas plānošanas. Turklāt ļoti zema ir jauniešu līdzdalība. Piemēram, vietējās kopienas aktivitātēs piedalās tikai 2% jauniešu.

“Tas vienkārši nozīmē, ka jaunatnes jomai, jaunatnes organizācijām, jaunatnes centriem, pašvaldībām, valstij ir jāiet līdzi jauniešu vajadzībām. Ir jāseko līdzi un jāmainās. Es kaut kur dzirdēju, ka uzņēmumi bija teikuši – tajā brīdī, kad mums ir sajūta, ka esam atkoduši sistēmu, tas nozīmē, ka mēs jau lēnām sākam iet uz leju. Un man liekas, ka mēs atkodām sistēmu, kā ar jauniešiem strādāt pirms kāda laika, taču šobrīd tā sistēma ir jāmaina,” pastāstīja Latvijas Jaunatnes padomes projektu koordinatore Marija Cīrule.

Šobrīd Latvijas jaunatnes politikas valsts programmā tiek organizēti gan Latvijas starpnovadu tīklošanās pasākumi, gan iesaistīšanās Eiropas nākotnes konferencē, apzinot jauniešu viedokli par to, kādu viņi saredz savu nākotni.

Vidzemes jauniešu forumā, kas aizvadītās nedēļas nogalē norisinājās Siguldā, viens no tematiem bija par pašvaldību rīcībām, lai jauniešu tajās atgrieztos. “Protams, jauni izglītoti cilvēki, jaunieši, kuri meklēs savu izglītību pasaulē, kura būs laba izglītība, jaunas inovācijas un progress, šādi jaunieši tomēr atgriežas atpakaļ vietā, kur ir viņu saknes. Un ar to savu jauno iegūto zināšanu bagāžu atgriežas atpakaļ Latvijā,” pauda Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics.

“Ko mēs tur runājām? Vairāk jau par darbu, kur mēs strādāsim nākotnē, ko darīsim, cik mums būs brīvā laika, cik grūti būs tālāk doties uz citām skolām,” sacīja Markuss, jaunietis no Mālpils.

Piemēram, Siguldā šobrīd dienaskārtībā aktuāls ir jautājums par mājokļu būvniecību, lai nodrošinātu dzīvojamo fondu jaunajām ģimenēm. Tāpat aktuāls ir transports un loģistika. 

“Ja tā sasniedzamība kļūs īsāka līdz galvaspilsētai, kurā vienmēr varēs saņemt tādas lietas, ko nevarēs saņemt citās pilsētās un lielās pilsētās, tas noteikti ir svarīgi,” norādīja Mitrevics.

Šogad Latvijas Jaunatnes padome aizsāka kampaņu “#TapisArJauniešuEnerģiju”, lai aktualizētu sabiedrībai un lēmumu pieņēmējiem Latvijas jauniešus kā prioritāti, tostarp aicinot 2022. gada budžetā palielināt finansējumu Jaunatnes politikas valsts programmai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti