Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Aprit seši gadi kopš Zolitūdes traģēdijas

Panorāma

Kratīšana Centrāltirgū ilgusi visu nakti

Rīgas domei dod pēdējo iespēju

VARAM apsvērs Rīgas domes atlaišanu, ja tā nesakārtos atkritumu savākšanu; Burovs sola situāciju atrisināt

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!") ministrijas darba kārtībā iekļāvis jautājumu par iespējamu Rīgas domes atlaišanu, ja tā nesakārtos atkritumu apsaimniekošanas sistēmu, informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM). Domei dotas 20 dienas, lai sniegtu paskaidrojumus ministram. Rīgas domē plāno visas VARAM prasības līdz 11. decembrim izpildīt, un jau esot izsludināts iepirkums.

ĪSUMĀ:

  • Pūce 20 dienu laikā gaida paskaidrojums par atkritumu apsaimniekošanas sakārtošanu.
  • Ministrs gatavs atlaist Rīgas domi, ja nesaņems atbildes par risinājumiem.
  • Ārkārtējā situācija beidzas 11. decembrī, un Saeimā nav plānots to pagarināt.
  • Saeimas komisijā plāno apspriest arī ar iedzīvotājiem, kā Rīgā jānorit atkritumu apsaimniekošanai.
  • Rīgas mērs pastāstīja, ka jau izsludināts iepirkums atkritumu apsaimniekošanai, un starplaikam no 12. decembra risinājums būs.

Rīgas domes priekšsēdētājam Oļegam Burovam ("Gods kalpot Rīgai") prasīts nekavējoties pieņemt lēmumus un īstenot pasākumus atkritumu apsaimniekošanas sistēmas jautājuma sakārtošanai. Ministrs arī prasa sniegt paskaidrojumus par iemesliem, kāpēc pašvaldībā joprojām nav atrisināta atbilstoša atkritumu apsaimniekošana. 

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris PūceJānis Kincis

“Rīgas domes bezdarbība atkritumu apsaimniekošanas jautājumu risināšanā ir bezatbildīga, pretēja rīdzinieku interesēm un pretrunā ar likumu. Pirmais atskaites punkts pašvaldības likumā noteikto pienākumu nepildīšanai bija septembrī, kad valdība galvaspilsētā izsludināja ārkārtējo situāciju. Tās termiņš tūlīt būs beidzies, bet Rīgas dome, ieslīgusi cīniņā par varas pārdali, neskatoties uz vairākkārtējiem ministrijas pieprasījumiem un atgādinājumiem, demonstrē absolūtu nespēju pildīt vienu no nozīmīgākajām pašvaldības autonomajām funkcijām.

Konstatējot atkārtotu, ilgstošu likumu pārkāpumu un atzīstot, ka līdz šim ministrijas izmantotie pašvaldības darbības uzraudzības mehānismi ir bijuši neefektīvi un nav atjaunojuši tiesisku un efektīvu domes darbu, ministrijas darba kārtībā esmu iekļāvis jautājumu par iespējamu Rīgas domes atlaišanu,” paziņojumā presei raksta Pūce.    

20 dienu laikā Rīgas domes priekšsēdētājam jāsniedz paskaidrojumi par iemesliem, kādēļ ilgstoši ir pieļauta situācija, ka Rīgas domes saistošie noteikumi neatbilst spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem atkritumu apsaimniekošanas jomā, kā arī nav nodrošināta Atkritumu apsaimniekošanas likumā noteiktā pašvaldības pienākuma izpilde. Burovam ministrijā jāsniedz detalizēts skaidrojums rīcības plānam, nosaucot atbildīgās personas un termiņus, kādā Rīgas pilsētas pašvaldība atbilstoši likumā noteiktajam nodrošinās atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma sniegšanas nepārtrauktību pakalpojuma saņēmējiem atbilstošā kvalitātē, teikts ministrijas paziņojumā medijiem.

Ministrija 14. novembrī nosūtīja vēstuli Rīgas domei, lūdzot informēt par pašvaldības rīcības plānu, kā tā nodrošinās sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma sniegšanas nepārtrauktību pēc ārkārtējās situācijas beigām 11. decembrī. No šā gada 15. septembra sadzīves atkritumu apsaimniekošana Rīgā sāka darboties pēc ārkārtējās situācijas regulējuma, kas nosaka, ka iedzīvotājiem atkritumu izvešana tiek nodrošināta bez noslēgtiem līgumiem ar atkritumu apsaimniekošanas komersantiem. Ārkārtējā situācija galvaspilsētā ilgst ne vairāk kā trīs mēnešus.

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Jānis VitenbergsJānis Kincis
 

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Jānis Vitenbergs ("KPV LV") uzsvēra, ka nav paredzēts pagarināt ārkārtas stāvokli. Viņš gan arī neredz, ka kaut kas būtu paveikts, lai mainītu situāciju atkritumu apsaimniekošanā.

Rīgas mērs Burovs ir pārliecināts, ka līdz 11. decembrim pagūs izpildīt visas VARAM prasības saistībā ar atkritumu apsaimniekošanas situāciju galvaspilsētā.

Burovs stāstīja, ka trešdien izsludināts iepirkums par atkritumu izvešanu Rīgā - vēl pēc vecajiem saistošajiem noteikumiem.

Tuvākajās dienās tas būšot redzams arī Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā. Burovs plāno, ka tam nevajadzētu aizņemt vairāk par diviem mēnešiem.

Rīgas domē informēja, ka konkurss tiek sludināts uz septiņiem  gadiem no līguma spēkā stāšanās brīža vai līdz Konkurences padomes galīgajam lēmumam, ja tiks atzīts, ka noslēgtais 2019.gada 14.jūnija koncesijas līgums ar AS "Tīrīga" ir spēkā esošs.

Iepirkuma priekšmets sadalīts trīs daļās atbilstoši pašlaik spēkā esošajos saistošajos noteikumos noteiktajam pilsētas sadalījumam sadzīves atkritumu apsaimniekošanas zonās. Ņemot vērā nepieciešamību  veicināt konkurenci, katrs pretendents būs tiesīgs iesniegt piedāvājumu par vienu vai divām iepirkuma daļām, taču, lai tiktu samazināts risks iegūt pakalpojuma sniegšanu vienam piegādātājam, pretendents varēs iegūt līguma slēgšanas tiesības ne vairāk kā par vienu iepirkuma priekšmeta daļu. Piedāvājumi tiks izvērtēti, ņemot vērā pretendentu piedāvāto maksu par nešķirotu sadzīves atkritumu un  bioloģiski noārdāmo atkritumu apsaimniekošanu, kā arī specializētās tehnikas nodrošinājumu pakalpojuma sniegšanai un bioloģiski noārdāmo atkritumu dalītās vākšanas iespējas nodrošināšanu.

Rīgas mērs Oļegs BurovsJānis Kincis

Vienlaikus dome strādā, lai nodrošinātu atkritumu izvešanu no 12. decembra līdz tam brīdim, kad būs noticis jaunais iepirkums. Viens no risinājumiem ir sarunu procedūra ar esošajiem operatoriem, ka viņi turpina izvest atkritumus, cenas nemainot. Burovs gan neplāno lūgt pagarināt ārkārtas situāciju.

Tā kā pašvaldība cer vienoties ar pašreizējiem pakalpojuma nodrošinātājiem, bet neplāno prasīt pagarināt ārkārtējo situāciju, nav skaidrs, vai tas būs juridiski korekts risinājums. Nozares ministrs norādīja – Jūrmalas pašvaldība līdzīgā situācijā savulaik pati maksājusi par atkritumu izvešanu, līdz ar iedzīvotājiem noslēgti jaunu līgumi.

"Arī varētu būt, bet tur arī vajadzētu būt iepirkumam, pretējā gadījumā bez iepirkuma es varu tikai ar savu personīgo mašīnu izvest, arī ar dienesta mašīnu nevaru izvest," sacīja Burovs.

Tikmēr Saeimā pašlaik tiek lemts par grozījumiem Atkritumu apsaimniekošanas likumā, kas paredz veicināt konkurenci un nepieļaut monopola situāciju atkritumu apsaimniekošanā Latvijas lielākajās pašvaldībās.

"Komisijā mums ir bijis pirmais lasījums, un uz otro lasījumu jau ir saņemti priekšlikumi, kas arī Rīgas sakarā paredz dažādus rīcības scenārijus - virkni priekšlikumu par šo zonējumu, ko paredz likums jau sākumā, ir arī priekšlikums atstāt Rīgā brīvo konkurenci kāda ir jau šobrīd. Komisijā mēs arī lemsim, kāds būtu Rīgai labākais risinājums.

Es neesmu slēpis, ka tiks iesaistīti iedzīvotāji, lai diskutētu ar viņiem, kā viņi redz un kas viņiem būtu vispiemērotākais," par turpmāko darbu stāstīja Vitenbergs.

KONTEKSTS:

Iepriekš rīdzinieku atkritumus apsaimniekoja četras dažādas kompānijas par dažādiem tarifiem. Taču Rīgas dome nolēma uz nākamajiem 20 gadiem visu atkritumu apsaimniekošanu uzticēt vienam operatoram – vairāku uzņēmumu izveidotajai akciju sabiedrībai "Tīrīga". Taču Konkurences padome liedza "Tīrīgai" pagaidām sākt darbus Rīgā. Vienlaikus konkurences uzraugi lika pagaidām turpināt līgumu ar līdzšinējiem atkritumu izvedējiem.

Vēlāk - 30. oktobrī - Rīgas dome apstiprināja jaunus saistošos noteikumus, kas turpmāk regulēs atkritumu apsaimniekošanu pilsētā. Tāpat bija plānots izsludināt iepirkumu par atkritumu apsaimniekošanu Rīgā, pakalpojuma nodrošināšanu paredzot uz septiņiem gadiem. Pilsētu dalītu četrās atkritumu apsaimniekošanas zonās, kā arī noteiktu, ka viens uzņēmums varēs pretendēt uz ne vairāk kā trīs zonu apsaimniekošanu.

VARAM neapstiprināja atkritumu apsaimniekošanas noteikumus Rīgā, liedzot arī izsludināt jauno iepirkumu.

Vienlaikus, iepazīstoties arī Rīgas domes izstrādāto atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma iepirkuma nolikumu, Konkurences padome pašvaldībai izteikusi virkni iebildumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt