Iedzīvotāji skeptiski par Rīgas domes atlaišanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce no "Attīstībai/Par!" piektdien rosināja Rīgas domes atlaišanu. Ministrijas ieskatā vietvara jau otro reizi nav spējusi izpildīt vienu no pašvaldības autonomajām funkcijām - nodrošināt sadzīves atkritumu apsaimniekošanu. Gala lēmums šajā jautājumā jāpieņem Saeimai, taču Rīgas ielās sastaptie iedzīvotāji uzskata, ka jaunas vēlēšanas neko nemainīs.

Iedzīvotāji skeptiski par Rīgas domes atlaišanu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Politiskā nestabilitāte Rīgas domē valda jau kopš bijušā mēra Nila Ušankova atstādināšanas un nonākšanas Eiropas Parlamentā. Taču ministrs Juris Pūce šobrīd Oļega Burova no "Gods kalpot Rīgai" vadīto domi rosina atlaist atkritumu apsaimniekošanas jautājuma dēļ.

Septembra sākumā Konkurences padome apturēja domes plānu atkritumu apsaimniekošanas biznesu galvaspilsētā nodot vienam uzņēmumam “Tīrīga”. Kopš tā laikā pilsētā ir izsludināts ārkārtējais stāvoklis. Valdība to nesen pagarināja, uzskatot, ka problēma nav atrisināta.

Rīgas ielās sastaptie cilvēki Pūces soli neslavē, bet spriež, ka lēmums ir uzmanības novēršanas manevrs:

"Man liekas, ka Pūce vienkārši vēlas novērst uzmanību no sava lielā projekta par Latvijas pārdalīšanu. Es domāju, ka tā ir vienkārši uzmanības novēršana."

Ir arī vienaldzīgie

"Saeimas atlaišanu es atbalstītu, bet par Rīgas domes - es pats te esmu tikai uz pāris gadiem, kamēr studēju, līdz ar to tīri teorētiski tas mani tik ļoti neskar."

Pie Centrāltirgus sastaptie cilvēki uzskata, ka jauna dome neko rīdzinieku dzīvēs nemainīs.

"Vai tas kaut ko mainīs... Diezin vai. Es domāju, ka tur ir savstarpējā konkurence dienesta stāvokļa ieņemšanā, un vismazāk viņiem rūp iedzīvotāji."

Ministra rosinājums ir pirmais solis ceļā uz vietvaras atlaišanu, tad jautājums jālemj valdībai un Saeimai, kura to var skatīt gan kā standarta likumprojektu, gan steidzamības kārtā.

Rīgas ielās sastaptie rīdzinieki domes darbu kritizē. Kāda kundze uzskata, ka domnieki tikai imitē strādāšanu. Viņa vēl domās, vai piedalīties domes vēlēšanās, kuras varētu notikt februārī.

Jāpaskaidro, ka ministra rosinājumu atlaist domi pārsūdzēt nevar. Bet Saeimas vēlāk pieņemto likumu var apstrīdēt Satversmes tiesā. Konstitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars iepriekš skaidroja, ka tas gan neapturēs domes atlaišanu. Visticamāk, jautājums tiktu izlemts jau pēc ārkārtas vēlēšanām.

KONTEKSTS:

Sarežģījumi Rīgas domes vadībā sākās pēc tam, kad maijā mēra amatu atstāja Nils Ušakovs. Augustā "Gods kalpot Rīgai" pārstāvim Oļegam Burovam izdevās kļūt par Rīgas mēru un novembrī pārveidot koalīcijas aprises un tādējādi saglabāt savu amatu.

Tikmēr ministrs Juris Pūce paziņoja, ka apsvērs Rīgas domes atlaišanu, ja tā nesakārtos atkritumu savākšanu. Burovs solīja situāciju atrisināt, tomēr decembra sākumā ar valdības un Saeimas lēmumiem pagarināta ārkārtējā situācija atkritumu apsaimniekošanā Rīgā.

Laikā, kad VARAM tika vērtēta iespēja rosināt Rīgas domes atlaišanu, izskanēja iecere Rīgā ārkārtas vēlēšanu gadījumā domei ļaut strādāt līdz 2025. gadam. Attiecīgos grozījumus decembra sākumā vienojās skatīt Saeimā.

6. decembrī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce pieņēma lēmumu rosināt Rīgas domes atlaišanu. VARAM ieskatā vietvara jau otro reizi nav spējusi izpildīt vienu no pašvaldības autonomajām funkcijām - nodrošināt sadzīves atkritumu apsaimniekošanu. Gala lēmums būs jāpieņem Saeimai.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti