Epidemiologi: 5% Covid-19 inficēto ir pansionātu darbinieki vai iemītnieki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Katrs divdesmitais Covid-19 inficētais ir sociālo aprūpes iestāžu darbinieks vai iemītnieks. Šādus secinājumus šobrīd, kad teju noslēgusies sociālo aprūpes iestāžu darbinieku un iemītnieku testēšana uz Covid-19, izdara epidemiologi.

ĪSUMĀ:

  • Covid-19 testi veikti visos sociālās aprūpes namos ārpus Rīgas. Drīz pabeigs arī testēšanu Rīgas aprūpes namos.
  • Covid-19 visā pasaulē vissmagāk skar sociālās aprūpes namus, jo tur uzturas vecāki cilvēki ar hroniskām slimībām.
  • Ja inficējas personāls, nav slimnieku aprūpētāju.
  • SPKC: Ir zināmi pat darbinieku dezertēšanas gadījumi.
  • Covid-19 konstatēts 12 aprūpes namos vismaz 46 darbiniekiem un iemītniekiem. Tie ir 5% no visiem saslimušajiem.
  • SPKC: Testēšana ļāvusi izvairīties no tā, ka veidojas slimības perēklis.

Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvis, epidemiologs Jurijs Perevoščikovs norāda, ka tā ir ļoti liela saslimušo daļa. Šādi testi jau veikti visos aprūpes namos ārpus Rīgas, bet arī galvaspilsētā drīzumā būs pārbaudīti visi šo iestāžu darbinieki un klienti.

Epidemiologi: 5% Covid- 19 inficēto ir pansionātu darbinieki vai iemītnieki
00:00 / 02:50
Lejuplādēt
Covid-19 visā pasaulē vissmagāk skar sociālās aprūpes namus, jo tur uzturas vecāki cilvēki ar hroniskām slimībām. Tiem ir divu veidu riski – pirmkārt, veselības riski, otrkārt – šie cilvēki dzīvo tādā vidē, kurā grūti nodrošināt gan fizisku distanci, gan higiēnas profilakses pasākumus, norāda Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs. Šo apstākļu dēļ slimības uzliesmojumi šādās iestādēs parasti ir ar smagām sekām, atzina Perevoščikovs.

“Sekas varētu būt ne tikai pašiem pacientiem, bet arī inficējas personāls, personāls paliek mājās un nav, kam aprūpēt slimniekus. Ir zināmi pat [darbinieku] dezertēšanas gadījumi, kur tie cilvēki bija atstāti vispār bez uzmanības,” stāstīja Perevoščikovs.

Lai no tā izvairītos, ir nepieciešams veikt preventīvas darbības, lai šādu infekcijas uzliesmojumu novērstu.

Šobrīd Covid-19 ir konstatēts vismaz 12 aprūpes namos, vismaz 46 darbiniekiem un iemītniekiem.

“Ja mēs 46 slimniekus no sociālās aprūpes iestādēm attiecināsim uz kopējo valstī līdz šim konstatēto saslimstību, tad tie būs 5% no visiem saslimšanas gadījumiem valstī. 5% ir liels procents. Faktiski katrs divdesmitais Covid-19 gadījums ir saistīts ar to, ka cilvēks ir inficējies vai atradies sociālās aprūpes iestādē,” norādīja Perevoščikovs.

Šeit arī parādās nepieciešamība pārbaudīt visus šos riska grupā esošos. Nav zināms, kāds būtu inficēto skaits, ja tos savlaicīgi nebūtu izdevies atklāt un izolēt.

Šobrīd ir veikta pilnīga testēšana visos sociālās aprūpes namos, pansionātos ārpus Rīgas un drīzumā gaidāms, ka tā noslēgsies arī galvaspilsētā. Visu personu testēšana ir Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) uzdevums, pastāstīja dienesta pārstāve Ilze Bukša.

“Dienests ir devies plānveidīgi katrā reģionā uz sociālās aprūpes centriem, iepriekš saskaņojot grafiku. Šobrīd faktiski tuvojamies noslēgumam. Būsim veikuši visu sociālās aprūpes centru testēšanu. Kopumā vairāk nekā 100 sociālās aprūpes centros veikti testi, un šo trīs līdz nepilnu četru nedēļu laikā būs aptverti ap 10 000 aprūpes centru klientu, iemītnieku un arī personāla,” informēja Bukša.

Jurijs Perevoščikovs norādīja – testēšana ļāvusi gadījumus laicīgi izkontrolēt, tādēļ izdevies izvairīties no tā, ka kādā sociālās aprūpes centrā veidojas slimības perēklis.Tāds gan ir izveidojies patversmē “Zilais krusts”, bet to epidemiologi nepieskaita pie sociālajām aprūpes iestādēm un pansionātiem.

Tikmēr NMPD pārstāve Ilze Bukša uzsver – arī turpmāk, reaģējot un aktuālo situāciju, dienests dosies uz sociālas aprūpes centriem, lai veiktu pārbaudes.

KONTEKSTS:

 Ārkārtējo situāciju Covid-19 dēļ Latvijā izsludināja 12. martā, nosakot, ka mācības skolās notiks attālināti, tāpat kā iespēju robežās valsts un pašvaldību iestāžu darbs. 29. martā valdība lēmusi, ka ārpus mājām vienkopus būs ļauts atrasties tikai 2 cilvēkiem vai arī vienas mājsaimniecības locekļiem un jāievēro 2 metru distance. Vēlāk ārkārtējā situācija pagarināta līdz 9. jūnijam, bet ir mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi - atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti