Panorāma

Karstuma vilnis virzās uz Eiropas vidieni

Panorāma

Panorāma

Ārlietu ministrijā piemin G. Andrejevu

Īsts valstsvīrs un draugs. Laikabiedri par mūžībā aizgājušo ārstu un politiķi Georgu Andrejevu

Ārlietu ministrijā no otrdienas, 19. jūlija, atvērta līdzjūtību grāmata mūžībā aizsauktā ārsta un politiķa Georga Andrejeva piemiņai. Atvadīšanās no viņa paredzēta nākamnedēļ. Pasaulē pazīstamajam anesteziologam Georgam Andrejevam bija lemts būt par otro Latvijas ārlietu ministru pēc neatkarības atjaunošanas.

Ārsts, diplomāts un politiķis. Viens no pirmajiem profesionālajiem Latvijas anesteziologiem reanimatologiem. Būdams atzīts ārsts, Andrejevs savulaik piekrita kādas kolēģes mudinājumam kandidēt Augstākajā Padomē, nokļūt politikā un balsot par Latvijas Valsts neatkarības atjaunošanu.

"Visemocionālākais bija, kad atstājām Saeimas namu un devāmies uz [11. novembra] krastmalu. Tas bija tik neaizmirstami, ka, to atceroties, acis kļūst slapjas," savulaik intervijā atzina Andrejevs.

"4. maija deklarācijas kluba vadītāja" Velta Čebotarenoka par Andrejevu sacīja: "Viņš, pirmām kārtām, bija izcils cilvēks, īsts valstsvīrs, viens no maniem mīļākajiem kolēģiem, ar kuru varēja runāt par visu.

Vēl pirms 4. maija sazvanījāmies, ka brauksim kopā uz pasākumiem, tad pienāca ziņa, ka viņš ir slimnīcā. Mēs gaidījām ar lielām cerībām, jo vienmēr viņš bija uz kājām, vai ar štociņu, vai zem rokas, bet uz kājām."

Andrejevs ar savām svešvalodu prasmēm, izcilajām diplomāta spējām pievērsās jaunās Latvijas valsts ārlietu dienesta veidošanai, kļuva par ārlietu ministru, vēlāk  bija vēstnieks Kanādā, vēstnieks Eiropas Padomē. Eiroparlamentā vadīja Veselības apakškomisiju, kas ir viens no augstākajiem līdz šim latviešu politiķu ieņemtajiem Eiropas amatiem.

Andrejevs daudzu ļaužu atmiņās ir palicis laikā, kad, būdams ārlietu ministrs, godīgi atzinās, ka savulaik, pildot ārsta pienākumus un braucot uz konferencēm ārvalstīs, bijis spiests rakstīt Valsts drošības komitejai (VDK) zinātniskus pārskatus. "Sabiedrības mīlestībai bija milzīga nozīme. Kad es biju kritis, man nāca klāt cilvēki, apturēja uz ielas, tas bija fantastiski," savulaik atzina pats Andrejevs.

Izcils cilvēks, skolotājs un draugs. Allaž gatavs palīdzēt, allaž pildīja solījumus, tā viņu atceras domubiedri.

"Viņš vienmēr izrādīja interesi un nekad par dzīvi nezaudēja sajūsmu un interesi. Būdams ļoti augstos amatos, gan ministrs, gan profesors, viņš visur savu darbu darīja godam un visur par viņa darbu bija vislabākās atskaņas.

Šie dvēseliskie cilvēki arī aiziet, taču, atšķirībā no citiem, pēc viņu aiziešanas paliek milzīgs tukšums," vērtēja Čebotarenoka.

Andrejevs darīja Latviju gudrāku un labāku. Atvadīšanās no viņa paredzēta nākamnedēļ Doma baznīcā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti