Dienas ziņas

Ceļa remontdarbus kavē būvuzraugu trūkums

Dienas ziņas

Pēta senās krāsošanas metodes un ārstniecības augus

Latvijā viesojas Īrijas prezidents

Īrijas prezidents Latvijā: Ekonomisko atšķirību izlīdzināšana ES atstāta novārtā

"Pārāk ilgi Eiropas Savienībā dominējusi tirgus radītā konkurence, atstājot novārtā ekonomisko atšķirību izlīdzināšanu starp dalībvalstīm." Ar šādu vēstījumu valsts vizītē Latvijā pirmdien, 18.jūnijā, ieradies Īrijas prezidents Maikls Higinss. Ar Latvijas prezidentu viņš pārrunāja abu valstu sadarbību Eiropas Savienībā (ES), izceļot abu valstu solidaritāti nākamā ES budžeta un "Brexit" jautājumos. Tika pārrunāti arī jautājumi, kas saistīti ar Īrijā strādājošo latviešu diasporu.

Īrijas prezidents Maikls Higinss kopā ar dzīvesbiedri Sabinu Higinsu Latvijā ieradies ar vēstījumu par solidaritāti – gan pašas Īrijas sniegto, gan saņemto. Īrija ir solidāra Latvijas un citu nabadzīgāko ES valstu atbalstīšanā saistībā ar diskusijām par nākamo ES budžetu. To, ka ES līdzekļi var būt būtisks ekonomikas dzinējs, par ķeltu tīģeri dēvētā Īrija visspilgtāk pierādīja pati deviņdesmitajos gados un tūkstošgades mijā. Īpaši būtiski budžeta jautājumi ir kļuvuši saistībā ar Lielbritānijas aiziešanu, un šajā jautājumā Īrija savukārt var rēķināties ar solidaritāti no Latvijas.

Sāpīgākais jautājums šajā kontekstā Īrijai ir draudi par fiziskas robežas atjaunošanu ar Ziemeļīriju, kas draud ne vien ar politisku nestabilitāti, bet pat ar vardarbības uzliesmojumiem.

Īrijas prezidents, kurš reizē ir arī Īrijā cienīts dzejnieks, apsveica Latviju simtgadē īru gēlu valodā, izceļot kopīgās iezīmes abu valstu vēsturē un runājot arī par kopēju nākotni Eiropas valstu saimē. Šajā jautājumā Maikls Higinss īpaši izcēla nepieciešamību panākt atšķirīgo labklājības līmeņu izlīdzināšanu un konverģences politiku, kas, pēc viņa teiktā, kopš 2004.gada palikusi otrajā plānā, konkurētspējas veicināšanai.

"Mums par to būs jārunā visās mūsu turpmākajās sarunās, un tam ir jārada cēloņsakarība ar investīcijām, infrastruktūru un nepieciešamo līdzekļu pārdali no stiprākajiem uz vājākajiem. Man bija prieks, ka mēs dalām viedokli arī par to, ka dažādu ātrumu Eiropa nav pareizais risinājums nākotnes Eiropai, un mums visiem tālāk jāiet kopā," paziņoja Īrijas prezidents.

Abi prezidenti arī pārrunāja atšķirīgā ekonomiskā labklājības līmeņa redzamākās sekas – ievērojamo skaitu latviešu, kas pašlaik dzīvo un strādā Īrijā.

"Mēs tā arī nevaram nosaukt konkrētu latviešu skaitu, taču vienīgais, ko varu teikt –

viņi ir laipni gaidīti, jo sniedz ļoti pozitīvu artavu Īrijai, un ne tikai ekonomiski, bet arī pilnībā iekļaujoties valsts kultūrā," sacīja Higinss.

Latvijas prezidents Raimonds Vējonis tikmēr izteicās, ka šajā ziņā būtu vērā ņemama pašas Īrijas pieredze savu tautiešu aicināšanā atgriezties, ņemot vērā, ka vēsturiski Īrija pārdzīvojusi periodu, kad vairāk īru bija devušies peļņā uz citām zemēm, nekā palikuši dzimtenē.

Vizītes laikā Īrijas prezidents Maikls Higinss arī nolika ziedus pie Brīvības pieminekļa un Nacionālajā bibliotēkā dāvāja grāmatu Tautas grāmatu plauktam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti