Ģimenes ārstiem par prombūtnē esošu kolēģu aizvietošanu atvēl 2,5 miljonus eiro

Ģimenes ārsti par kolēģu aizvietošanu slimības vai citas attaisnotas prombūtnes laikā un citas prakses pacientu ārstēšanu turpmāk saņems finansiālu atbalstu, šim mērķim atvēlēti 2,5 miljoni eiro. To otrdien lēma valdība. 

Ģimenes ārstus pārstāvošās organizācijas jau iepriekš vairākkārt uzsvērušas, ka, aizvietojot kolēģus slimības un citas attaisnotas prombūtnes laikā, ievērojami pieaug darba slodze, jo palīdzība jāsniedz gan saviem, gan aizvietojamās prakses pacientiem.

Lai nodrošinātu ģimenes ārstu prakses darbu Covid-19 pandēmijas laikā, novērtēts, ka nepieciešams valsts budžeta papildu finansējums, lai nodrošinātu samaksu par aizvietošanas nodrošināšanu, teikts valdībā atbalstītā rīkojuma projekta anotācijā.

Ģimenes ārsta prombūtnes laikā ir nepieciešams nodrošināt primārās veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, īpaši šobrīd, jauna Covid-19 uzliesmojuma viļņa laikā, teikts rīkojuma projektā.

Šī brīža situācijā maksa par aizvietošanu tiek segta no tā ģimenes ārsta finansējuma, pie kura pacients ir reģistrēts. Jāņem vērā arī tas, ka ģimenes ārstiem kļūst arvien sarežģītāk atrast aizvietotājus un apmaksāt aizvietotāju darbu, īpaši kovida pandēmijas laikā, palielinoties medicīnā strādājošo ārstu noslodzei.

Tāpēc piešķirts papildus finansējums to pakalpojumu apmaksai, ko nodrošina ģimenes ārsta aizvietotājs, lai varētu samaksāt ģimenes ārsta aizvietotājam nenoņemot finansējumu no aizvietojamās ģimenes ārstu prakses.

Papildus nepieciešamais finansējums samaksai par aizvietošanas nodrošināšanu ietver atvaļinājumu apmaksu un aizvietošanu slimību gadījumā. 

Samaksa ģimenes ārstu praksēm par aizvietošanas nodrošināšanu tiks veikta atbilstoši faktiski nepieciešamajam apmēram. 

Ģimenes ārstu prakse, kas periodā no 2022.gada 1.janvāra līdz 30.jūnijam būs nodrošinājusi aizvietošanu, par faktiski veikto aizvietošanas nodrošināšanas faktu iesniegs Nacionālajā veselības dienestā apliecinājumu par prombūtnes dienām, uz kā pamata tiks veikts maksājuma apmēra aprēķins.

2,5 miljoni eiro šim mērķim atvēlēti no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Samaksa par aizvietošanu tiks nodrošināta atbilstoši faktiski nepieciešamajam apmēram.  

Ģimenes ārstu asociācija jau iepriekš paudusi bažas par kolēģu aizvietošanas jautājumu.

KONTEKSTS:

Covid-19 omikrona varianta laikā Latvijas ģimenes ārsti ir pārslogoti, jo tūkstošiem pacientu ārstējas mājās. 

Līdz ar to Veselības ministrija lēma, ka turpmāk ģimenes ārsti neapzvanīs kontaktpersonas un neveiks viņu medicīnisko novērošanu, bet kovida pacientus konsultēs tik, cik viņu veselības stāvoklis prasīs. Tāpat no 31. janvāra diennakts režīmā darbu sācis ģimenes ārstu konsultatīvas tālrunis 66016001. Katrs, kam nepieciešama konsultācija, aicināts zvanīt uz šo numuru.

Vienlaikus valdība lēma – lai padarītu pēc iespējas pieejamāku medicīnisko palīdzību akūtajiem un hroniskajiem pacientiem un atslogotu ģimenes ārstu darbu, uz laiku prakse varēs nesniegt pakalpojumus, kas nav kritiski, piemēram, nosūtījumus darbspējas ekspertīzes komisijai, autovadītāju medicīniskās izziņas, ieroču nēsāšanas un uzglabāšanas atļaujas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt