Pēcpusdiena

IZM rosina uzsākt pamatizglītības apguvi jau sešu gadu vecumā

Pēcpusdiena

Latvijā saglabājas augsts ultravioletās radiācijas līmenis

Ģimenes ārsti turpinās streiku

Ģimenes ārstu streiks: Par kvalitātes kritērijiem ministrija piedāvā 150 eiro mēnesī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Par darba kvalitātes kritēriju izpildi ģimenes ārstu kapitācijas nauda varētu palielināt par 150 eiro mēnesī. Par šādu piedāvājumu veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un zemnieku savienības izvirzītā) pēc tikšanās ar premjeru Māri Kučinski (Zaļo un zemnieku savienība) pastāstīja intervijā Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena”.

Kapitācijas nauda

Valsts samaksa ģimenes ārstiem par reģistrēto pacientu aprūpi.

“Mūsu šī brīža gala piedāvājums ir ģimenes ārstiem kvalitātes sadaļā ielikt klāt 150 eiro mēnesī, kas kopēji būtu papildu trīs miljoni, par kuru iegūšanu vēl būtu jācīnās,” sacīja Čakša. Šādu piedāvājumu ministrija aizsūtījusi Latvijas Ģimenes ārstu asociācijai.

Tikmēr mediķi kritizē ministrijas piedāvātos kvalitātes kritērijus, ar kuriem tiktu saistīta kapitācijas naudas piešķiršana.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide skaidro, ka piedāvātie kritēriji nosaka dažādu darbību skaitu, piemēram, statistika, cik reizes apskatīts zīdainis vai izmērīts asinsspiediens. Taču šādi kritēriji esot vēsture – pagājušais gadsimts, viņa norāda.

Mūsdienās kvalitātes kritērijus skatot no cita skatupunkta. Pirmkārt, tā ir efektivitāte – iespējami ātrāka slimību diagnosticēšana, piemērotāko ārstēšanas metožu izmantošana. Otrkārt, pacientu apmierinātība. Un, treškārt, Veide minēja drošības aspektu – ārsta prakses drošību, arī izmantoto tehniku.

Arī pacientu tiesību speciāliste, zvērināta advokāte Solvita Olsena norāda, ka ministrija piedāvā vēsturisku pieeju:

“Tas, ko piedāvā Veselības ministrija, neatbilst kopējai veselības zinātnes izpratnei, kā mēram kvalitāti un rūpējamies par to.”

Savukārt veselības ministre Anda Čakšā iebilst, norādot, ka, piemēram, attiecībā uz pacientu ar paaugstinātu asinsspiedienu būtiski ir regulāri monitorēt viņa veselības stāvokli un ārstēt.

“Ģimenes ārsta loma nav vienkārši dot nosūtījumus pie speciālista, bet ārstēt hronisko pacientu,” saka Čakša.

Vienlaikus ministre piekrīt, ka varētu pārskatīt tos kritērijus, kas ir bonusa sistēma un kas nav īsti racionāli.

Jau ziņots, ka ģimenes ārsti streiku sāka 3.jūlijā, atsakoties sniegt valsts apmaksātos pakalpojumus, izrakstīt darba nespējas lapas un receptes. Dažas dienas pirms streika izskanēja aicinājums to atlikt līdz 22.jūlijam, taču ģimenes ārsti tam nepiekrita.

Vēlāk, streika otrajā dienā, premjers aicināja uz tikšanos Ģimenes ārstu asociācijas vadītāju, un ārstu organizācija atsaucās šim aicinājumam, vienlaikus prasot atzīt šo mediķu akciju par streiku. Valdības un ārstu pārstāvju tikšanās notika streika ceturtajā dienā, un abas puses paziņoja, ka sarunās panākts kompromiss par mediķu prasībām.

Taču vēlāk ģimenes ārsti tomēr attiecās pārtraukt streiku, norādot, ka nav panākta vienošanās par kapitācijas naudas palielināšanu arī atalgojuma sadaļā. Sākotnēji ministrija prasībām nepiekrita un sasauca Stratēģiskās padomes sēdi, pēc kuras piedāvāja kapitācijas naudas palielināšanu sasaistīt ar kvalitātes kritēriju izpildi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti