Dienas ziņas

Jauniete atrod iespējas laukos

Dienas ziņas

Tīnūžu muižā nejauši atrod senu vēstures liecību

Kas ir politiski nozīmīga persona?

Iedzīvotāji reģionos dažādi vērtē prasību atskaitīties bankām par ienākumiem

Līdz šā gada decembrim visiem banku klientiem nāksies atbildēt uz anketas jautājumiem, lai noskaidrotu, vai viņi ir politiski nozīmīga persona. Tostarp tiks jautāts par personu ienākumiem. Pagaidām gan ne iedzīvotājiem, ne bankām nav īsti skaidrs, kuras amatpersonas atbilst apzīmējumam "politiski nozīmīga persona"

 

Grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā, kas finanšu pakalpojumu sniedzējiem uzliek par pienākumu starp klientiem noskaidrot politiski nozīmīgās personas, viņu radiniekus un cieši saistītās personas, stājās spēkā šā gada martā.

No uzrunātajiem reģionu iedzīvotājiem neviens banku anketu vēl nebija saņēmis, bet viedoklis par anketām, kurās nāksies atbildēt uz jautājumiem, kas skar ne tikai ienākumus, bet arī privāto dzīvi, ir visai atšķirīgs.

"Es domāju, ka labi. Vairāk varēs ko zināt un kontrolēt varbūt. Var jau arī neatbildēt, es domāju. Tā jau anketa, tāpēc viņa ir," sacīja sprieda jelgavniece Laimdota.

"Es tā īpaši nesatraucos. Vienkārši man nepatīk, ka pārāk daudz rakņājās. Ja es esmu noziedznieks - noķeriet. Ja tu esi noķerts, tu esi zaglis, nav noķerts - nav zaglis," uzskata jelgavnieks Aldis.

Kāds dārzeņu audzētājs atzīst, ka politikā esot viņa dēls, vien nav īsti skaidrs, kurā brīdī cilvēks kļūst par politiski nozīmīgu personu.

Arī Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) pārstāve Baiba Melnace nevarēja atbildēt, vai, piemēram, visi pašvaldību deputāti jāuzskata par politiski nozīmīgiem šī likuma izpratnē, un kas slēpjas zem frāzes ''cieši saistītas personas ''.

"Bankas šajā gadījumā ir likuma izpildītāji, tieši tāpat kā visi Latvijas iedzīvotāji, banku klienti uz kuriem šis prasības attiecas. Mēs cerējām, ka finašu kapitāltirgus komisijas vadlīnijās būs detalizētāks skaidrojums," norāda Melnace.

Savukārt tie, par kuru piederību riska grupai šaubu nav, un novados tie ir domes priekšsēdētāji, nesaprot kā paskaidrot vecākiem, vecvecākiem, bērniem un mazbērniem, kāpēc tagad banka īpaši uzraudzīs arī viņu darījumus.

"Sanāk tāda kā vainīguma prezumpcija. Visi, kuri ir politiķa radi, ir jau predefinēti blēži. Tas nav tā īsti veselīgi un patiesībā neveicina jaunās paaudzes ienākšanu politikā," uzskata Ādažu novada domes priekšsēdētājs Māris Sprindžuks, kurš likuma izpratnē ir uzskatāms par politiski nozīmīgu personu.

No 1.jūnija jaunās prasības attiecas uz jaunajiem banku klientiem, bet pārējiem uz jautājumiem būs jāatbild līdz 1. decembrim. Katra banka gatavo savas anketas, un, ja cilvēks ir klients vairākās bankās, arī anketas būs jāaizpilda vairākas.

Jau ziņots, ka līdz gada beigām visi Latvijas iedzīvotāji, kuriem ir konti bankās, saņems anketas, ar kuru palīdzību kredītiestādes, kā to prasa nesen pieņemtie grozījumi likumā pret naudas atmazgāšanu, mēģinās noskaidrot, vai persona ir politiski nozīmīga. Daži jautājumi klientiem var likties pārāk personiski, bet banku asociācija aicina izturēties ar sapratni un skaidrot visu, kā ir. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti