Panorāma

Latvija ES prasīs 1,82 miljardus eiro

Panorāma

Veselības ministrijas valsts sekretāre aiziet no darba

Iesaka pagarināt intervālu starp "AstraZeneca" devām

Iesaka pagarināt potēšanas intervālu starp «AstraZeneca» vakcīnas devām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vadlīnijas neesot mainījušās. Joprojām tiekot uzskatīts, ka otro “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19 ieteicams saņemt starp 9. un 12. nedēļu pēc pirmās potes. Tā norādīja Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska. Tomēr, saņemot otro poti, tuvāk 12. nedēļai var tikt sasniegta gan lielāka iedarbība, gan vakcīnu trūkuma apstākļos pa šo laiku var sapotēt vairāk cilvēku. 

Līdz ar vairākiem tūkstošiem cilvēku piektdien garu rindu pēc savas “AstraZeneca” vakcīnas pirmās devas izstāvējis arī Latvijas Televīzijas laika ziņu redaktors Toms Bricis. Viņam pēc otrās potes jāierodas pēc 9 nedēļām.

Arī vairāki citi cilvēki, kas piektdien saņēmuši vakcīnu, sociālo tīklu vietnēs publicējuši kartītes, kurās rakstīts, ka pēc otrās potes jānāk pēc diviem mēnešiem. Savukārt dažiem no piektdien vakcinētajiem paredzēts otro devu gaidīt mazliet ilgāk. 

Zavadska norādīja – “AstraZeneca” vadlīnijas nav mainījušās. Otrajai devai visefektīvākais ir laiks ir no 9. līdz 12. nedēļai. Tomēr jaunākie zinātniskie atzinumi parādījuši, ka palielinot intervālu starp pirmo un otro “AstraZeneca” vakcīnas devu, ieguvumu no vakcīnas esot mazliet vairāk. 

“Šis būtu pats labākais ieteikums. Jo tad šim cilvēkam, kurš iet uz otro devu, tomēr par pāris procentiem to zināmo efektivitāti mums ir iespēja paaugstināt. Plus šo četru nedēļu laikā vēl kāds cilvēks būs saņēmis pirmo devu un, kā mēs zinām, ka trīs nedēļas pēc pirmās devas “AstraZeneca” vakcīnai jau ir laba aizsardzība. Ja kāds vēlas izmantot šo, zinātniskos pierādījumos balstīto, būt tuvāk 12. nedēļai ar otro devu, viņam ir visas tiesības pārcelt savu vizīti, vienoties ar vakcinācijas pakalpojuma sniedzēju, tāpat kā tas notiek citās vakcinācijas vizītēs,” atzīmēja Zavadska.

Uz šiem pašiem ieteikumiem atsaucās arī veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”), norādot, ka būtu vēlams otro “AstraZeneca” vakcīnas devas saņemšanu mazliet attālināt. 

Viņš sacīja: “Tas mums šobrīd ļauj novirzīt arī lielāku daudzumu “AstraZeneca” pirmajām devām, bet esiet bez raižu, mēs sekojam līdzi apjomu plānojumam, lai devas tiktu rezervētas vajadzīgajā brīdī otrajām devām.”

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide savukārt atklāja, ka līdz šim visi vakcinētāji pieturējušies pie ieteikuma par 9. līdz 12. nedēļu un īpaši nav centušies palielināt intervālu starp pirmo un otro devu.

“Mēs vadāmies pēc šīm 9 līdz 12 nedēļām. Ģimenes ārstiem mums nav tāda instrukcija dota, ka ir īpaši jāpagarina tuvāk šai divpadsmitajai nedēļai,” atzina Veide. 

Tikmēr daži ģimenes ārsti sociālo tīklu vietnēs piektdien jau paguvuši paust sašutumu par vakcīnu piegāžu plānotāju rīcību. Jo tikai piektdien saņēmuši ziņas, ka nākamajā nedēļā nemaz nesaņems “AstraZeneca” ražotās vakcīnas otrajām devām. Tāpēc būs spiesti mainīt pierakstu un pārplānot pacientu balsta vakcīnas saņemšanu.

KONTEKSTS:

Līdz šim ES reģistrētas četras vakcīnas pret Covid-19, ko izstrādājuši uzņēmumi “BioNTech/Pfizer”, “Moderna”, “AstraZeneca” un  Beļģijas uzņēmums "Janssen Pharmaceuticals", kas ir ASV farmācijas milža "Johnson&Johnson" meitasuzņēmums Eiropā.

Liela daļa iedzīvotāju ir skeptiski noskaņota tieši pret “AstraZeneca” vakcīnām, ko veicināja informācija par retajām negatīvajām trombu veidošanas blaknēm. Lieldienu brīvdienās daudzviet pat vairāk nekā puse uz masu vakcinācijas centriem aicināto iedzīvotāju nevēlējās vakcinēties, tajā skaitā tāpēc, ka negribēja saņemt tieši “AstraZeneca” vakcīnas.  

Latvijā plānots vispirms vakcinēt astoņas prioritārās grupas. Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju, un šī gada trešajā–ceturtajā ceturksnī varēs vakcinēt visus pārējos sabiedrības locekļus, kas vakcināciju nav saņēmuši iepriekš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti