Dienas notikumu apskats

Vairāk nekā 1400 jauniešu visā Latvijā šodien iesniedza savus pieteikumus studijām

Dienas notikumu apskats

Korejas pussalā pieaug saspīlējums; Dienvidkoreja un ASV sarīko kopīgas militārās mācības

Streikojošie ģimenes ārsti rīt tiksies ar premjeru

Streikojošie ģimenes ārsti rīt tiksies ar premjeru

Ceturtdien, 6.jūlijā, ģimenes ārstu streika ceturtajā dienā gaidāms pavērsiens – Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas streika komiteja tiksies ar premjeru Māri Kučinski (Zaļo un zemnieku savienība) un plāno runāt par šobrīd notiekošā streika atzīšanu. Tāpat arī streika komiteja atkārtoti aicinās premjeru un valdību uz streika sarunām.

Ģimenes ārstu prasības

  • palielināt pašlaik noteikto kapitācijas naudas maksājumu 1,25 eiro par 30% katru gadu turpmākos trīs gadus;
  • palielināt ģimenes ārsta veikto manipulāciju tarifus, kopējo apmaksas apjomu palielinot ne mazāk kā par 45% 2018.gadā;
  • palielināt māsu un ārstu palīgu atalgojumu par 30% katru gadu trīs gadu laikā;
  • atbalstīt esošo ģimenes ārstu neatkarīgu prakšu attīstību, tostarp jauno ģimenes ārstu prakšu izveidošanas un aprīkošanas finansēšanu;
  • nepieļaut tādu ģimenes ārstu darba reformu, kā paredzēts Veselības ministrijas reformu plānā;
  • nodrošināt, ka e-veselības sistēmas katru daļu ģimenes ārstam obligāti jāsāk lietot tikai gadu pēc tam, kad Ģimenes ārstu asociācija saņēmusi pārliecinošus datus gan par konkrēto e-veselības sistēmas daļu efektīvu funkcionalitāti, gan par tehniski un tiesiski nodrošinātu augsta līmeņa pacientu tiesību un datu aizsardzību.

Avots: Latvijas Ģimenes ārstu asociācija

Streiku pietiekušās Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas pārstāvji trešdien medijiem pauda, ka gatavi tikties un ies pie premjera ar pozīciju, ka atteikšanās sniegt valsts apmaksātos pakalpojumus ir streiks.

„Mūs satrauc tas, ka uzaicinājums uz streika sarunām ir tikai ceturtajā streika dienā,” saka Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide uzskata – tas liecina, ka diezgan kūtri tiek risināts visai valstij svarīgais streika jautājums. Streikā piedalās vairāk nekā 650 ģimenes ārstu.

Uz tikšanos ceturtdien premjers Māra Kučinskis aicinājis veselības ministri Andu Čakšu (Zaļo un zemnieku savienības izvirzītā), Sarmīti Veidi un vēl citu ārstu organizāciju pārstāvjus, lai pārrunātu problēmas veselības aprūpē. Tomēr kopā ar Veidi ieradīsies arī streika komiteja. Viņi vispirms vēlas, lai streiks tiktu atzīts.

Iepriekš Veselības ministrija vairākkārt norādīja, ka ģimenes ārsti nav klasiskā izpratnē darba ņēmēji – viņi ir līgumattiecībās ar valsti, nevis darba tiesiskajās attiecībās, tāpēc arī viņi nevar pieteikt streiku.

Ja ceturtdien tikšanās laikā pusēm neizdosies vienoties, ka šobrīd notiek ģimenes ārstu streiks, bet gan tikai protests, tad Latvijas Ģimenes ārstu asociācija lems, kā tālāk rīkoties, saka asociāciju pārstāvošā zvērināta advokāte Solvita Olsena.

Savukārt, ja tikšanās laikā atzīs, ka šobrīd notiekošais ir streiks, Latvijas Ģimenes ārstu asociācija aicinās premjeru uz streika sarunām, lai runātu par prasībām. Tās skar kapitācijas naudas palielināšanu ģimenes ārstu praksēm, kā arī ir iebildumi pret reformām ģimenes medicīnā un līdzšinējo e-veselības ieviešanas procesu.

Streikotāju skaits trešdien nav mainījies, tikai viens ārsts streiku pārtraucis, bet cits pievienojies.

Vienlaikus streikotāji saskaras ar Nacionālā veselības dienesta draudiem.

Dienests vēstulēs ārstiem draud praksei nemaksāt neko, taču ārsti atgādina, ka prakses ir atvērtas un māsas darbu turpina. Līdz šim streiks noritējis salīdzinoši mierīgi, un arī ģimenes ārsti skaidro, ka viņi ar nolūku izvēlējušies šādu streika formu, nevis prakšu slēgšanu un pacientu atstāšanu bez jebkādas palīdzības.

Jau ziņots, ka 3.jūlija streiku sāka ģimenes ārsti, atsakoties sniegt valsts apmaksātos pakalpojumus, izrakstīt darba nespējas lapas un receptes. Dažas dienas pirms streika izskanēja aicinājums to atlikt līdz 22.jūlijam, taču ģimenes ārsti tam nepiekrita.

Ja ģimenes ārsts nav pieejams, primāri iesaka vērsties pie dežūrārstiem, kuri sniedz medicīniskas konsultācijas ģimenes ārsta kompetences ietvaros un protesta laikā pieņem pacientus ne tikai vakara stundās, bet arī dienas laikā. Savukārt lauku reģionos var vērsties feldšerpunktos, kuros strādā ārstu palīgi.

Ja dežūrārsti vai feldšerpunkti nav pieejamā attālumā, medicīnisko palīdzību var saņemt steidzamās medicīniskās palīdzības punktos vai slimnīcu uzņemšanas nodaļās. Šajās iestādēs jāvēršas arī tad, ja konsultācija ir nepieciešama steidzami – piemēram, hronisku slimību paasinājuma gadījumos, traumu, apdegumu un citos akūtos gadījumos.

Karte un informācija par to, kur var atvērt darbnespējas lapas, saņemt medikamentu receptes un citus pakalpojumus, ir pieejama Veselības dienesta mājaslapā www.vmnvd.gov.lv, sadaļā „Medicīniskās palīdzības saņemšana protesta laikā”. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt