Sadaļas Sadaļas

Ģimenes ārsti pēc sarunām ar ministriju tomēr izšķiras streikot

Veselības ministrijas (VM) un Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas sarunās par ģimenes ārstu prasībām kompromisu nav izdevies panākt. Līdz ar to ģimenes ārsti tomēr rīkos streiku – tas sāksies 3. jūlijā plkst. 12

VM un Latvijas Ģimenes ārstu asociācija pirmdien, 26. jūnijā, turpināja sarunas par ģimenes ārstu prasībām – pagājušajā nedēļā pēc divām abu pušu tikšanās reizēm vienošanos par prasību izpildi un kompromisiem vēl nepanāca. 

Ģimenes ārstu prasības:

  • palielināt pašlaik noteikto kapitācijas naudas maksājumu 1,25 eiro par 30% katru gadu turpmākos trīs gadus;
  • palielināt ģimenes ārsta veikto manipulāciju tarifus, kopējo apmaksas apjomu palielinot ne mazāk kā par 45% 2018.gadā;
  • palielināt māsu un ārstu palīgu atalgojumu par 30% katru gadu trīs gadu laikā;
  • atbalstīt esošo ģimenes ārstu neatkarīgu prakšu attīstību, tostarp jaunatveramo ģimenes ārstu prakšu izveidošanas un aprīkošanas finansēšanu;
  • nepieļaut tādu ģimenes ārstu darba reformu, kā paredzēts Veselības ministrijas reformu plānā;
  • nodrošināt, ka e-veselības sistēmas katru daļu ģimenes ārstam obligāti jāsāk lietot tikai gadu pēc tam, kad Ģimenes ārstu asociācija saņēmusi pārliecinošus datus gan par konkrēto e-veselības sistēmas daļu efektīvu funkcionalitāti, gan par tehniski un tiesiski nodrošinātu augsta līmeņa pacientu tiesību un datu aizsardzību.

Avots: Latvijas Ģimenes ārstu asociācija

Arī sarunās pirmdien kompromiss attiecībā uz ģimenes ārstu iepriekš izvirzītajām prasībām netika panākts. Kā norādīja veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un Zemnieku savienības izvirzīta), VM piedāvājums ģimenes ārstus pilnībā neapmierināja.

Veselības ministre Anda ČakšaLaura Dzērve

Vissmagākās sarunas bijušas par ģimenes ārstu prasību palielināt šobrīd noteikto kapitācijas naudas maksājumu ģimenes ārstam par 30% ik gadu turpmākos trīs gadus. Tāpat grūtas sarunas bijušas par e-veselības sistēmas ieviešanas laiku.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide atzina, ka, ņemot vērā, ka kompromiss nav panākts, ģimenes ārsti no 3. jūlija plkst.12 rīkos streiku. Pagaidām nav zināms, kad tas varētu beigties –  tas būšot atkarīgs no tā, kādas vienošanās tiks panāktas ar VM.

Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte VeideLaura Dzērve

Streika komiteja nolēmusi, ka par to, ko tieši ģimenes ārsti darīs streika laikā, vēl vienosies. Taču jau pašlaik ir zināms, ka streikojošie ģimenes ārsti nesniegs primāro jeb ģimenes ārsta aprūpi.

VM pašlaik izstrādā plānu, kā ģimenes ārstu streika laikā nodrošināt pacientiem nepieciešamo palīdzību, piemēram, darbnespējas lapu, arī recepšu izrakstīšanu.

Streika dalībnieku skaits pašlaik nav zināms, atzina Veide, aicinot streikā piedalīties visus vairāk nekā 1100 asociācijā esošos ģimenes ārstus.

Jau ziņots, ka Latvijas Ģimenes ārstu asociācija, kas apvieno lielāko daļu ģimenes ārstu Latvijā, jūnija pirmajā pusē pieteica streiku no šā gada 3.jūlija. Šādu soli nolemts spert pēc tam, kad VM noraidīja aicinājumu veidot streika izlīguma komisiju, kas vērtētu ģimenes ārstu prasības.

Pēc šī paziņojuma VM norādīja, ka streika izlīguma komisiju ministrija neesot piekritusi veidot, jo neesot pārliecības, ka streiks pēc būtības ir leģitīms, ņemot vērā, ka VM un ģimenes ārstiem nav klasisku darba attiecību. Vienlaikus VM atzina, ka tā ir atvērta diskusijai un aicināja ģimenes ārstus uz sarunu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt