Panorāma

Paralimpieši dodas uz Rio

Panorāma

Strādāt skolā ir aicinājums

Restaurē Rīgas Brāļu kapu Centrālos vārtus

FOTO: Restaurē Rīgas Brāļu kapu centrālos vārtus

Pirmais, ko Rīgas Brāļu kapos ierauga ārzemju viesi, ir centrālie vārti. Šūnakmens plāksnes gluži kā sūklis gadu gadiem ir uzkrājušas putekļus un netīrumus, kas drupina akmeni. Pērn atzīmēja šā valsts un militārās vēstures pieminekļa simtgadi, un Lāčplēša dienā Latvijas Televīzija rīkoja ziedojumu akciju, lai palīdzētu savākt naudu centrālo vārtu restaurācijai. Saziedotā nauda jau ir likta lietā, un meistari nupat pabeiguši šovasar plānotos darbus.

Melna un notecējusi ar rūsas plankumiem - tāda izskatījās centrālo vārtu arkas iekšpuse, pirms tai ķērās klāt restauratori. “Vecais stiegrojums bija redzams, plēsa apmetumu,  rūsas produkti aug lielāki un plēsa akmeni nost. Nācās visu tīrīt nost... viss laukums ir plēsts nost un pārklāts ar pretrūsas pārklājumu. Un pietonēts jauns apmetums, speciāli sūtīts no Vācijas,” stāsta restaurators Edgars Janočka.

Pilnībā nomainītas plāksnes virs skaitļiem 19 un 15 katrā pusē lauvai, uz kurām padomju laikos bija iegravētas taures ar liesmām. Notīrīts arī ģerbonis un skulptūra ar jātniekiem. “Dažas plāksnes [tīrīt] ir problemātiski, mitras visu laiku turas. Drenāža vai kas tur, akmens nežūst. Tur mēs neko nevaram izdarīt,” skaidro restaurators.

Vārtu labā puse restaurēta četrus mēnešos. Kā stāsta restaurators, darbus apgrūtināja slapjā vasara: “Nežūst. Vairākas reizes mainījām pievienojumus stiegrojumiem, apmetumu mainījām. Mitrā laikā nāk tonis, pigmenti migrē. Sarežģīti piedzīt to toni.”

Centrālo vārtu sakārtošanai Latvijas Televīzijas ziedojumu akcijā pērn Lāčplēša dienā un pēc tam saziedoja 37 tūkstošus eiro. Atskaitot administratīvos izdevumus, restaurācijai atlika 24 tūkstoši.

No saziedotās naudas sagādāta arī ekskursija Raunas vidusskolas skolēniem. “Atbrauca 165 skolnieki. Mēs apmaksājām četrus autobusus. Un katru gadu mēs to darīsim. Uzaicināsim vienu lauku skolu ekskursijā uz Rīgas Brāļu kapiem. Tie bērni bija ļoti priecīgi - kas tās par sienām? kas tie par akmeņiem? Paldies visiem ziedotājiem! Tas ir brīnišķīgi, ka mēs šādus darbus kopā varam padarīt,” stāsta Rīgas Brāļu kapu fonda valdes priekšsēdētāja Mirdza Stirna.

Vēl ir jāatjauno arī vārtu kreisā puse, un tam arī nepieciešami līdzekļi. Brāļu kapu fonds cer uz ziedotāju atsaucību.

Milzīgos vārtus plānots sakārtot pakāpeniski līdz valsts simtgadei 2018.gadā.

Daudzi nemaz nezina un neaizdomājas, ka Brāļu kapos centrālajos vārtu iekšpusē ir arī telpas. Tās izvietojušās trīs stāvos. Tur, piemēram, savulaik ir dzīvojis mācītājs, bet vēlāk tās telpas ir izmantojuši dārznieki. Tur glabājas dārznieku inventārs.

Telpā aiz ģerboņa padomju gados kādu brīdi esot bijusi šautuve.

Tāpat tur atrodas zvans. Veco, saplaisājušo zvanu ar laiku varētu aizstāt ar jaunu. Arī telpas vārtu iekšpusē ar laiku iecerēts restaurēt. Taču tikai pēc tam, kad vārti no ārpuses būs pabeigti un būs atrasts finansējums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt