Iedzīvotāji pabalstu par Ukrainas kara bēgļu izmitināšanu saņems par laiku no 1. maija

Latvijas mājsaimniecības, kas bez maksas izmitina Ukrainas kara bēgļus, no 1. maija par periodu līdz 90 dienām varēs saņemt kompensāciju 100 eiro apmērā mēnesī par pirmo izmitināto personu un 50 eiro apmērā mēnesī par katru nākamo, bet ne vairāk kā 300 eiro mēnesī.

Par to otrdien, 3. maijā, vienojās valdība, informēja Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļa. Gala lēmums par pabalstiem vēl jāpieņem Saeimai.

Iekšlietu ministre Marija Golubeva (“Attīstībai/Par!”) preses konferencē pēc valdības sēdes informēja, ka no vairāk nekā 26 000 Ukrainas iedzīvotāju aptuveni 10 000 nepieciešama valsts un pašvaldību palīdzība ar izmitināšanu, bet pārējie paši atraduši mājokļus.

Kā palīdzēt Ukrainai un kara bēgļiem?

 

  • Uzņēmumiem, kas vēlas palīdzēt, reģistrēties šeit.
  • Uzņēmumu un NVO tiešais atbalsts Ukrainas bēgļiem Latvijā – reģistrēties šeit.
  • Kur var ziedot mantas cilvēkiem no Ukrainas. KARTE
  • Labdarības interneta veikals preču ziedojumiem Ukrainas tautai – šeit.
  • Ziedot Ukrainas cilvēkiem var šeit.
  • Ziedot Ukrainas Aizsardzības ministrijai var šeit.

Labklājības ministrs Gatis Eglītis (“Konservatīvie”) savukārt sēdē pateicās visām mājsaimniecībām, kuras uzņem Ukrainas bēgļus vai plāno to darīt, un solīja, ka valsts kompensācijas saņemšanas mehānisms būs vienkāršs, lai neradītu papildu administratīvo slogu pašvaldībām un mājsaimniecībām un fiziskajām personām.

Kompensāciju varēs saņemt mājsaimniecības un personas, kuras brīvprātīgi, nepieprasot samaksu no Ukrainas civiliedzīvotājiem, ir gatavas viņus izmitināt.

Valsts ar atlīdzību izsaka pateicību šīm mājsaimniecībām, lai vismaz daļēji kompensētu papildus radušās izmaksas par uzņemto Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanu un viņiem sniegto atbalstu.

Lai saņemtu  atlīdzību mājsaimniecībai, fiziskajai personai – mājokļa īpašniekam vai tā īrniekam – būs jāiesniedz pieteikums par atlīdzības saņemšanu pašvaldībā, kurā atrodas mājoklis, informēja Labklājības ministrija.  

Pieteikumā būs jānorāda mājokļa, kurā uzņemti Ukrainas civiliedzīvotāji, adrese, izmitināšanai nodotā platība, paredzētais izmitināšanas periods, kā arī apliecinājums, ka telpas, kuras tiek nodotas lietošanā, ir drošas un atbilstošas dzīvošanai. Tāpat jānorāda izmitināto Ukrainas civiliedzīvotāju vārdi, uzvārdi, personas kodi.

Eglītis pastāstīja, ka atbalstu varēs saņemt trīs mēnešus, sākot no 1. maija. Kompensācijas varēs saņemt arī mājsaimniecības, kuras jau līdz maija sākumam izmitināja pie sevis ukraiņu bēgļus.

Viņš arī piebilda, ka tiks domāts par to, kas notiks pēc šīm 90 dienām, kā varēs palīdzēt.

KONTEKSTS:

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā, kas sācies 24. februārī, Ukrainu pametuši vairāk nekā 5,5 miljoni cilvēku. Pēc oficiālajiem datiem Latvijā uzņemti vairāk nekā 26 000 Ukrainas civiliedzīvotāju, galvenokārt sievietes un bērni. Latvijas valdībā gatavojas Latvijā uzņemt ap 40 000 Ukrainas civiliedzīvotāju, ieskaitot līdz šim uzņemtos. Rezervēti kopumā 116,28 miljoni eiro dažādiem atbalsta pasākumiem, tostarp kompensācijām tiem, kas dos pajumti bēgļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt