«Esmu ambīciju pilna.» Dzimtajā Ludzā savu praksi atver jaunā ģimenes ārste Darja Rjutkinena

Latvijā daudzi pieredzējuši ārsti, tostarp ģimenes ārsti, aiziet pensijā un viņu vietā nāk jauni speciālisti. Var teikt, ka pierobežas pilsētai Ludzai ir paveicies, jo pavisam nesen te savu ģimenes ārsta praksi ir atvērusi jaunā ģimenes ārste Darja Rjutkinena. Pagaidām viņai ir 1200 pacientu, kurus viņa pieņem pilsētā, taču nākotnē ārste plāno pacientus pieņemt arī laukos.

Dzimtajā Ludzā savu praksi atvērsi jaunā ģimenes ārste Darja Rjutkinena
00:00 / 04:14
Lejuplādēt

Ludzas poliklīnikas ēkā, kur atrodas jaunās ģimenes ārstes Darjas Rjutkinenas prakse, pie kabineta vēl pirms pieņemšanas sākuma jau gaida pacienti, kuri pie ārstes atbraukuši no 35 kilometrus attālā Rundēnu pagasta. Pašlaik praksē reģistrēti 1200 pacienti. Lielākā daļa ir no laukiem, jo ārste ir pārņēmusi lauku ģimenes ārsta, kurš devies pelnītā atpūtā, praksi.

"Mūsu ciemata cilvēki jau bija atbraukuši uz pieņemšanu pie jaunās ārstes. Teica, ka esot laba, uzmanīga, un māsiņas arī atsaucīgas," stāstīja rundēnietis Jurijs, kurš pie jaunās ārstes uz pieņemšanu devies pirmo reizi.

No Rundēnu pagasta atbraukusi arī Lilija. Viņa jau ir tikusies ar ģimenes ārsti Rjutkinenu un uzskata, ka jaunie ārsti ne par mata tiesu nav sliktāki par pieredzējušākajiem kolēģiem,

taču viņa ir pārsteigta, ka tik jauna daktere nolēmusi atgriezties Latgalē, jo lielākā daļa jauniešu gluži pretēji – brauc projām no šejienes.

"Es pie dakteres jau biju, man nozīmēta operācija, taču pirms tam ir jāiet pie dažādiem speciālistiem, jānodod analīzes. Jaunā ārste ir ļoti atsaucīga, pretimnākoša un uzmanīga. Ieteica arī vakcinēties pret gripu."

Runājot par profesijas izvēli, Rjutkinena smejas, ka bērnudārzā sapņojusi būt par frizieri, bet apzinīgākā vecumā, ap 9. klasi, jau domājusi par ārsta profesiju. Abi viņas vecāki ir ārsti, un viņi, kaut arī respektēja meitas izvēli, tomēr sajūsmā par to nebija.

"Es mācījos Ludzas pilsētas ģimnāzijā un pēc skolas aizgāju studēt medicīnu uz Rīgas Stradiņa universitāti. Tur es mācījos pediatrijas programmā un tad pēc sešu gadu apmācības izvēlējos rezidentūru ģimenes medicīnā. Veiksmīgi to absolvējusi, atgriezos uz Ludzu. Pirmie mācību gadi, protams, ir smagi, tie vienkārši ir jāiztur, bet tad jau aiziet.

Es domāju, ka kolēģi piekritīs manam apgalvojumam, ka medicīna ir vairāk tāds dzīvesveids. Tu saproti, ka tās mācības tev būs līdz mūža beigām, un tas arī patīk un saista arī turpmāk."

Rīgā atalgojums esot vēl neatbilstošāks

Rjutkinena atzīst, ka daudzi ir neizpratnē par viņas lēmumu strādāt nelielā pilsētiņā, jo ģimenes ārsta darbs nav no vieglajiem un arī uzturēt praksi nav lēts prieks.

"Ja runā par atalgojumu, tad Rīgā tas ir vēl neatbilstošāks nekā reģionos – reģionos ir kaut nelielas piemaksas. Manu personīgo izvēli atgriezties veicināja tas, ka es esmu no Ludzas, te ir mana ģimene.

Protams, strādājot Rīgā varbūt būtu vairāk iespēju attīstīties, piedalīties pētnieciskajā darbā, bet pagaidām es esmu ambīciju pilna un ceru, ka viss tas izdosies arī šeit.

Ļoti daudz dažādu kursu, jo katram ārstam ik piecus gadus ir jāveic resertifikācija un, ja šo piecu gadu laikā pietiekami neesi mācījies, jākārto no jauna eksāmens. To, protams, neviens negrib, tāpēc ir tā, ka mūsdienās ārsti mācās un seko visam, kas notiek medicīnas jomā," pauda jaunā ārste.

Ludzas novadā strādā 12 ģimenes ārsti, pieci no viņiem ir vecumā virs 64 gadiem un šogad vēl viens ģimenes ārsts plāno doties pensijā. Ludzēniešiem ir paveicies, jo šī ārsta pacienti vēl varēs piereģistrēties pie jaunās ģimenes ārstes Rjutkinenas, kura plāno reizi nedēļā pieņemt pacientus arī laukos – Pildas pagastā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti