Dienas ziņas

Mazsalacas novadā testēs transporta pakalpojumu

Dienas ziņas

Valdības vadītājs tiekas ar LPS

Izmaiņas Ieroču aprites likumā

Ieroča izmantošana medībās no 16 gadiem: mednieki cer uz jaunās paaudzes iesaisti arodā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Daļa sabiedrības neatbalsta Saeimā virzītos grozījumus Ieroču aprites likumā, ka atļauju lietot ieroci varētu dot jau no 16 gadu vecuma. Savukārt mednieki jaunajās izmaiņās redz iespēju mednieka arodam piesaistīt pēc iespējas jaunāku paaudzi.

Dagdas vidusskolā notiek nodarbība topošajiem medniekiem. Šogad kursiem ir pieteikušies 18 cilvēki, tostarp arī jaunieši, kas vēl nav sasnieguši pilngadību. Pašreizējie Ministru kabineta noteikumi nosaka: lai kļūtu par  mednieku, obligāti jāiziet 40 akadēmisko stundu apmācības, jāapgūst praktiskas iemaņas, kā arī mednieku eksaminācijas komisijā jānokārto teorētisko zināšanu un praktisko iemaņu pārbaudījumi.

"Manā skatījumā, jo agrākā vecumā, jo labāk, ka viņi to sāks saprast, kādas viņiem ir prasības, kāda ir atbildība, ne tikai tiesības, atbildība, tieši atbildība,"

saka mednieku kursu pasniedzējs, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Dienvidlatgales nodaļas vecākais mežsaimniecības konsultants Jānis Dzalbs.

Sabiedrībā jaunais likumprojekts izraisīja karstas diskusijas. Bieži vien tiek uzsvērts, ka pusaudzis izmantos ieroci, komentē kursu pasniedzējs, taču netiek runāts par mednieka pienākumiem. Prakse rāda, ka mednieki māca savas atvases apieties ar ieroci jau agrā vecuma un principā jaunus grozījumus noklusēti var dēvēt par šādas prakses “legalizāciju”.

"Likums to neatļauj uz kaut kādām pīlēm vai gaidi ņemt to mazdēlu, dēlu, pasēdēt klusām blakus, izšaut jau iedot," uzsver mednieku kolektīva “Dagdas mednieks” mednieks Jāzeps Tomaševskis.

Mednieku kursu dalībniece, 22 gadus veca Justīne kursos mācās, jo viņai patīk būt dabā: "Īstenībā tas nav ieroča dēļ, bet drīzāk viens no argumentiem mīlestība pret dabu, patīk būt dabā, un tas ir galvenais no argumentiem."

Kursu dalībniekam Jāzepam ir 16 gadu. Viņš medību procesu jau redzējis.

"Es esmu redzējis, kā mednieki šauj, kā dīrā, tas viss process, tas liekas normāli, jo ir noteikts skaits, cik viņu drīkst, lai nebūtu pārāk daudz to dzīvnieku," norāda Jāzeps.

Kaut arī jaunietis būs tiesīgs lietot ieroci, viņš nedrīkstēs to iegādāties, tāpat viņam būs jāsaņem vecāku vai likumisko pārstāvju rakstveida piekrišana un Valsts policijas atļauja, paredz jaunie likuma grozījumi. Atbildību par ieroču izmantošanu izvērtēs un uzņemsies tā īpašnieks;  gadījumā, ja viņš nebūs nodrošinājis prasību ievērošanu, Valsts policija varēs anulēt viņam piešķirto ieroča iegādāšanās atļauju vai nepagarināt tās derīguma termiņu. 

"Īpašnieks arī izvērtēs, varbūt dotajā brīdī arī 30 gados kādam nevar dot ieroci un citam 12 gadniekam drīkst dot ieroci," saka kursu vadītājs Dzalbs.

Latvijā pašlaik ir vairāk nekā 20 tūkstoši mednieku un apmēram 1000 medību kolektīvu. Pagājušajā gadā Valsts meža dienesta izsniegto, atjaunoto un apmainīto mednieku apliecību skaits, salīdzinot ar 2017. gadu, sarucis vairāk nekā uz pusi, savukārt jauno mednieku skaits, kas kārtoja eksāmenu, samazinājies par 16%.

KONTEKSTS: 

Saeima janvāra beigās otrajā lasījumā atbalstīja priekšlikumu atļaut 16 gadus sasniegušiem pusaudžiem medībās izmantot ieročus. Šo priekšlikumu likumprojektā atbalstīja 51 deputāts, pret balsoja 37, bet četri atturējās. 

Pašlaik likums paredz tiesības medībās izmantot ieročus no 18 gadu vecuma. Likums Saeimai vēl jāizskata trešajā galīgajā lasījuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti