Dienas ziņas

Vēlas ieviest depozītglāzes pasākumos Liepājā

Dienas ziņas

Rīgā iebraucot Daugavā, gājis bojā cilvēks

Lāči mielojas pie dzīvnieku barotavām mežos

Lāči pēc ziemas miega izsalkuši; manīti pie dzīvnieku barotavām

Pēc ziemas miega pamodušies lāči ir izsalkuši un aktīvi meklē barību. Pēdējā laikā viņi nereti redzami mednieku izliktajās kamerās pie dzīvnieku barotavām. Pētnieki norāda – lai arī pēc ziemas miega lāči ir lēnīgāki, tomēr mežos, īpaši Vidzemē, viņu klātbūtne nu jau ir jāņem vērā.

Tāpat jāņem vērā, ka no ziemas miega mostas arī lāču mammas, kuras var būt agresīvas, ja jutīs, ka tiek apdraudēti lācēni.

Mednieks Jānis Šmits ar lāčiem zināmā mērā ir uz tu – pērn ķepaiņi bija regulāri viesi pie viņa bišu stropiem, cerot uz medu un tos krietni papostot. Šogad Jānis lāčus redzējis mednieku izliktajās kamerās pie dzīvnieku barotavas netālajā mežā.    

"No rīta viņi nāk – tas ir regulāri arī citos medību kolektīvos. Viņi ir nobildēti pie barotavām. Vēl vienā barotavā ir redzēta lācene ar mazajiem. Teiksim tā, viņu šeit netrūkst," sacīja mednieks un biškopis Jānis Šmits.

Lācis pie barotavas.
Lācis pie barotavas.

Lācis pie barotavas manīts arī Staicelē. Pētnieki norādīja – tā nav neparasta aina, ka lāči pēc ziemas miega izvēlas pulcēties tieši tur, jo dzīvnieki ir izbadējušies un meklē iespēju iegūt barību vieglākā un ātrākā veidā.

Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš sacīja: "Var izēst nedēļas vai mēneša devu, kas būtu paredzēta meža cūku pievilināšanai. To lācis apēd vienā vakarā vai naktī."

Mednieks Jānis saka, ka bail viņam no lāča nav, taču saprot, ka tagad arvien biežāk būs jārēķinās ar šī dzīvnieka klātbūtni.

Lāči Latvijā ir uz palikšanu, jo viņi te ir sākuši vairoties, kas nozīmē, ka populācija pieaugs. "Silavas" vadošais pētnieks norādīja: "2023. gada mūsu lāču monitoringa vērtējums ir, ka Latvijā uzturas 130 lāči. Ja pirms 10, 15 gadiem runājām par padsmit, kādiem 13, nu tas skaits jau ir desmitkārtīgi audzis."

Lāči no ziemas miega mostas agrā pavasarī, bet viss atkarīgs no laikapstākļiem. Mazuļi dzimst ziemas guļas laikā; vidēji vienai lāču mammai metienā ir viens līdz trīs lācēni. Cilvēki lāčus pavasarī mana biežāk, jo viņi vēl nav tik uzmanīgi.

"Lāči varbūt tādi miegaināki, nīgraināki. Lācis principā baidās no skaņām un smaržas, kas nāk no cilvēka. Speciāla agresivitāte vai ieturēt pirmās brokastis lācim ar cilvēku nav," skaidroja pētnieks.

Mednieku vidū arvien vairāk izskan runas, ka, iespējams, Latvijā vajadzētu atļaut lāču medības. Tomēr eksperti norāda, ka tuvākajā laikā nav nepieciešams samazināt ķepaiņu populāciju.

Vēl par lāčiem

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti